Я досліджую світ 2 клас - Конспекти уроків - 2020

Збираємо урожай. Від зернини до хлібини

Мета: поглиблювати знання учнів про те, як хліб приходить до нас на стіл; розвивати навички виразного свідомого читання, усне образне мовлення, мислення, виховувати повагу до праці хлібороба, бережливе ставлення до хліба; допомогти дітям оволодіти навичками розпису пряників кондитерською глазур’ю, поринути у чарівну атмосферу кондитерської справи, формувати навички групової роботи.

Обладнання: загадки, вишитий рушник, хліб, картки з словами печиво, глазурь, колоски, презентація «Як на стіл хліб прийшов».

Хід уроку

I. Організаційна частина

1. Привітання гостям

- Всі веселі і здорові? (так.)

- До уроку всі готові?

Пролунав уже дзвінок,

Починаємо урок

- У нас сьогодні гості і як добрі господарі давайте скажемо слово їм.

(Говорять діти)

Доброго дня?

Мовим за звичаєм.

Доброго дня?

Всім ми зичимо.

Щастя й здоров’я

Вам кожної днини.

Миру і злагоди

Вашій родині.

Вчитель.

Я всміхаюсь сонечку!

Здрастуй, дороге!

Я всміхаюсь квіточці!

Хай вона росте!

Я всміхаюсь дощику!

Лийся, мов з відра!

Друзям усміхаюся!

Зичу всім добра!

- Посміхніться один до одного. Нехай цей гарний настрій не залишає вас на протязі всього уроку.

2. Вступне слово вчителя.

Багато цінностей є в українців. Це і рідна мова, і пісня, і мати з батьком, і вся родина. Це і наша історія, і наше майбутнє, наша народна творчість та творчість українських митців. Та є в українців щось найцінніше, без чого неможливе життя не тільки в Україні, а й в усьому світі.

Саме він є головним гостем на сьогоднішній нашій зустрічі. Але хто ж він такий? Це ви скажете, відгадавши загадку.

- Він потрібен всім,

У кожній хаті,

І їси його щоденно ти!

Щоб він був,

Потрібно працювати,

А як є —

То треба шанувать! (хліб)

II. Повідомлення теми і завдань уроку

Вчитель.

- Сьогодні ми, діти, поведемо з вами мову про велику святість народу — про хліб наш насущний. В усі часи, в усі віки, в усіх народів на землі було найбільшою святістю, коли на столі лежав хліб. З покоління у покоління народ наш виховує у дітей пошану до хліба. Сьогодні ми дізнаємось як хліб зявляється на нашому столі навчимося шанувати і цінувати хліб.

III. Ознайомлення з новим матеріалом

- Діти, я нещодавно зайшла колосок. Та його зернятка розсипалися. Я всі зернята зібрала і принесла для вас, щоб ви допомогли мені скласти колосочок, але виявилося, що це незвичайні чарівні зернятка. І кожне зернятко має для вас своє завдання. Якщо ми дружно виконаємо всі завдання, то лише тоді зможемо скласти колосочок.

(На дошці прикріплене стебельце до якого в процесі уроку будуть прикріплюватися зернятка)

- Ви хотіли б побачити чарівний колосок? Тоді давайте розпочнемо збирати зернятка.

«Подорожуюче зернятко»

- Діти, чи знаєте ви, з чого починається хліб? Який шлях долає маленька зернинка, щоб потрапити із поля до нас на стіл? Тож слухаємо казочку про подорож зернинки (Розповідають підготовлені учні, під час розповіді демонстрація презентації).

1. Ішла зернина довго, дуже стомилася і вирішила відпочити. Вона лягла в теплу, пухку земельку.

2. Лежить зернинка, відпочиває. Тепло їй. Затишно. І ось з'явився дощик зі своїми срібними відерцями, та й полив земельку.

3. Напилася зернинка водички і почала проростати маленьким росточком. Ось уже він з'явився маленьким зеленим гострячком.

4. Тепле сонечко, жирна земелька, рясний дощик допомогли набратися сили росточку. А щоб ще сильнішим він ріс, до нього приходив добрий Чарівник, який удобрював земельку.

5. Ріс росточок, набирався сил, і ось одного разу сталося диво. Він став чудовим колосом, на якому було багато зернинок.

6. Колосок щодня ставав усе красивішим, сильнішим, мужнішим. Наливався соками землі. І коли зернятка достигли, стали золотими, то дуже захвилювалися: що ж з нами буде?

