Українська мова 1 клас - Розробки уроків ІІ семестр - Н. Кравцова 2019
Урок 60. Виразне читання вірша Миколи Сингаївського «Що сказало сонце?»
Післябукварний період (читання)
Мета. Навчальна: вчити дітей правильно виразно читати поетичні твори, удосконалювати навички свідомого, виразного читання. Розвивальна: розвивати навички читання в особах, зв'язне мовлення. Виховна: виховувати позитивне ставлення до життя.
Засоби навчання. Цеглинки LEGO, картки, маски сонця, квітів.
Інтеграція. Соціальна, громадянська галузі.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.
Перебіг уроку
І. Вступна частина.
1. Організація класу.
Світ прекрасний навколо тебе —
Сонце ясне і синє небо,
Птахи і звірі, гори і ріки —
Нехай він буде таким навіки!
Нехай людина добро приносить,
Бо світ навколо любові просить.
Алла Потапова
Джерело: https://web.archive.org/web/20190306135212/http://oleksandrivskiydnz.klasna.com/uk/site/our-kindergarten.html
2. Чистомовки.
Це-це-це — сонце виглянуло у віконце.
Ло-ло-ло — навколо стало світло.
Ки-ки-ки — заспівали пташки.
Ка-ка-ка — зацвіла червона квіточка.
3. Гра «Блискавка».
Швидко прочитати слова, спроектовані на екран.
Добро, радість, дружба, допомога.
ІІ. Основна частина.
1. Мотивація навчальної частини.
Без сокири і без рук, а дім будує.
(Пташка)
Влітку диво це знайду
В полі, в лісі і в саду.
Ці рослини кольорові
Запашні, такі чудові.
(Квіти)
Відкривайте оченята,
Досить спати, досить спати —
Рано-рано у віконце
Заглядає літнє...
(Сонце)
Джерело: https://web.archive.org/web/20190306135317/http://www.sadochok.org/read.php?id=18
Дорослі люди теж були колись ... (дітьми).
2. Оголошення теми та завдань уроку.
3. Робота над віршем Миколи Сингаївського «Що сказало сонце?».
· Робота над заголовком.
— Як ви гадаєте з ким може розмовляти сонце?
· Складання асоціативного куща.

· Поєднання технологій «Входження в малюнок та читання з передбаченням».
— Уважно розгляньте перший малюнок на сторінці букваря. Що ви бачите? А тепер знайдіть собі зручне місце в малюнку. Ким ви себе уявили? Що відчуваєте?
— Як ви гадаєте, що робить сонечко і пташка? Про що вони розмовляють?
· Читання вчителем першої частини вірша.
— Чиї передбачення здійснилися?
Аналогічно проводиться робота з іншими малюнками.
· Перевірка розуміння змісту вірша.
— З ким розмовляло сонце? Коли сонце щасливе?
· Словникова робота.
Читання пірамідок слів.
|
як |
на |
|
нам |
щоб |
|
сім'я |
одна |
|
сонце |
птахи |
|
вишина |
щасливе |
|
найчистіше |
усміхнулось |
· Самостійне читання вірша.
— Прочитайте вірш. Знайдіть слова, значення яких ви не знаєте.
· Різновиди голосного читання.
· Метод «Тонкі й товсті запитання».
Орієнтовний зміст тонких запитань:
Ø З ким розмовляло сонце?
Ø Що запитувала птаха?
Ø Що запитувала квітка?
Ø Що запитували діти?
Орієнтовний зміст товстих запитань:
Ø Коли буває щасливе сонце?
Ø Чому усміхалося сонце?
Ø Що було б, якби сонце перестало світити?
· Читання в особах. Робота у групах.
Діти за допомогою лічилки розподіляють ролі сонця, квітів, дітей, автора та читають в особах вірш.
· Вправа «Моя розмова з сонцем».
— Уявіть, що ви можете розмовляти з сонцем. Про що ви у нього запитали б?
· Гра «Склади прислів'я». Робота в парах на картках.
— Складіть прислів'я та поясніть їх значення.

4. Робота з цеглинками LEGO. Гра «Відгадай слово».
У кожної групи картки із зображенням сонця, квітів, пташки, дітей, неба і картки із записаними словами щастя, усмішка, сім'я. За допомогою цеглинок група викладає модель двох слів (на вибір). Інші групи повинні відгадати, модель якого слова виклала група дітей.
5. Розвиток мовлення.
· Вправа «Відкритий мікрофон».
— Уявіть, що ви сонце (квітка) і вас «журналіст» запитує: «А яким ви уявляєте своє щастя?». Що ви йому скажете?
ІІІ. Заключна частина.
1. Рефлексія. Метод «Капелюшки де Боно».
Білий — колір чистоти. Що мені відомо про звуки вірш «Що сказало сонце»
Червоний — колір життя, відчуттів. Що ви відчували, коли читали вірш?
Чорний — колір землі, здорового глузду. Що потрібно робити для того, щоб бути щасливим?
Зелений — колір досліджень. Що було б, коли б не було сонця, квітів?
Синій — колір знань. Для чого потрібні мені знання, одержані сьогодні на уроці?