Я досліджую світ 2 клас - Конспекти уроків - 2020
Зима щедра святами
Мета: розширити та уточнити знання про зимові свята: День Святого Миколая, Новий рік, Різдво Христове; розвивати навики роботи в групі, уміння добирати інформацію; виховувати в учнів любов до свого народу, його звичаїв та обрядів, почуття колективізму.
Обладнання: художня література на зимову тематику; картини про зимові свята; матеріали для складання журналу; картки з текстом; відеозапис; аудіозапис; атрибути святкової вечері(страв), віконця, відеозапис «Співання колядки».
Тип уроку: усний журнал.
Хід уроку
I. Організаційний момент. Привітання.
Вчитель:
- Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі,
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
Учень:
- Ми вам раді, люди добрі
І вітаємо щиро вас,
І запрошуєм ласкаво
На урок у другий клас!
II. Вступна бесіда
Вчитель:
- Який зараз урок?
Починаючи цей урок ми з вами пригадаємо, яка пора року рік починає і рік кінчає?
- А чи подобається вам зима?
- А чим саме?
Зима подобається не тільки вам, а багатьом письменникам, художникам, поетам.
- Погляньте на виставку, на ній ви бачите книжки, картини та дитячі журнали на зимову тематику.
- А чим відрізняється журнал від книжки?
- Які матеріали ви можете побачити в журналі?
- А хто з вас мріяв хоча б раз у житті прийняти участь у створенні журналу?
III. Повідомлення теми уроку.
Сьогодні ваша мрія здійсниться. Ми створимо з вами власний журнал під назвою «Школярик» і перший його випуск присвятимо темі нашого уроку «Зима щедра святами».
Для цього на уроці ми пригадаємо назви зимових свят, традиції та звичаї українського народу, пов’язані з їх проведенням. А також дізнаємось, як створюється журнал, які люди беруть участь в роботі над ним, та підведемо підсумки вашої підготовчої роботи по збору інформації на задану тему. Протягом уроку у вас буде можливість висловити власне враження від зимових свят.
- А які зимові свята ви можете пригадати?
Але ми з вами поговоримо про 3 головні зимові свята. А про які саме ви дізнаєтесь під час уроку.
IV. Робота над новим матеріалом
1. Словникова робота.
2. Розповідь вчителя.
- Створити журнал нелегко, над ним працюють різні спеціалісти. Журналісти збирають інформацію, художники створюють ілюстрації, редактор перевіряє зібрану інформацію і затверджує остаточний варіант журналу, а працівники друкарні друкують готовий матеріал.
Збираючи матеріал, журналісти їздять від міста до міста, від села до села. І ми з вами продовжуємо пошукову роботу по збору інформації про традиційні українські свята.
3. Перше віконце.
- Давайте заглянемо у 1 віконце (відкриваю і читаю вірш).

1) Читання вірша вчителем.
Котилося колесо та й стало в дворі:
А вже наше сонечко змаліло в горі,
Стала нічка темная — довга, як зима.
Ходить попід вікнами заспана пітьма.
А щоб діткам затишно в білих снах жилось-
Ходить, ходить лагідно тої ночі хтось.
Хтось несе даруночки сонним діточкам, -
Знає він і відає, хто на що чекав…
2) Бесіда з дітьми.
- Від кого чекають подарунки діти?
Не покине діточок у пітьмі ніколи-
Щедрий, милий, люблячий наш дідусь Микола.
- А коли ми відзначаємо день Святого Миколая?
Учень:
- І дівчаткам і хлоп’яткам
Всім цікаво знати
Хто такий Миколай
І що це за свято.
3) Повідомлення журналістів (діти розповідають)
- Послухайте уважно, як і звідки прийшло це свято. Про це повідомляють наші журналісти.
1. Свято Миколая прийшло до нас на Київську Русь в 11 сторіччі. Миколай жив у IV сторіччі і був священиком. Народився він у багатій сім’ї і зріс доброю і чуйною до чужої біди дитиною. Він став спадкоємцем великого багатства. Як щедрий Бог із небес, він часто заходив до помешкання багатодітних чи хворих людей та обдаровував їх чим міг.
2. Комусь він дарував торбину з різними продуктами, комусь одяг або пару теплих панчох.
3. Одного разу він врятував невинного чоловіка від страти, запропонувавши за те своє життя, проте помилували обох.
4. Одній сім’ї бідняка він допоміг грошима. Тож ці гроші дісталися дочкам бідняка у придане.
5. Священик Миколай своїм милосердям заслужив винагороду у Бога-благодать творіння чудес. Після смерті його визнано святим.
6. З того часу у день ангела Святого Миколая, 19 грудня ми маємо улюблене всіма свято.
- Багато цікавого ви розповіли про Миколая.
- А як ви готуєтесь до свята Миколая, за що полюбляєте ці свята?
Учень:
- Добрий Миколаю,
Дуже я тебе благаю:
Людям дай Ти всім поради,
Ласки — діточкам малим,
Щоб забули все про зради
І втішались всім земним.
Вчитель:
- Кожен з вас хоче отримати від Святого Миколая щось особливе.
- А ви знаєте, що якщо чогось дуже бажаєш, то побажання може здійснитися. Зараз заплющіть очі і уявіть те, про що мрієте і попросіть про це у Святого Миколая.
- А хто ще приносить вам подарунки?
- А на яке свято?
4. Друге віконце.
1) Розповідь вчителя про свято.
- Коли ми зустрічаємо Новий рік? (1 січня за новим стилем)
- А ще є старий Новий рік, або свято Василя Великого (14 січня).
З давніх давен вважалося, що Новий рік приносить людям щастя, здоров’я, багатство.
2) Бесіда з дітьми.
- Давайте заглянемо в наступне (2 віконце) школи і згадаємо Новорічні традиції.