7. Даремне зернятка хвилювалися. Уранці поле прокинулося від гуркоту. Це були комбайни, трактори, машини і потекли зернятка золотим дощем у кузов.

8. І повезли машини зернятка до млина. А там на них чекав добрий старий мельник, який перетворив золоті зернятка на біле-біле борошно.

9. Інші машини повезли борошно до хлібопекарні. І тут чудові майстри-пекарі з борошна спекли запашний, духмяний хліб.

10. І ось він -
Хлібчик духовитий -

З хрустом кірочки смачним,

Ось він -

Теплий, мов налитий

Щедрим сонцем золотим.

І на стіл у кожен дім

Завітав, з'явився він.

- У казочці начебто так усе просто. А насправді - це важкий шлях хліба до столу. Багато безсонних ночей проживе хлібороб, аж поки наллється зерно і схилиться колос під його вагою. Від посіяного в землю зернятка до збирання врожаю мине багато днів і ночей.

«Зернятко професій»

Знайди пару, встанови послідовність (робота в парах)

Пекар     оре землю.

Мельник     перевозить зерно з поля.

Продавець    сіє зерно, вносить добрива.

Тракторист    жнивує.

Шофер     меле зерно на борошно.

Комбайнер    пече хліб

Агроном     продає хліб.

Кондитер     створює солодкі страви.

«Свята зернина»

Хліб - це найбільше багатство. Скільки б не мали його люди, завжди говорять про нього з щирою, теплою повагою. Хліб - основа людського життя. Як правило, хліб лежить весь час на столі під час обіду. В народі говорять, що без «хліба немає обіду».

Велика повага до хліба склалась у народі з давніх часів. В нас стало традицією зустрічати гостей хлібом - сіллю. У свята, в день весілля, під час ювілеїв, знаменних подій кладуть на стіл коровай. Тож і в нас на уроці лежить на вишитому рушнику коровай.

- В чому ж велич хліба?

1. Щодня до нас приходить гість -

Рум’яний, теплий, свіжий,

І називається він хліб,

Він наша перша їжа.

2. Звичайно перша, головна,

Як сонце і повітря.

Хлібина ніжна і смачна,

Пшенична або житня.

3. Імен багато має хліб,

Є гарні і незвичні -

Рогалик, торт, батон, пиріг,

І паска, й паляниця.

Ще бакалійник і калач,

Перепічка і піца,

І завиванець, і погач.

Галушка, коржик, пляцок,

І колобок, і легуміна,

І мандрик, і пампушки,

Книші, лангоші, пиріжки,

Сухарики і хрусти.

4. За 5-6 тисяч літ до нас

Вже пахло в світі хлібом.

І перший древній хлібодар

Ним снідав і обідав.

5. З тих незапам’ятних часів

Хліб на столі - це свято.

Скажіть, святіше щось за хліб

Чи будемо ми мати?

6. Чого ж так часто хліб святий

Кидаємо під ноги?

Лежить він, скривджений такий,

На всіх шляхах-дорогах.

7. Лежить, бувало під столом,

Під партою, під плотом,

Здобутий нелегким трудом,

Политий щедро потом.

8. Чому ж кидаємо його

Безжалісно, бездушно?

А десь голодне дитинча

Чекає хліб насущний.

9. А десь в молитві день і ніч

Про хліб нужденні мріють,

І руки вмілих трударів

Зерно у землю сіють.

10. Зростає колос золотий,

Налитий сонцем й небом.

Щоб ми вклонилися йому

І багатіли хлібом.

11. І кожен день, і кожну мить

Дай, Боже, хліб насущний,

Щоб ми могли у мирі жить

Щоб не були бездушні.

12. Молись до хліба, не кидай,

Хай хліб спасінням буде
Бо не черствіє хліб святий,

Черствіють тільки люди.

Вчитель.

- Підсумовуючи все сказане про хліб, давайте нагадаємо правила ставлення до хліба.
(Підготовлені учні розповідають правила)

Правила ставлення до хліба

- Не топчи хліба, не кидай недоїденого.
- Побачиш хліб — нахилися, підніми, очисти від пилу, поклади осторонь. Нехай з’їдять його птахи.
- Про людину суди з того, як вона шанує хліб.
- Шануй чужу працю.

- Не можна хлібом гратися.

- Буханець не став догори.

- Ніколи не кажи про хліб, що він поганий, говори: невипечений, сирий, глевкий підгорілий, зачерствілий.

- Ніколи не викидай крихти на сміття — віддай птахам.

Вчитель:

Хліб оспіваний у піснях, складені про нього оповідання, казки, легенди, притчі, прислів’я, загадки.

