Я досліджую світ 2 клас - Конспекти уроків - 2020

Повітря та його властивості. Досліджую ознаки повітря

Мета: розширити й поглибити уявлення дітей про значення і місцезнаходження повітря на землі, про властивості повітря (прозоре, безбарвне, без запаху, розширюється під час нагрівання і стискається під час охолодження, погано проводить тепло), розкрити значення повітря для всього живого. Розвивати мислення, спостережливість, допитливість. Виховувати дбайливе ставлення до природи.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник « Я досліджую світ» І. Андрусенко 2 клас НУШ ст. 42-44, зошит з друк. основою ст. 23, поліетиленовий пакет, зошит, ємність з водою, порожня пляшка, склянка, повітряні кульки, крейда, кусочок грунту.

Хід уроку

І. Організація класу.

- Станьте, діти, ви рівненько,

Привітайтесь всі гарненько.

На місця сідайте чемно

Хай мине час недаремно.

1. Підсумок фенологічних спостережень.

- Яка зараз пора року?

- Назвіть осінні місяці?

- Який по порядку в році місяць листопад? А серед осінніх місяців?

- А зараз наш синоптик охарактеризує погоду сьогоднішнього дня.

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.

- Яка тема сьогоднішнього уроку ви дізнаєтеся, якщо розгадаєте загадку:

- Таке велике, що охоплює весь світ,

Таке маленьке, що в будь-яку шпарину зайде. (повітря)

- Саме про повітря та його властивості сьогодні будемо говорити на уроці. Знайомство з цією темою ми розпочали в 1 класі, а сьогодні доповнимо наші знання.

- Подумайте і скажіть, то що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку і його теми «Повітря та його властивості»?

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

- Повітря (рос. воздух, англ. аir) - природна суміш газів, з яких складається атмосфера Землі (повітряний простір - повітряна оболонка).

Тропосфера найнижчий шар. Тут живуть люди і тварини, ростуть дерева, літають птахи та літаки. Тропосфера зовсім невелика, в середньому 12 кіло-метрів. Це своєрідна «кухня погоди», де, як тобі відомо, «готуються всі атмосферні страви»: дощ, сніг, блискавки, хмари.

Стратосфера розміщена над тропосферою. Вона сягає 55 кілометрів. Сюди іноді піднімаються літаки й аеростати.

У наступному шарі — мезосфері температура знову падає. На верхньому кордоні, 80 кілометрів, вона становить уже -75 градусів С. Але, незважаючи на таку низьку температуру, саме тут згоряє від тертя об повітря більшість космічних тіл. У мезосфері вже немає водяної пари та пилових частинок, повітря дуже розріджене. Тому тут не розсіюється сонячне проміння і небо має темно-фіолетовий, майже чорний колір.

Термосфера на висоті 80-450 кілометрів. Мало сказати, що тут спекотно, адже температура сягає +1000 градусів С. А повітря таке розріджене, що в ньому можуть літати космічні кораблі.

Наступний шар - екзосфера плавно переходить у безповітряний простір. Температура там сягає +2000 градусів С.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Перегляд відео «Повітря». Джерело: (https://www.youtube.com/watch?v=gFLyWHVmGkQ)

1. Дослідження «Ознаки повітря». (робота за підручником ст. 42-44)

- Виконаємо досліди 1, 2, 3. До кожного досліду зробимо висновок.

Фізкультхвилинка

2. Дидактична гра «Доповни речення»

Висновок: Я знаю:

- що повітря належить до …(неживої природи)

- воно без … (кольору — прозоре, запаху)

- заповнює всі … (порожнини)

- погано проводить … (тепло)

- ру… (хається)

- А чи замислювалися ви над питанням: «Для чого нам потрібне повітря? Чи можливе життя на Землі без повітря?»

- Скільки людина може обходитися без повітря?

(Дослід: Діти набирають повітря і намагаються не дихати якомога довше).

- Отже, незважаючи на те, що ми не бачимо повітря, не можемо його скуштувати, ми без повітря не можемо обійтися навіть 2-3 хвилини.

- Поміркуйте, чи можуть жити без повітря інші живі істоти: рослини і тварини?

- Але якщо люди і тварини дихають киснем, то рослини (вдень) вдихають вуглекислий газ, а видихають кисень.

- Кисень та вуглекислий газ — це складові повітря. Пригадайте, на початку уроку я казала, що повітря це суміш газів. Воно складається з азоту (78%), кисню (21%), вуглекислого газу, аргону, неону, гелію, криптону, водню, озону разом (1%). Крім основних газів у повітрі є домішки: водяна пара, дим, сажа, пил та інші речовини. Їх кількість збільшується після лісових пожеж, виверження вулканів, пилових бур. Значне зростання домішок у повітрі - від викидів шкідливих речовин у результаті господарської діяльності людини (це вихлопні гази машин, викиди в повітря різних хімічних сполук на підприємствах, заводах, від спалювання сухого листя, користування аерозолями тощо.

Тому для того, щоб повітря було чистим ми маємо його берегти.

V. Повторення та закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота в зошиті з др. основою ст. 23:

- позначити √ властивості повітря;

- заповнити пропуски словами з довідки.

2. Дидактична гра «Так чи ні ?»

- Повітря є тільки на вулиці.

- Повітря є у воді, ґрунті, всюди.

- Рослини можуть жити без повітря.

- Повітря рухається.

- При нагріванні повітря розширюється.

- При охолодженні повітря стискається.

- Брудне повітря корисне.

- Рослини очищують повітря від шкідливих речовин.

- Ми будемо саджати й доглядати рослини.

VI. Підсумок уроку.

- Що нового ви дізнались на уроці?
- Що найбільше вам сподобалось?
- Що найбільше запам’яталось?

- Чи справдилися ваші очікування?