Я досліджую світ 2 клас - Конспекти уроків - 2020
Як зимують звірі
Мета:
- Продовжувати навчати шукати, досліджувати інформацію понять дикі тварини, звірі [2 ПРО 2.1];
- Виявляти взаємозв’язки у природі та враховувати їх у своїй діяльності, пояснювати необхідність їх урахування у життєдіяльності людини [2 ПРО 3.1], дбати про чистоту навколишнього світу, доглядати за рослинами і тваринами [2 ПРО 3.2], знаходити спільні і відмінні ознаки об’єктів; групувати об’єкти навколишнього світу за однією або кількома ознаками [2 ПРО 4.3];
- Розвивати комунікативну компетентність — уміння усно висловлювати свої думки; розвивати увагу, пам’ять, мислення, кмітливість;
- Виховувати розуміння необхідності охороняти природу та берегти й примножувати цінності природи рідного краю.
Тип уроку: Компетентнісно зорієнтований урок.
Інтеграція: природнича, мовна, математична.
Методи й прийоми:
· словесні: слово вчителя, бесіда, пояснення;
· практичні: метод вправ, робота з підручником;
· наочні: демонстрація;
Здоров’язбережувальні технології: рухлива фізкультхвилинка.
Обладнання: Гільберг Т.Г. Я досліджую світ: підруч. для 2-го кл. закл. заг.серед. освіти (у 2-х ч.): ч. 2 / Тетяна Гільберг, Світлана Тарнавська, Ніна Павич. — Київ: Генеза, 2019. — 144 с.: іл., картки-завдання для роботи в групах, пазли, ілюстративний матеріал, смайлики, комп’ютер, проектор, Smart дошка, презентація.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
1. Перевірка готовності класу до уроку. Привітання.
(Створення позитивного психологічного клімату класу).
- Вітаю вас. Я дуже радий знову бачити вас сьогодні в цьому класі.
У кожного із вас на парті лежать смайлики. Підніміть будь-ласка той смайлик, який відповідає вашому настрої.
Я бачу що майже у всіх гарний настрій і сподіваюсь, що до кінця уроку настрій буде гарний вже у всіх. А я вам в цьому допоможу.
ІІ. Оголошення теми, визначення навчальних цілей уроку. Мотивація пізнавальної діяльності
1. Мотивація навчальної діяльності.
- Сьогодні ми з вами на уроці будемо говорити про диких звірів взимку і дізнаємося, як же звірі готуються до зими, які вони мають звички та характерні ознаки.
Метод «Очікування»
- Діти, а що ви очікуєте від уроку? (відповіді дітей)
- То ж давайте разом будемо злагоджено працювати.
2. Перевірка домашнього завдання.
- На минулому уроці ми вивчали про перелітних та зимуючих птахів. Будь ласка закінчіть мою думку.
Інтерактивна вправа «Закінчіть мою думку»
1. Птахи відлітають у вирій, тому що… (у холодну пору їм важко тут здобути їжу, тому вони й летять на південь, де можна пережити критичні часи та знайти здобич.)
2. Перелітні птахи — це велика група птахів, які… (з настанням холодів відлітають перечікувати їх на південь.)
3. Зимуючі птахи — це… (птахи які прилітають до нас зимувати)
4. Сорока, горобець, сойка — це… (зимуючі птахи)
5. Ластівка, зозуля, лелека — це… (перелітні птахи)
- Молодці!
3. Хвилинка спостереження.
- Яка пора року? (Зима)
- Який місяць зими — перший, другий чи третій? (другий)
- Так, зима вже наближається до весни.
- А які ознаки зими ви знаєте? (мороз, сніг, ожеледиця, метелиця, холодний вітер)
- Чи бачили ви дорогою до нас якісь ознаки зими? Розкажіть які саме?
- Яка температура повітря взимку? ( «-» )
- А сьогодні яка температура повітря? ( «+» )
- А хто дивився на термометр сьогодні? ( «+2» )
- Чи світить сьогодні сонечко?
