Дистанційне навчання: виклики, результати та перспективи - Порадник. З досвіду роботи освітян міста Києва - Воротникова І.П. 2020

Правознавство
4.6. Методичні рекомендації організації та проведення дистанційного навчання за предметами
Розділ 4. Особливості організації дистанційного навчання

Методичні рекомендації щодо організації дистанційного навчання з правознавства

Ніпель Клименко,

доцент кафедри історичної і громадянської освіти ІПО Київського університету імені Бориса Грінченка

Сучасні освітні тенденції передбачають зміщення акцентів у правовому навчанні школярів із накопичення знань до формування здатності учнів самостійно здобувати, аналізувати, тлумачити, переосмислювати, інтерпретувати, оцінювати й застосовувати на практиці різноманітну правову інформацію. Згідно з вимогами Державного стандарту базової середньої освіти навчання учнів правознавства має спрямовуватися на формування в них громадянських та соціальних компетентностей, пов'язаних з ідеями демократії, моралі, справедливості, рівності, свободи, прав людини, із усвідомленням рівних прав і можливостей, повагою до прав людини й верховенства права.

Курс з основ правознавства спрямований на отримання знань, навичок, ставлень і ціннісних орієнтацій, необхідних людині для ефективного соціального функціонування, реалізації її життєвих цілей і завдань, забезпечення умов для формування елементів правової культури, правових орієнтирів та правомірної поведінки учнів. Під час вивчення правознавства особливу увагу варто приділити правам людини як наскрізному компоненту усіх навчальних дисциплін. Відповідно до керівних принципів освіти в галузі прав людини для системи середньої школи, розроблених Бюро демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ БДІПЛ), основні компетенції в галузі прав людини для учнів середніх шкіл включають такі основні елементи: знання і розуміння (філософія прав людини, принципи прав людини і прав дитини, міжнародні стандарти, дотримання прав людини); ставлення і цінності (повага до себе та інших, критичне мислення, толерантність тощо); навички та поведінка (відстоювання прав людини тощо).

Стрімке запровадження елементів дистанційного й онлайн-навчання у зв'язку із викликами, які постали сьогодні перед суспільством, порушує проблему вибору форм та методів навчання, які б втілили вимоги щодо формування громадянських компетентностей. По-перше, для кращого розуміння і вибору відповідного інструментарію щодо проведення дистанційних уроків учитель має можливість в умовах дистанційної освіти самостійно пройти онлайн-курс «Права людини в освітньому просторі», який рекомендований Міністерством освіти і науки України (лист від 20.03.2019 № 1/11-2803). Цей курс допоможе краще зрозуміти сутність та еволюцію концепції прав людини, перелік прав кожної людини та особливості прав дитини, умови обмеження прав та їхнє гарантування державою, права учасників освітнього процесу, зокрема в Інтернеті, ідею навчального закладу, дружнього до дитини, стан дотримання прав у закладі освіти, а також механізми захисту прав людини в Україні (https://courses.edera.com/ ).

По-друге, під час дистанційного та онлайн-навчання є унікальна можливість використання мультфільмів з правової тематики, які посилюють мотиваційні моменти, формують уміння критично мислити, працювати з будь-якою інформацією, навички саморегуляції (наприклад: серії навчально-пізнавальних анімаційних фільмів для молоді та юнацтва: «Ти і поліція», «Мої права», «Я маю право» тощо (Посилання 1).

