Я досліджую світ 2 клас - Конспекти уроків - 2020

Рослини рідного краю


Мета:
ознайомити учнів з видами рослин та їх значенням для людини; вчити оцінювати приклади конкретної поведінки в природі; формувати вміння: а) групувати дикорослі і культурні рослини, пояснюючи сутність групування, наводити приклади кожної групи; б) аналізувати ілюстрації і добувати з них необхідну інформацію, робити висновки, доводити свою думку; в) працювати в групі і в парі; розвивати спостережливість та логічне мислення, мовлення, пам’ять; виховувати потребу пізнавати рослини, шанобливе ставлення до рослин, бажання їх оберігати.

Ключові компетентності:

-вміння вчитися:

навчально-організаційні: включається в роботу відразу після вказівки вчителя; співпрацює в групі;

загальномовленнєві: зосереджено слухає вчителя, відповідає на запитання за відомою моделлю; запитує про незрозуміле; з повагою звертається до вчителя, учнів;

загальнопізнавальні: виділяє в предметах певні ознаки.

-інформаційно-комунікаційна: будує усне монологічне висловлювання за відомою моделлю з опорою на власний досвід та почуту інформацію;

-загальнокультурна: діє згідно з прийнятими правилами поведінки на уроці;

-здоров’язбережувальна: дотримується санітарно-гігієнічних норм під час уроку;

-громадянська: пояснює значення природи для життя людини;

-соціальна: вчиться працювати в групі, підтримує чистоту в класі та своєму робочому місці.

Результати навчання

Учні наприкінці уроку вміють:

ü Наводити приклади використання дикорослих і культурних рослин;

ü Розрізняти дикорослі та культурні рослини;

ü Розповідати про дбайливе ставлення до рослин.

Форма уроку: урок засвоєння нових знань

Форма роботи: фронтальна, індивідуальна, групова.

Обладнання: підручник, робочий зошит, ІКТ (презентація), гербарій лікарських рослин, насіння і плоди дерев і кущів, цеглинки LEGO.

Хід уроку

І. Привітання.

Сонечко встало,

Іде новий день.

Любі однокласники

Усім: «Добрий день!»

Пташечка в небі

Співає пісень.

Ніби вітає усіх:

«Добрий день!»

Дзвоник видзвонює

Дзень! Дзень — дзелень!

Учні, школярики,

Всім: Добрий день!

ІІ. Щоденні новини.

- Яка пора року?

- Який місяць?

- Яке число?

- Тепло чи холодно надворі?

- Який стан неба?

- Чи були сьогодні опади?

Обмін інформацією.

1. Гра «Що цікавого я помітив дорогою до школи?»

- Ці об’єкти належать до живої чи неживої природи?

2. Гра з цеглинками лєго.

Зобразити за допомогою цеглинок об’єкт природи і розповісти про нього.

3. Робота зі стіною слів

Проблемна ситуація

- Чи можуть рослини мати свою територію?

Групова робота.

Відгадування загадок, щоб визначити тему уроку.

1. Дерево росте крислате,

Листям різьбленим багате.

Примостились під листочки

У беретиках синочки. (Дуб)

2. Вибігли на гору дві подружки білокорі.

Дощик їм полоще кіски.

Цих подружок звуть ... (берізки).

3. У сукні зеленій стою цілий рік:

Сонечко світить, чи падає сніг.

Голок багато в ґадзівстві тримаю,

Тільки не шию і не вишиваю. (Ялинка)

4. Лист різний із оксамита,

Соком ягідка налита.

А для хворої дитини

Кращі ліки — чай з... (малини).

5. Сонечко в травах зійшло,

Усміхнулось, розцвіло,

Потім стало біле-біле

І за вітром полетіло (Кульбаба)

6. Запалали в чистім полі,

Наче галстуки червоні.

То палає в полі так

Польовий червоний… (Мак)

7. Хто ж ті ягоди не знає,

Від застуди їх приймає.

На кущах вони висять,

І, як маків цвіт, горять.

Тільки це не є малина.

Що за ягода? - (калина).

- Як ми можемо назвати одним словом слова-відгадки?

- Отже, сьогодні ми поговоримо про рослини рідного краю.

4. Розмова про рослинний світ

Споконвіку люди вважали рослини зеленим дивом Землі. Білокорі берізки, могутні дуби, барвисті мальви, запашні троянди є окрасою нашого краю. Мабуть, не знайдеться такої людини в Україні, щоб не знала про калину, тополю, вербу, барвінок.