- Без чого ви не можете уявити Новорічні свята?
- Як ви готуєтесь у сім’ї до зустрічі нового року?
- Чи доводилося вам бувати на Новорічних святах?
- Зо більше всього запам’яталося?
3) Робота над текстом (система позначки)
- А тепер ви дізнаєтесь, як зустрічають Новий рік у різних країнах (читають з олівцем).
Завдання: відмітьте, що вас більше всього здивувало, що сподобалося, що зацікавило?
1. Словникова робота.
2. Читання мовчки.
3. Усна перевірка прочитаного.
Як зустрічають рік у різних країнах
В Болгарії на передодні Нового року всі купують кизилові гілочки. Це символ новорічного щастя, треба нею доторкнутися до рідних і друзів та поздоровити їх зі святом.
У французів кращий подарунок на Новий рік — добряче поліно, тут традиція : довше горить в каміні поліно — кращим буде рік для сім’ї. А Дід Мороз залишає подарунки у черевичках.
На Кубі у новорічну ніч кожен повинен з’їсти по виноградинці. 12 ударів годинника — 12 виноградин на щастя.
Японські діти зустрічають Новий рік в новій одежі, вважається, що це приносить здоров’я і щастя.
У Бельгії та Нідерландах на Новий рік печуть булочки з родзинками, котрі господарки роблять тільки раз на рік.
В Ірані о 12 годині треба тримати в руках срібну монету, це нібито, врятує від розлуки з рідними місцями, сім’єю.
В Англії Діда Мороза звуть Санта Клаус.
V. Фізкультхвилинка
Зробимо фізкультхвилинку — танок під ялиночкою.
VI. Третє віконце
1. Читання вірша.
Учениця:
- Відшуміло Новорічне свято —
Ми новий відкрили календар.
І в Новому році буде свят багато,
Ось Різдво прийшло, цей Божий дар.
2. Інсценування (дівчина накриває на стіл)
- Уважно послухайте!
Учениця:
- Білою скатертиною стіл я накрила
На святу вечерю гостей запросила,
Узвар та кутю наварила,
Будем пригощаться.
Старалась, рахувала,
Щоб блюд було дванадцять.
Ось яскраво в небі
Зірка запалала,
Тож за стіл сідати
Вже пора настала.
3. Бесіда з дітьми.
- Скільки блюд підготувала господиня?
- Коли сім’я сідає вечеряти?
- Яке свято відзначають 7 січня?
Вчитель:
7 січня — це день народження Ісуса Христа.
6 січня — Святий вечір. Господиня готувала 12 страв пісних (бо 12 місяців, 12 учнів — апостолів).
Головною стравою була кутя. Бо кутю варять із пшениці, а вона є символом хліба, без якого людина не може прожити.
Після вечері люди колядували.
- Ой, хтось стукає у віконце. Хто це? (відкриваю третє віконце).

Учень:
- Це маленькі колядники. Це хлопчики та дівчатка. Вони ходили зранку по вулиці, заходили до кожної хати, співали щедрівки та колядки.
Учениця:
- В руках вони несли найяскравішу зірку. Зірка світила їм, щоб колядники не збилися з дороги, бо вони несли всім радість і щастя.
4. Подивіться відеозапис (співання колядки).
Вчитель:
- Наші діти теж знають колядки.
5. Обряд колядування.
Заходять колядники, співаючи, пританцьовуючи.
1) Пісня «Радуйся, ой радуйся, земле, син Божий народився».
2) Учень (1 колядник)
- Мир і спокій цьому дому,
Тут немає місця злому.
Добрі маємо новини
Для старого і дитини.
Слава Богу, добрі люди,
Хай добро із вами буде.
Весь світ нині звеселився,
Бо син Божий народився.
3) Учень (2 колядник)
- В день Різдва Христового
Ми прийшли в цей дім,
Щоб добра і злагоди
Побажати всім.
4) Пісня «Коляда, колядка».
5) Учениця (господарка)
- Готували ми для вас
У такий святковий час
Ось цукерки і млинці —
Добрі дам вам гостинці.
А ще кашки, що з медком,
І узвару з п’ятаком.
Завітайте в другий рік,
Дам я вам іще пиріг
(Колядники вклоняються господарям, сідають на місця).
6) Групова робота.
Вчитель:
- Ось і закінчили наші журналісти збір інформації і тепер час прийматися для створення сторінок журналу.
I група — День Святого Миколая.
II група — Новий рік.
III група — Різдво Христове.
- Діти, ви використовуєте матеріал, який збирали, готували.

- Чи подобається вам, що ви створили?
- Як називається наш журнал?
- Якій темі присвячений 1 випуск нашого журналу?
VII. Закріплення знань
- Коли святкуємо день Святого Миколая, Новий рік, Різдво Христове?
- Які фрагменти уроку вам більше всього сподобались?
VIII. Оцінювання словесне