Я досліджую світ 2 клас - Конспекти уроків - 2020

Як змінюється життя комах восени

Цілі: Уточнити наявні знання дітей про назви, будову комах. Знати будову комах. Підвести до розуміння того, що зміни в неживій природі тісно пов’язані зі змінами в живій. Показати та пояснити ці зв'язки в житті тварин восени . Вчити учнів проводити самоаналіз дослідницької діяльності: описувати, пояснювати те, що дізнався нового, радіючи пізнанню нового; аналізувати, порівнювати та виділяти головне. Виховувати естетичні почуття.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Побудова кола.

(Звучить весела мелодія, що є сигналом для учнів зібратися у коло).

1. Привітання.

Діти, стоячи в колі передають цеглинки ЛЕГО вітаються з трьома однокласниками.

2. Синоптичний прогноз.

Яка зараз пора року? Назвіть осінні місяці.

Сьогодні, .............., у вівторок, у місті Ковелі погода така: ............................

3. Новини дня.

4. Тема дня.

Учитель. — Діти, у мене в руках чарівна скринька. Щоб наша чарівна скринька сьогодні розкрилась, ми маємо вгадати, хто або що в ній знаходиться.

(Діти ставлять запитання, які допоможуть відгадати предмет).

У скриньці - Жук-олень

Проблемне питання - Щоб ви хотіли дізнатися про нього?

(Діти говорять, що вони хотіли б почути на уроці.)

- Чи всі жуки однакові?

- Чому деякі дуже схожі? Що їх об’єднує? До якої групи тварин належить?

- Де можуть жити тварини?

- Чим харчуються тварини?

- Чи тримають вдома цих тварини? Яких?

- Чому їх не видно взимку ? і т.д.

Вчитель: можливо серед вас є ті, хто знає відповідь на ці питання? (наприклад: До якої групи тварин належить?- це комахи)

Отже, завдання уроку:

1. Повторити будову комах.

2. Чим живляться?

3. Чому зникають восени?

За допомогою кольору та букви об’єднуються в групи. Складають назву комахи, яку будуть досліджувати.

За швидку, злагоджену і головне старанну роботу група отримує за кожне завдання пазл зі зображенням комахи (кожному з учаснику групи пазл до його картинки, тому кожен зацікавлений, щоб група перемогла).

Якщо в учня виникли проблеми, він сигналізує червоною цеглинкою ЛЕГО.

ІІ. Досліджуй

Тож пропоную вам сьогодні глибше зануритись у світ тварин і дізнатись про них багато нового та цікавого. Почнемо із дослідницької роботи. У кожного на парті лежить жук і таблиця. Зараз разом із сусідом по парті вибудете досліджувати тваринку і заносити дані в таблицю. А потім ми зробимо загальний висновок. (Інструменти: лупа, олівці, папір).

Нагадування про роботу в групах . Пам’ятка при дослідженні (можна, неможна).

Діти в групах знайомляться з інформацією на картках, вибирають учня, який презентуватиме роботу групи.

Назва комахи

Джміль

Кількість лапок


Чи є у неї крильця? Якщо так, то які?


Із скількох частинок складається її тулуб?










Групам дається 3 зображення комах дослідити їхню будову, використавши слова—підказки: три частини тіла, голова, груди, черевце, три пари кінцівок, крила.

1 групі: жук-олень

2 групі: сонечко

3 групі: колорадський жук

ІІІ. Перші висновки та тема уроку

Презентують роботу групи. Роблять висновки.

Вчитель. Отже, діти, ми дали відповідь на ваші 1-2 питання:

- Чи всі тварини однакові? — різні.

- Чому деякі дуже схожі? Що їх об’єднує? - Спільна ознаки цих тварин: вони мають 6 лапок, у більшості дві пари крилець, тулуб складається із трьох частинок ці тварини належать до групи комах .

1. Руханка Аліна Гросу «Бджілка».

Проблемне питання

- Чи бачили ви комах зараз в такій кількості, як влітку?

2. Перегляд відео «Цікаві факти про комах»

Вчитель: Пригадайте, де ви бачили комах влітку? Чим вони живилися?