У різних куточках України зростають різні рослини. І нам здається, що немає на Землі кращого краю, ніж наш, оповитий голубими стрічками річок, зачарований шепотом лісових трав, неповторною красою віковічних лісів.

- Діти! Для чого нам потрібні рослини?

5. Презентація «Рослини рідного краю»

Групування рослин за характерними ознаками (робота з ілюстраціями)

Пригадайте, яка відмінність між деревами, кущами, трав’янистими

рослинами. Запропонуйте дітям розглянути зображення рослин та

утворити три групи: дерева, кущі, трав’янисті рослини.

- Розгляньте зображення рослин(роздатковий матеріал)

- Згрупуйте ці зображення, утворивши три групи: дерева, кущі, трав’янисті рослини. (Робота з картинками)

- Знайдіть на малюнках дерева, кущі, трав’янисті рослини.

- Чим вони різняться між собою?

- Які з них ростуть біля ваших будинків?

6. Дослідницька діяльність у групах «Розпізнай рослину за листком і плодом»

· Роздайте на кожну групу листя дерев: дуба, клена, каштана, горіха та їхні плоди: жолуді, крилатки, каштани, горіхи. Попросіть дітей з’ясувати, яким деревам вони належать.

· Запропонуйте дітям виміряти довжини листочків або плодів різними способами (накладанням предметів один на одного; за допомогою лінійки або нестандартними мірками (смужка, стрічка, сірникова коробка, палець тощо).

7. Робота з коміксом «Як ростуть рослини?»

Бесіда за його змістом

- Чим відрізняються кімнатні рослини від тих, що ростуть надворі? (Вони дуже вразливі, ніжні, потребують особливого догляду).

- Чи можуть кімнатні рослини рости надворі? Чому?

- Як потрібно доглядати за рослинами?

- Як ви гадаєте, чому дівчинка вирішила, що правила догляду за кімнатними рослинами надміру суворі?

- Яких правил догляду за рослинами дівчинка не дотрималась? До чого це призвело?

- Чому на лузі трава росте без догляду, а за кімнатними рослинами потрібно доглядати?

- Без чого кімнатні рослини не можуть існувати? У чому їм потрібна допомога людини?

- Чи може рослина жити без води? Чому?

- Чи справді рослини потрібно було жаліти? До чого призвела ця жалість?

- Як ви гадаєте, чому діти вирішили не дотримуватись правил догляду за рослинами?

- Хто з дітей вчинив правильно?

- Давайте ще раз пригадаємо будову рослин (корінь, стебло, листя, квітка, плід з насінням).

8. Руханка

9. Розповідь про охорону рослин

- Рослини є нашою їжею, кормом для тварин, сировиною для промисловості, будівельним матеріалом. Через безконтрольне знищення багато видів рослин перебувають на межі зникнення. Тому їх занесено до Червоної книги України. Вони перебувають під охороною закону.

10. Презентація «Рослини червоної книги»

Бесіда про лікарські рослини

- Чи знаєте ви, що серед безлічі рослин, які ростуть у лісі, в полі, на луках є такі, що мають лікувальні властивості . Це лікарські рослини. Вони є незамінними при лікуванні багатьох хвороб. Зараз слово нашим експертам, які багато знають про лікарські рослини.

- Калина поширена по всій Україні. У медицині застосовується кора калини, як кровоспинний і заспокійливий засіб, знижує кров’яний тиск, а плоди використовують як вітамінний засіб при шлункових і простудних хворобах.

- Шипшина росте вздовж доріг на узліссях. В медицині застосовується при хворобах печінки, нирок, серця. Має високий вміст вітаміну «С».

- Бузина чорна росте в чагарниках, на узліссях, вздовж доріг. В медицині використовують квітки, бруньки і листки. Їх вживають при простуді та кашлі, бронхітах, для інгаляцій та полоскань.

- Ромашка росте майже по всій території України біля доріг, на полях, в садах, на пустирях. В медицині використовують сушені квітки. Відвари з ромашки використовують для полоскань рота, примочок, обмивання ран.

Цілющі властивості мають кропива, сосна, глід, звіробій, мати-й-мачуха, м’ята, валеріана.

11. Складання інтелект-карти «Рослини»

12. Розв’язування природничих задач

1. Висота тополі 20 м, а верби - на 10 м менше. Яка висота верби?

