Я досліджую світ 2 клас - Конспекти уроків - 2020

Що таке Батьківщина? Символи України. Державні та народні символи

Мета: формувати компетентності:

· вміння вчитися — самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії з іншими учасниками навчально—виховного процесу; пригадувати необхідні знання і способи дій для виконання завдань;

· соціальна — продуктивно співпрацювати в парах, грувах, проявляти ініціативу; загальнокультурна — ефективно застосовувати навички мовлення та норми мовної культури під час спілкування;

· здоров’язбережувальна — вчитися слухати інформацію;

· предметна - розширити знання учнів про Україну — свою Батьківщину, про усвідомлення своєї приналежності до України; поглибити знання про столицю України, про річки, моря, гори своєї Батьківщини , про народні символи України ; розвивати інтерес до історичного минулого нашого народу; сприяти розвитку спостережливості, мислення, уяви, пам’яті , активності; виховувати громадянські почуття , інтерес до пізнання багатої історії держави, любов до рідного краю.

Тип уроку:

Обладнання та наочності:

Хід уроку

І. Організаційна робота.

Холодно в полі, в саду, на городі,

Осінь мандрує по нашій господі.

Тепло і затишно в класі у нас,

Доброго дня, я вітаю всіх вас.

Ранкове коло: «Я і моя Батьківщина»

Вчитель: Діти, я пропоную вам утворити коло та взятися за руки.

— Що ви відчуваєте держачись за руки один одного?

— Це підтримка ваших товаришів. Потисніть їм руки. Адже нам сьогодні необхідно показати, наскільки ми повинні бути згуртованими, дружними, тому що ми живемо в одній державі. Батьківщина в нас одна.

ІІ. Оголошення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель: Я хочу розпочати ознайомлення з новою темою словами з вірша українського письменника Василя Симоненка, який має назву «Лебеді материнства»:

Все на світі можна вибирати сину,

Вибрати не можна тільки Батьківщину!

Дітки, а тепер будь-ласка, поміркуйте над тим, що для вас означає слово «Батьківщина»?, і щоб вам було легше сформулювати свою думку, на допомогу вам прийде чарівна скринька, в ній знаходяться символи нашої Батьківщини-України. Об’єднайтеся в групи по 5 чоловік, і відкрийте скриньку. Чекаю ваших відповідей.

Наприклад: «Для мене Батьківщина — це Тарас Шевченко, український поет»

Вчитель: Напевне, ви вже здогадалися, що на уроці ми будемо говорити про те місце, де ми народилися, де ми живемо, яке ми дуже любимо. Наш урок присвячений нашій рідній землі, а саме її символам, тим з якими вона асоціюється.

ІІ. Пояснення нового матеріалу.

Вчитель: Погляньте на дошку, на те, що зображено на картинках, це є символи України.

Символіка — своєрідна візитна картка країни. Історично склалося так, що кожна країна має свої Державні та народні символи. До Державних символів країни належать Державний Прапор, Державний Герб та Державний Гімн, які є розпізнавальними знаками країни.

Народні символи — це те, що найбільше любить і шанує даний народ. В одних народів їх більше, в інших менше. Називаючи народний символ, можна дізнатися, про яку країну іде мова. Народні символи поділяють на предмети, тварини (птахи) та рослини. Українці мають свої символи, які споконвіку шанують і бережуть - це червона калина, зажурена верба, вірний своєму краю лелека.

Навіть є таке прислів’я, «Без верби та калини немає України».

Про народні символи складено багато пісень і легенд, вони використовуються в обрядах, звичаях. Їх вишивають на сорочках, рушниках. Народні символи — це наші святині.

А тепер давайте детально розглянемо кожний символ. Розпочнемо з державних:

ДЕРЖАВНИЙ ПРАПОР УКРАЇНИ — має дві горизонтальні смуги з двох кольорів: синьої та жовтої. Угорі синя смужка, неначе небо над нашою рідною землею, а внизу — жовта, як золоті пшеничні поля, якими багата Україна.

ДЕРЖАВНИЙ ГЕРБ УКРАЇНИ - золотий тризуб князя київського Володимира на синьому полі. У ньому відображена триєдність життя. Це батько—мати—дитина, які символізують собою силу, мудрість, любов.

ДЕРЖАВНИЙ ГІМН УКРАЇНИ - це урочиста пісня на честь держави - «Ще не вмерала України ні Слава, ні Воля» (слова П. Чубинського, музика М. Вербицького). Під звуки Гімну всі підводяться.

Народні символи:

КАЛИНА - символ краси, кохання, щастя.

ВЕРБА - символ журби.

ЛЕЛЕКА — символ сімейного затишку і благополуччя.

Вчитель: а тепер давайте трішки відпочинимо і зробимо руханку.

Прилетіли журавлі (помахати руками, як крилами)

І великі, і малі (руки вгору, руки вниз)

Сіли собі на ріллі, (присісти)

Заспівали: "Тра-ра-рі" (встати)

Де журавка ходила — (ходьба з високим підніманням стегна)

Там пшениця родила,

Де журавель походив -

Там ячмінь уродив.

IІІ. Сприймання, осмислення і засвоєння нового матеріалу.

Завдання І

Вчитель: поділіться на дві групи та розташуйте літери в порядку зростання цифр і в результаті ви отримаєте слово-символ нашої неньки, картки одного кольору утворюють одне слово.

(Слова: герб, прапор, гімн, калина, верба, лелека). Тепер по черзі підходьте до дошки та прикріпляйте слово, яке у вас вийшло, до відповідного зображення. І назвіть, який це символ, державний чи народний.

Завдання ІІ

Вчитель: Погляньте на дошку, ви бачите перед собою слова, більшість з них є символами України, і ваша задача — знайти і закреслити зайві.

(Слова: Державний Герб, Державний Прапор, Державний Гімн, Калина, Лелека, Верба, Вітер, Сонце, Сніг, Ведмідь).

ІV. Практична робота.

Розв’яжіть кросворд.

Питання кросворду:

1. Державний Герб, Державний Прапор, Державний Гімн це які символи?

2. Калина, Верба, Лелека це які символи?

3. Знак держави головний —всяк його повинен знати. Воля, слава, сила в нім. Тож спробуй відгадати.

4. Коли звучить він — всі встають,

до серця руку прикладають,

і вголос, й подумки співають,

і Україну прославляють.

5. Синє небо, жовте жито —цю святиню знають діти.

6. У віночку зеленолистім,

У червоному намисті,

Видивляється у воду

На свою хорошу вроду.

7. У ній сережки там і тут,

А гілки до свята несуть.

8. У червоних чоботях, в білому халаті,

Він весною прилетів і сидить на хаті.

V. Рефлексія

- Що таке Батьківщина?

- Які є символи України?

- Що нового ви сьогодні дізналися?

- Що сподобалося на уроці, а що ні?

- Чи виникли труднощі?

Вчитель: А на останок я хочу прочитати вам уривок від вірша українського поета Володимира Сосюри «Любіть Україну».

Любіть Україну, як сонце, любіть,

як вітер, і трави, і води…

В годину щасливу і в радості мить,

любіть у годину негоди.

Любіть Україну у сні й наяву,

вишневу свою Україну,

красу її, вічно живу і нову,

і мову її солов'їну.

Між братніх народів, мов садом рясним,

сіяє вона над віками…

Любіть Україну всім серцем своїм

і всіми своїми ділами.

Для нас вона в світі єдина, одна

в просторів солодкому чарі…

Вона у зірках, і у вербах вона,

і в кожному серця ударі…