Розробки уроків - Українська мова та читання 4 клас - Г. Сапун 2021
Урок 67. Леся Українка «Мамо, іде вже зима». Словесне малювання. Інсценізація вірша
Зачарувала все зима
Мета. Розширити знання учнів про життєвий і творчий шлях Лесі Українки. Ознайомити з віршем «Мамо, іде вже зима». Вчити сприймати поетичні твори. Формувати навички свідомого, виразного читання. Розвивати творчу уяву, навички інтонаційного читання, акторські здібності. Виховувати дбайливе ставлення до природи.
Перебіг уроку
I. Вступна частина. Емоційне налаштування.
II. Основна частина.
1. Перевірка домашнього завдання.
— Прочитайте речення, у яких є прикметники в родовому відмінку.
— Поясніть орфограми у другому реченні.
— Розберіть за будовою прикметник ранньою.
2. Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми уроку.
— На яку тему ми читаємо твори?
— Які вірші про зиму ми вже прочитали? Хто автори цих віршів?
— Сьогодні ми ознайомимося з віршем Лесі Українки «Мамо, іде вже зима».
— Пригадайте, що вам відомо про Лесю Українку.
3. Вивчення нового матеріалу (с. 112-114).
✵ Вправа 212.
— Яке справжнє ім'я Лесі Українки?
— Якими талантами природа наділила поетесу?
— Чому Леся ніколи не вчилася у школі?
✵ Підготовка до читання вірша.
— Настала зима. Чи всі птахи відлетіли?
— Назвіть осілих птахів.
— Як живеться птахам узимку?
✵ Вправа 213 (1).
Учитель / учителька виразно читає вірш.
— Між ким відбувалася розмова?
Самостійне читання вірша учнями.
✵ Вправа 213 (2).
— Про яку пташку йдеться у вірші? Як ви здогадалися, що йдеться про горобчика?
— Чи корисні горобці?
✵ Вправа 213 (3).
✵ Вибіркове читання.
— Прочитайте всі запитання дитини.
— Доведіть словами мами, що горобчикові важко зимувати.
✵ Характеристика персонажів.
Учні вибирають серед прикметників ті, які характеризують дитину чи маму.
Допитлива, зла, працьовита, ледача, довірлива, жаліслива, добра, кмітлива, розумна, щира, чемна, байдужа, вихована, спостережлива, спокійна, ніжна, любляча.
✵ Вправа 213 (4).
✵ Вправа 213 (5).
— Як називається розмова двох осіб?
— З якими інтонаціями читатимете слова сина? А мами?
✵ Вправа 213 (6).
III. Заключна частина.
Домашнє завдання.
Вправа 214 на с. 114.