«Казкове зернятко»

Гра «Вгадай казку»
А хто понесе зерно молотити?

Тільки не я! Тільки не я! («Колосок»)

Цап меле, цап меле,

Коза насипає,

А маленьке козенятко

На скрипочці грає. («Два півники»)

Спекла Маша пиріжки, поклала в корзину, та й

Сама залізла туди... («Маша і ведмідь»)

Прибігла дівчинка до пічки та й стала просити, щоб та її сховала.
А пічка й каже Їй:- Як з’їси пиріжечки, то сховаю... («Гуси-лебеді»)

Не їж мене, зайчику, я тобі пісеньку заспіваю:
Я від діда утік, я від баби утік... («Колобок»)

Зернинка «Загадкова»

Залізний кінь,

Сіна не просить,

Зерно жне, косить. (Комбайн)

Народився із землі

Зарум’янивсь на вогні

І з’явився на столі

До борщу тобі й мені. (Хліб)

Довгі вуса маю,

Але їх не підстригаю,

бо на сонці дозріваю,

Коли прийде час

Всім збирати урожай -

Буде з мене добрий коровай. (Колосок)

Одне кинув - жменю зібрав (Зерно)

Море безкрає
Золотом сяє,
Котить поволі
Хвилі шовкові. (Пшеничне поле)

Як навколо об'їси -
Серединки не проси.
Ми такі гостинці -
Дірка в серединці. (Бублики)

Що це за пан -
З тіста жупан,
Сир у жупані,
Сам у сметані. (Вареник)

Їх любить кожен,
На сонце схожі,
Смачнющі оці
Тоненькі... (млинці)

Їх цінують за начинку.
В них ховають сир, родзинки,
Сливи, яблука і мак,
Різні овочі на смак.
Як же зветься цей дружок)
Відгадали? ... (пиріжок)

Дивні скарби вона має,
Їх від ледаря ховає.
А хто любить працювати,
Сил для неї не шкодує,
Тих вона,мов рідна мати,
Одягає і годує. (Земля)

Круглий, мов сонечко, щедрий, мов літечко, на черінь просунеться, стоїть — красується.

З печі — на блюдо, їжте мене, люди, на здоров'ячко. (Коровай)

У пору літню, в час осінній навесні в гарячий час косять, жнуть вони і сіють, орють лан у котрий час (Хлібороби)

«Співоче зернятко»

Фізкультхвилинка. Пісня «Ясне сонечко світило»

«Зернятко мудрості»

Збери прислів’я (Групова робота)

- Діти, ми вже говорили, що тема святості хліба розкривається у віршах, казках.

Прийшов час посіяти зерна своїх знань. Зберіть прислів’я .

(Прислів’я розрізане на частини, треба поставити слова в певний порядок. Доповідачі кожної групи виходять до дошки, тримають картки зі словами, а діти разом читають прислів’я.) (Додаток 1)

«Творче зернятко»

Індивідуальна робота

Тісто, ягоди і крем,

Шоколад, прикраси, джем.

Дуже страву цю люблю.

Її в кондитерській куплю. (Кекс)

Розпис пряників-кексиків

Інструкція:

1. Візьміть коробочку та відкрийте її.

2. Дістаньте печиво разом із серветкою.

3. Візьміть до рук ножиці та відріжте маленький кінчик на мішечку з кремом для розпису.

4. Розпишіть пряник для тієї людини, яку любите.

5. Працюйте з любов’ю.

ІV. Підсумок уроку

Вчитель:

От і склали ми незвичайний колосок. Виготовили смачні красиві пряники, дякуючи колоскові. Скажіть комплімент колосочку.

- Діти, отже про що ми сьогодні говорили на уроці?

- Люди яких професій задіяні в тому, щоб хліб потрапив до нас на стіл?

- Які прислів’я про хліб ви запам̕ятали?

- Як потрібно поводитися із хлібом?

- Отже, шануймо, діти, хліб, бо він — всьому голова!

Я вірю, що в кожне ваше серденько потрапило зернятко добра, і як з зерна виростає хлібний колос, так в вашому серці нехай виросте колосочок добра. Нехай ваша душа буде такою ж великою, як безкрає пшеничне поле.

Додаток 1

Прислів’я

Хліб — батько,   вода — мати.

Хліб на столі —   достаток у хаті.

Земля - матінка,   а хліб - батечко.

На чорній землі   білий хліб родить.

Сій вчасно,    вродить рясно.

Не страшна біда,   коли є хліб та вода.

Хочеш їсти калачі —  не сиди на печі.