Українська мова 1 клас - Розробки уроків ІІ семестр - Н. Кравцова 2019
Урок 14. Звук [ч], позначення його буквою «че». Читання складів, слів з вивченими літерами Робота з дитячою книжкою
Букварний період (читання)
Мета. Навчальна: навчити правильно артикулювати звук [ч], читати склади та слова з буквою «че»; поповнювати словниковий запас; сприяти практичному засвоєнню твердої вимови звука [ч]. Розвивальна: розвивати фонематичний слух. Виховна: виховувати вміння слухати, прищеплювати любов до праці, до природи.
Засоби навчання. Зображення посуду, конструктор LEGO, ґудзики, нитки, зображення зеленого та засохлого дерев.
Гнтеграція. Соціальна, природнича галузі.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.
Перебіг уроку
I. Вступна частина.
1. Організація класу.
· Вправа «Відкритий мікрофон».
— Які букви ми вже вивчили? Покажіть їх у касі. Який звук позначає кожна буква? Які ці звуки за звучанням? Назвіть слова з вивченими звуками.
· Перевірка усвідомленості читання.
На екрані демонструється надрукований текст. Учні напівголосно читають його, називають імена гравців.
|
Весела гра Єва, Єгор, Євген грали в гру. Єва гукає: — Гуси, гуси! — Ґа-ґа-ґа! — Єгор і Євген тікали. |
2. Мотивація навчальної діяльності.
II. Основна частина.
1. Оголошення теми та завдань уроку.
2. Підготовка до вивчення нової букви.
Виділення звука [ч] з потішки.
Чистить чижик пір'ячко.
Бач, який чистенький!
Чорноока дівчинка
Також чепурненька.
Джерело: https://web.archive.org/save/https://vseosvita.ua/
· Спостереження за вимовою звука [ч].
Звертається увага на те, що в українській мові звук [ч] завжди твердий.
· Гра «Піймай звук».
Чисто-чисто у «Чайній»,
У «Чайній» у чарівній.
Черепаха чаювала,
Чаплю чаєм частувала.
Тамара Коломієць
Джерело: https://web.archive.org/save/http://abetka.ukrlife.org/veselo.html
· Чистомовки.
Ча-ча-ча — кинь мені м'яча.
Чу-чу-чу — вірш новий учу.
Чи-чи-чи — капусту посічи.
Чі-чі-чі — гарячі калачі.
· Самостійний добір учнями слів.
Учні називають слова з виучуваним звуком у різних позиціях. Послідовне називання звуків у деяких словах.
3. Ознайомлення з буквою «че».
· Позначення звука буквою.
— Звук [ч] позначаються буквою «че». Повторіть назву букви. Буква «че» є велика та мала.
Учитель демонструє картку з літерами. Учні порівнюють їх за формою, розмірами, фантазують, на що схожа буква.
· Хвилинка фантазії.
Цілий день я букву Н
Доганяв, як кішка мишку.
Наштовхнулася на пень
І зламала ліву ніжку.
Ну, тепер не утече
Від погоні буква Ч.
Ігор Січовик
Джерело: https://web.archive.org/save/http://doshkolenok.kiev.ua/rechevoe-razvitie/327-golosni-i-prugolosni-dlya-doshkilnukiv.html
Викладання літери з цеглинок, з ґудзиків, з ниток, ліплення з пластиліну.
4. Робота за підручником (с.22-23).
· Відгадування загадок.
Є у блюдечка подружка,
Що одне лиш має вушко.
Можеш кралю цю зустріти,
Як захочеш чай попити.
(Чашка)
У череві баня, в носі решето,
на голові ґудзик,
одна рука й та на спині.
(Чайник)
Джерело: https://dovidka.biz.ua/zagadki-pro-posud/
— Діти, яким одним словом ви можете назвати чашку та чайник? Який посуд ви знаєте?
Викладання з LEGO-цеглинок звукової моделі слів-відгадок на вибір.
Промовляння ланцюжок звуків у словах-відгадках.
· Читання таблиці складів. Вправа «Прочитай швидко».
Читання складів, які складаються з трьох літер.
· Гра «Склади слова».
Із запропонованих складів утворюють слова річка, сонечко, тачка.
· Гра «Букви граються». Робота в парах.
Учитель пропонує поміркувати, які слова утворяться, якщо букви, які позначають голосні звуки, спочатку «підстрибнуть», а потім «зіскочать» униз. Учні читають слова парами:
нічка — річка
калач — багач
череда — вереда.
· Удосконалення читацьких навичок. Виконання завдань на с. 23.
Читання слів з однаковими частинами.
Робота над чистомовкою.
Читання стовпчиків слів.
Розгадування ребусів: ручка — річка, пічка — річка.
Повторення написання великих літер в іменах та по батькові.
· Гра «Утвори пару».
Чабан — овечка, річка — качка, дитина — черевики. Читання рукописного речення.
5. Робота з дитячою книгою. Валентина Бондаренко «Сюрприз».
Посилання: https://mala.storinka.org/валентина-бондаренко-сюрприз-зимова-казка-для-дітей.html
· Стратегія «Передбачення».
Учитель читає заголовок тексту і запитує учнів про що, на їхню думку, йтиметься в тексті. Учні висловлюють свої припущення.
· Діяльність слухання.
Учитель читає першу частину тексту і з'ясовує, чи справдились припущення учнів. Учні роблять припущення на другу частину.
Учитель читає другу частину тексту. Учитель з'ясовує, чи справдилися припущення учнів.
Робота зі словами (стіна слів: цвіркун)
Виконання малюнків.
Діти виконують малюнок (за власним вибором).
ІІІ. Заключна частина.
Рефлексія. Метод «Капелюшки де Боно».