Посилання 1

Фахівці називають декілька принципів дії механізму формування у дітей соціальних настанов і цінностей під впливом мультиплікаційних фільмів, а саме: інформування - розширення обізнаності учнів про суспільство та його правила, формування уявлень про добро і зло, еталони правомірної і неправомірної поведінки; ідентифікація - засвоєння соціально-правових настанов і цінностей шляхом зіставлення себе з персонажами мультфільмів; імітація - копіювання поведінки, наслідування героїв мультиплікаційних фільмів. Сюжети мультфільмів - це стандартні ситуації, з якими стикаються учні у повсякденному житті, у процесі спілкування з іншими членами суспільства. Вони демонструють соціальні норми, правила, тендерні ролі, цінності і моделі поведінки тощо. Потім сюжети відтворюються учнями, закріплюючи образ дії в тих чи інших ситуаціях. Найбільш сприятлива технологія роботи з мультфільмами передбачає: навчання організовано і усвідомлено сприймати інформацію; розвиток уміння спостерігати, класифікувати, вибирати; навчання аналізу і резюмування отриманої інформації тощо. Це зумовлено, по-перше, тим, що екранні засоби для сучасного учня є звичайними і емоційними, зустріч із ними приносить розуміння практичності. По-друге, використання відео в навчанні допомагає не тільки запам'ятовуванню правових понять, а їх розуміння та застосування. По-третє, використання екранних засобів допомагає педагогу розширити варіативність ситуацій у межах відпрацьованої теми (якщо йдеться про організований процес навчання), привносячи щоразу щось нове, що викликає інтерес у дитини і дає імпульс для висловлювання, а отже, дає змогу більш повно виявляти комунікативну спрямованість процесу навчання.

Ресурси

1. Ти і поліція. Серія 1. Що робити, якщо до вашої оселі прийшов поліцейський? Чи відчиняти йому двері? Чи відповідати на його запитання? Взагалі - як діяти у подібній ситуації? (https://youtu.be/Z42QlCYLN9Y ).

2. Ти і поліція. Серія 2. Як поводити себе, коли поліція просить пред'явити документи або наполягає на особистому огляді, або хоче вас опитати? (https://youtu.be/CnwzTP6ehDY ).

3. Ти і поліція. Серія 3. У цій серії до головного героя Вась-Вася телефонують з поліції та викликають до слідчого. Чи правомірно це і як діяти у такій ситуації? (https://www.youtube.com/ watch?v=DBFjXCPuIBA).

4. Ти і поліція. Серія 4. Що таке адміністративне правопорушення, чи легко його вчинити і що робити, якщо з вами така халепа сталася? Як діяти під час адміністративного затримання і що у такому випадку вимагати від поліцейського (https://youtu.be/Brmr2azQtzI).

5. Ти і поліція. Серія 5. Як захистити себе від неправомірних звинувачень поліції? (https://youtu.be/xun-LwXeE7I ).

6. Ти і поліція. Серія 6. Що робити, коли поліцейський намагається вибити з тебе зізнання (https://qrgo.page.link/rFQuB ).

7. Ти і поліція. Серія 7. Ти на мирному зібранні (про поведінку неповнолітнього на масовому заході (https://qrgo.page .link/bqy8P).

8. Телепрограма «Я МАЮ ПРАВО!». Випуск 8. Захист прав споживачів (https://qrgo.page.link/B4gMb ).

9. Свідомо про: Захист прав споживачів (https://youtu .be/2khc326fFlc).

10. Мої права. Випуск 2. В магазині (про права покупця в магазині). Чи обов'язково залишати речі в камері схову магазину? Хто несе за них відповідальність? (https://qrgo.page.link/8HPnF ).

11. Мультфільм «Злидні». Як захистити особисті немайнові та майнові права? (https://qrgo.page.link/mHBLb ).

12. Злочини неповнолітніх: що їх провокує та чи варто за це карати (https://qrgo.page.link/hv8MC ).

13. Кримінальна відповідальність неповнолітніх. Про суд (https://qrgo.page.link/uW3yv ).

14. Мультфільм для дітей на правову тематику «Кінь проти Хом'яка» (знахідка) (https://qrgo.page.link/4gjUl ).

15. Судове засідання «Свої права ти добре знай, їх шануй і захищай». Мультфільм (https://qrgo.page.link/jfZyc ).

16. Мультфільм для дітей на правову тематику «Слон проти Жирафи» з англійськими субтитрами. Про рівність (https://qrgo.page.link/pud3T).

17. Мандрівник по судовій системі для школярів (https://qrgo.page.link/b7RNv).

18. Мандрівник по адміністративній юстиції для школярів (https://qrgo.page.link/fp36M ).

19. Шкільний календар прав людини (https://qrgo.page.link/ guEXF).

Для проведення дистанційних уроків з основ правознавства можливе використання розробок та ресурсів сайтів: https://qrgo.page.link/CQX5c, https://qrgo.page.link/pFvRr .