- Який стан неба?
- Чи є вітер?
- Давайте зробимо з вами висновок, так яка ж в цьому році у нас зима? (Тепла)
4. Повідомлення мети і теми уроку.
- Діти, а ви любите зиму? (Так)
- А хто із диких звірів не любить зиму?
Це вовки, лисиці не люблять зиму, бо немає їжі. На кого вони полюють? (на зайців та мишей)
А що змінюють взимку зайці? (хутро з сірого на біле, і в снігу дуже важко їх розгледіти)
А хто із диких звірів любить зиму? Так це ведмідь. Всю зиму він спить в своїй барлозі. Навіть є приказка «Спить як ведмідь».
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда «Тварини взимку»
Зима — нелегка пора для всіх, а особливо для лісових мешканців. Мороз, вітер…Як же непросто звірятам знаходити собі їжу під товстим шаром снігу, а дрібним тваринкам взагалі важко пересуватися поміж снігових заметів.
А чим харчуються дикі звірі взимку?
За ознаками харчування на які дві групи можна об’єднати диких звірів? (хижі та травоїдні)
А які це хижі звірі? (вовк, лисиця, куниця)
А яких травоїдних звірів ви знаєте? (олень, лось, кабан, заєць)
Взимку тварини найбільш вразливі для браконьєрів. В пошуках корму вони виходять із своїх укриттів де їх і відстрілюють.
Але серед цих звірів є ті, що занесені до Червоної книги України. І тому у створених заповідниках їх охороняють і підгодовують.
2. Робота з підручником (ст. 21-22).
- Розгорніть підручник на стор.21, та прочитайте інформацію про зайців.
Читання учнями тексту про зайців пошепки.
- Чим живляться зайці взимку?
- Прочитайте інформацію про білку.
Читання учнями тексту про білку пошепки.
- Чи доводилося вам спостерігати за білкою в зимовий час?
3. Фізкультхвилинка.
Танцювальні рухи під пісню
4. Робота в групах.
— А тепер попрацюємо в групах.
«Складання пазлів»
В кожній групі на парті лежать пазли тварин. Завдання кожної групи скласти пазли та прочитати інформаційне повідомлення про тварину яка на них зображена.
1 група пазл «Їжак»
Їжак — загальновідомий по зовнішності звір, чия спина і боки покриті короткими темними голками. Голки завдовжки до 3 см.
У кожного їжачка є своє улюблене місце проживання. Дуже подобається жити біля людей. Вони шукають собі містечко в дров'яних сараях, садах, біля домашніх тварин, а також на сонячних галявинах в соснових і ялинових лісах.
Довжина тіла їжака становить від 10 до 44 см. Вага їжака варіюється від 300 грам до 1,5 кілограм. Також у їжака є хвіст, який виростає від 1 до 21 см в довжину.
Їжак всеїдний, але основу раціону складають дорослі комахи, жуки, павуки, гусениці, слимаки, дощові черв'яки. Їжаки люблять молоко.
За літо їжачок повинен добре відгодуватися, інакше під час зимової сплячки тварина може загинути. У сплячку, на зиму, впадають на 128 днів.
2 група пазл «Вовк»
Вовк - високо інтелектуальна тварини, про що свідчать сторчма як стоять вуха, уважний погляд, загострена, випростана морда. Забарвлення хутра сірувато-бурого кольору. Основу харчування вовка складають різні великі та дрібні тварини, різноманітні дрібні гризуни — миші, кроти, а також дрібні птахи. В лісовій зоні вовки надають перевагу долинам рік, заболоченим низинам, де в цей період перебувають лосі, кабани, олені. Шукаючи їжу вовки можуть бродити цілу ніч, пробігаючи понад 100 кілометрів. У лісі рухається нечутно, як тінь. Має гарний зір, добре бачить у темряві. Вовк добуває їжу активно шукаючи і невтомно переслідуючи жертву, в погоні за здобиччю може розвивати швидкість до 80 км на год.