3. Вправа «Вгадай комаху».

Працюймо в групах

            Дидактична гра "Життя комах"

4. Вправа «Нагодуй комаху»

У вас на партах є тваринки та корм для них. Віднайдіть серед запропонованих страв, потрібний.

Завдання для роботи в групах

Встановіть відповідність між назвою комахи і способом, в який вона готується до зими.

Сонечко

Бджоли

Мурахи

Оси

Метелик Адмірал

Зимують у теплому вулику.

Зимує під корою дерев .

З настанням холоду — гинуть. Залишаються тільки молоді самки.

Відлітає у теплі краї.

Зимують у глибоких підземних коморах.

Інформація для вчителя

(Ховаються від холодів,не має що їсти) Уявіть собі спекотний день влітку. Ви бачите живий килим різноманітних рослин. А над ним і в ньому не менш різноманітний світ комах: метелики, бджоли, джмелі, жуки. Увесь цей світ живе, радіє, тому що тепло і достатньо їжі. В цю теплу пору комахи розмножуються. Вони відкладають яйця, з яєць розвиваються личинки (гусінь). Через деякий час вони перетворюються на нерухомі лялечки, з них з’являються комахи, схожі на своїх батьків.

Восени, коли стає холодно, зникають рослини, якими харчуються рослиноїдні комахи; зникають комашки — їжа для хижих комах. В цей час одні комахи ховаються під кору дерев, у щілини, ґрунт і там зимують. Інші гинуть, а зимують їхні яйця, личинки чи лялечки.

Зимують під корою дерев сонечко, метелик кропив’янка.

Колорадський жук залазить глибоко в землю.

Джмелі розміщують гніздо глибоко у землі. Восени вся джмелина сім’я вимирає. Живими залишаються тільки молоді джмелі, які перезимувавши, весною створюють нове гніздо.

З настанням холодів бджоли збираються на стільниках у вулику. Люди утеплюють вулики, годують бджіл сиропом, який варять із цукру і води. Завдяки тому, що бджоли їдять, у них виділяється тепло. У вулику температура піднімається до + 20 градусів.

Мурахи переживають холодні часи на глибині понад метр у зимувальній камері. Там вони збираються у великий клубок. Коли виглядає сонце, комахи виповзають погрітися. Мурашки не замерзають навіть тоді, коли мороз сягає — 30 градусів. Ще з осені вони у своєму тілі накопичують в’язку рідину — гліцерин. ця рідина рятує їх від морозів.

З приходом весни комахи прокидаються і знову починають турбуватися про потомство. Так змінюється життя комах протягом року.

Сонце піднімається нижче

         НАСТАННЯ ОСЕНІ

Скорочується тривалість світлового дня

         ПОХОЛОДАННЯ

менше комах- менше птахів

5. Висновки.

Знову вчитель разом із учнями повертається до цілей уроку.

Вчитель. Ми дали відповідь на 3-4 питання (Де можуть жити комахи? Чим харчуються тварини? Чому їх не видно взимку?)

6. Руханка вправа «Фантазери»

Вчитель: уявіть, що трапилося диво — і ви перетворилися на комаху. Виберіть, ким ви хочете бути. Ви тваринка, тому можете рухатися так, як вона, видавати ті самі звуки ,поводитися так само.......

7. Остання вправа «Склади пазл»

- У вас на партах є невеличкий пазл, складіть його та скажіть, хто ж на ньому зображений? Зачитайте народну прикмету про неї .

Презентація робіт.

8. Висновок. Рефлексія. Вправа «Побажання одне одному»

Вчитель. В кого не вийшло скласти пазл? Які були труднощі? У виконанні яких завдань? Чи змогли за наявними фрагментами відгадати?

Діти давайте разом спробуємо...

Що ми можемо собі побажити ,щоб виконувати роботу краще та швидше ?

- На які питання ми не дали відповіді? Давайте ппродовжимо дослідження (наприклад: Чи тримають вдома комах ,як екзотичних тварин? Яких? Можливо підчас уроку виникли нові запитання ?...)