2. Вода - необхідний продукт для життя рослин. Ясен, в середньому, потребує щоденно 68 л води, а береза - на 7 л менше. Скільки води потрібно для берези?

3. Даринка виростила горох висотою 38 см, а рослина Євгена має висоту 49 см. Хто виростив вищу рослину і на скільки сантиметрів?

4. На клумбі ростуть тюльпани. Висота найвищої рослини — 45 см, а найнижчої — 15см. На скільки сантиметрів висота найнижчої рослини менша, ніж висота найвищої?

5. Мама попросила Євгена купити в аптеці квіти ромашки для приготування лікувального чаю. Вона дала синові 100 грн. Скільки решти повинен дати хлопчику фармацевт, якщо препарат коштує 20 гривень?

13. Конкурс «Загадки з бабусиної грядки»

1. Хто на грядці серед літа одягає безліч свиток? (Капуста)

2. Довгий, зелений, добрий солений, добрий і сирий — хто він такий? (Огірок)

3. Що то за голова, що лиш зуби й борода? (Часник)

На кущі живе не сам- є у нього братики.

4. Добрий у томати нам, у борщі й салатики. (Помідор)

5. Я - чудовий дар осінній,

Люблять всі моє насіння.

Каша з мене теж смачна,

До вподоби всім вона.

Відгадайте, як я звусь.

Упізнали? Я - …(гарбуз)

6. І печуть мене, і варять, і їдять мене, і хвалять, бо добра. (Картопля)

7. Білі зуби маю, та усі ковтаю, довгі коси маю, та не заплітаю. (Кукурудза)

8. Сидить Марушка в семи кожушках, хто на неї гляне, той і заплаче. (Цибуля).

9. Борщ із нього варить ненька, в нього шкурочка тоненька, солодкуватий він на смак, фіолетовий (Буряк)

10. Помаранчева і гарна, у землі сиджу не марно: соковита, солоденька, вже я стала чималенька.

Собою пригощу дитину, нехай корисну з’їсть (Морквину)

11. Без рук, без ніг, а пнеться на батіг. (Квасоля)

На дошці вивішуються картинки слів-відгадок.

Діти грають гру «Приготуй страву»

14. Робота з манними планшетами.

- Намалюйте свою улюблену рослину.

15. Обговорення вірша «Як ми з другом в ліс ходили».

У лісі з другом ми йдемо,

Співаємо та кричимо.

«Хто ви?!» — сорока нам тріщить.

«Тікайте з лісу! — верещить,

Злякали ви тварин усіх,

А це не жарти і не сміх!»

Та не зважаєм ми на це,

З гнізда взяли чиєсь яйце.

Мій друг гілки ламає,

А я нору шукаю….

Знайшов я нірку! Хто ж там в ній?

Ой! Мабуть, хтось великий, злий,

Бо він гарчить, бо він шипить,

Ой! Ой! Він може і вкусить!

Ні, я не хочу гратись так,

Пішли ми далі, в березняк.

Аж тут мурахи! Все снують:

То бігають, то щось несуть.

Ми гілкою в мурашник — раз!

Ну, а вони тоді на нас!

Мурашки лізуть в око, в ніс,

Кричать: «Покиньте швидше ліс!

А то ми прийдемо до вас,

Тоді вже стережіться нас!»

Ми з другом з лісу ледь втекли

І більше в ліс цей не пішли!

- Чому тварини розсердилися на хлопчиків?

- Як би ви вчинили на їхньому місці?

Висновок

ІII. Підсумок уроку

Технологія «Кубик Блума»

Рефлексія. Вправа «Незакінчене речення».

Я навчилася... (розпізнавати рослини свого краю).

Я вивчив... (лікарські рослини своєї місцевості).

Я зрозуміла... (рослини треба оберігати, бо від них залежить наше життя).

Я полюбив... (природу рідного краю).

Я буду... (тепер знати, що лісові ягоди дуже корисні).

Я вчився... (відрізняти їстівні гриби від отруйних).

Я дізналася... (якими рослинами можна лікуватись).

Природа дбає про нас, допомагає нам, лікує від різноманітних хвороб. Тільки треба розуміти її, спостерігати за нею, вивчати її, не знищувати бездумно.І тоді природа подарує нам здоров'я — найцінніше багатство.

Пригощання чаєм.