3 група пазл «Ведмідь»
Ведмідь - найбільший з наших наземних хижаків. Ця тварина дуже сильна. Потужне тіло вкрите густою шерстю,
Бурий ведмідь всеїдний, але раціон у нього більше складають рослини. Навесні й на початку літа в кормовому раціоні переважають переважно молоді пагони, стебла, листя, комахи, молюски, птахи, дрібні звірі, та риба, ягоди, плоди, гриби, коренебульбоплоди, різні сільськогосподарські культури.
Для барлогів обираються надійні спокійні місця, розташовані на кордонах боліт, в буреломах, на берегах річок, в затишних печерах. Притулок має бути сухим, теплим, просторим і безпечним. У затишній барлозі ведмеді сплять всю морозну довгу зиму. Сплячка бурих ведмедів триває 5-6 місяців.
4 група пазл «Білка»
Білка - це один з найвідоміших гризунів. Вона зустрічається повсюди, як в садах так і в парках. У білки зимове хутро сіре і світло-сіре, літнє - руде або буровате. Все, що є в лісі їстівного, входить в її меню: різне насіння, зерна, бруньки, гілки, ягоди, молоді пагони, гриби, ну і звичайно, вміст шишок хвойних дерев. Живе в гніздах або дуплах дерев, які будує з гілок і листя. Із шишками білка справляється дуже спритно. За день білка може обробити до 15 ялинових шишок і більше 100 соснових.
5 група пазл «Зайчик»
Заєць. Влітку колір хутра сірувато-глинястий з червоним забарвленням, живіт білого кольору, а взимку воно стає сірим, з боків навіть білуватим. У русака коротенький хвіст та довгі вуха. Задні кінцівки у нього майже вдвічі довші за передні, бігти на гору та згори йому з цієї причини важко. Заєць швидко бігає і, якщо його переслідувати, може розвинути швидкість до 60 км/год. і навіть більше. У зайця гарний зір, добре розвинутий слух. Живиться заєць різною рослинною їжею, характер якої змінюється за сезонами; влітку переважно травою і хлібними злаками, взимку корою молодих дерев, тоненькими гілками, бруньками та озиминою.
6 група пазл «Лисиця»
Лисиця — невелика тварина, з витягнутою мордою, великими вухами, короткими лапами і довгим пухнастим хвостом. Хвіст у лисиці досить довгий пухнастий з білим кінчиком. Забарвлення руде.
Лисиця харчується як тваринною, так і рослинною їжею. Основний раціон складають миші, птахи, добуває пташині яйця, майже всюди поїдає жуків та інших комах, їжаків, ловить рибу, при нагоді здатна напасти і на птицю. Охоче ласує соковитими плодами та ягодами — суницями, вишнями, виноградом, яблуками.
Лисиці відмінно бігають, плавають, добре стрибають. Живе лисиця в норах, куди ховається від негоди та ворогів.
IV. Закріплення знань, умінь і навичок
1. Робота з інтерактивною дошкою.
Вправа «Хто чим живиться у зимовому лісі».
Кора, ягоди, гриби, морква, м’ясо
Ведмідь, вовк, заєць, білка, кабан
Вправа «Розподіли звірів на 2 групи».
Впадають у сплячку |
Шукають корм у природі |
їжак |
олень |
Вправа «Вибрати звірів які проживають у нашій місцевості».
Слон, жираф, лисиця, олень, крокодил, ведмідь, вовк, , заєць
- Молодці!
V. Підсумок.
Гра «Мікрофон»
- Про що ми сьогодні дізналися?
- Над чим розмірковували?
VI. Рефлексивно-оцінювальний етап.
- Ну, що ж, сподіваюсь, що вам сподобався урок. Якщо так, покажіть веселий смайлик, ні — похмурий. Діти, ви гарно попрацювали сьогодні. Я сподіваюся, що ви ніколи не завдаватимете шкоди тваринам, будете допомагати їм взимку.

- Я дякую вам за роботу на уроці.