Українська мова 1 клас - Розробки уроків ІІ семестр - Н. Кравцова 2019

Урок 61. Що таке охайність? Робота над оповіданням Андрія Коцюбинського «Чий Максимко?»
Післябукварний період (читання)

Мета. Навчальна: вчити дітей виділяти головне, удосконалювати навички свідомого, виразного читання. Розвивальна: розвивати навички читання в особах, зв'язне мовлення. Виховна: виховувати акуратність, охайність.

Засоби навчання. Цеглинки LEGO, картки, аркуш чистого паперу, стікери.

Інтеграція. Соціальна, здоров'язбережувальна галузі.

Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.

Перебіг уроку

І. Вступна частина.

1. Організація класу.

2. Орфоепічні вправи.

— Я називатиму пари слів. Слухайте уважно і правильно називайте пару перших звуків:

гніт — ґніт [г - ґ]; слива — злива [з - с]; дим — тин [д - т].

сапка — шапка [с - ш]; бірка — пір'я [б - п]; життя — шиття [ж - ш].

3. Розучування скоромовки за допомогою мнемотехніки.

·    Слухання скоромовки.

Вибіг Гришка на доріжку,     

На доріжці сидить кішка.

Взяв з доріжки Гришка кішку —    

Хай піймає кішка мишку.

Джерело: https://web.archive.org/web/20190306135648/http://kotygoroshko.com.ua/dir/11-1-0-440

Зображення скоромовки за допомогою образів: швидкі малюнки на чистих аркушах паперу. Кожна група зображає один рядок скоромовки.

Заучування скоромовки.

4. Робота в парах.

Змагання в чіткому вимовлянні та швидкості промовляння скоромовки

ІІ. Основна частина.

1. Мотивація навчальної діяльності.

— Прочитайте слова. Як ви гадаєте, для чого потрібні ці предмети?

·    Заповнення Т-таблиці.

Діти прикріплюють стікери на ту частину таблиці, з якою вони згідні. Після того, як діти висловили свою думку, разом доходять до спільної думки.

Джерело: https://web.archive.org/web/20190306135727/https://sites.google.com/site/portfoliofedovic/metodicna-skarbnica/kriticne-mislenna

2. Оголошення теми та завдань уроку.

3. Робота над оповіданням Андрія Коцюбинського «Чий Максимко?» (с. 88-89).

·    Робота над заголовком.

— Як ви гадаєте, про що йтиметься в оповіданні?

·    Стратегія «Кероване читання з передбаченням».

Текст розподіляється на частини.

Перша частина. Учитель читає до слів: «Ти чий?» (с. 88).

— Діти, як ви гадаєте, що буде далі?

Так

Ні



Після прослуховування частини оповідання діти стікерами відмічають правильність чи помилковість твердження.

Друга частина. Учитель читає до слів: «Я ось хлопчика на вулиці зустрів, каже, що він — наш Максимко» (с. 89).

Третя частина. Вчитель читає до слів: «Тоді Максимко у відчаї як закричить» (с. 89).

— Чи сподобалося вам, як закінчилося оповідання? Чим?

·    Напівголосне читання дітьми.

— Чому тато не впізнав Максимка?

— Що попросив зробити Максимко, щоб його упізнали?

·    Робота в парах.

— Розкажіть один одному, що таке охайність.

·    Гра «Уяви себе героєм оповідання».

Діти об'єднуються у групи, які обирають роль певного персонажа і від його імені переказують події в оповіданні.

Орієнтовний переказ від імені Максимка.

Вранці я пішов погуляти. Так гарно надворі, красиво. А ось калюжка. У ній плавала біла качечка. Вона купалась у водичці і ставала ще білішою. От я і вирішив ще покупатися. Як гарно! Аж ось іде тато. Я радо кинувся до нього, а він мене не упізнав. Ми прийшли додому. На жаль, мене не упізнали ні мама, ні бабуся. Я перелякався і попросив швидше мене вимити. Але і мама, і тато, і бабуся відмовилися мене мити. Коли я сам умився, переодягнувся, тоді моя родина упізнала мене. Тепер я буду охайним і чистим.

·    Складання кластера.

·    Різновиди голосного читання.

·    Гра «Установи послідовність».

·    Пояснення значення фразеологізму «Наче в гусей ночував».

·    Читання діалогу.

ІІІ. Заключна частина.

Рефлексія. Вправа «Рюкзачок».

— Що було для вас новим?

— Які зернятка мудрості ви покладете в рюкзачок?