Я досліджую світ 2 клас - Конспекти уроків - 2020

Як тварини готуються до зими

Мета:

✵ Формування предметних компетентностей: уточнити та систематизувати знання дітей про сезонні зміни у житті тварин; встановлювати найпростіші зв’язки між неживою і живою природою; розглянути способи пізнання природи навколишнього світу; збагачувати словниковий запас; розвивати логічне мислення через зіставлення та порівняння; виховувати ціннісне ставлення до природи, прагнення оберігати її;

✵ Формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.

Обладнання: комп’ютер, відеоролик, предметні малюнки, маски тварин, енциклопедії, підручник («Я досліджую світ» підручник для 2 класу закладів загальної середньої освіти (у 2-х частинах) Гільберг Т. Г.; Тарнавська С. С.; Павич Н. Н.)., робочий зошит (Я досліджую світ, 2 кл., Робочий зошит, Ч.1 - Гільберг Т. Г.).

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Освітні галузі: природнича, мовно-літературна.

Перебіг уроку

І. Ранкова зустріч

1. Вітання

Станьте в коло, любі друзі,

Потанцюймо ми у крузі.

А тепер всі разом з вами

Гарно тупаєм ногами.

З вами я, сини та доньки,

Ще поплескаєм в долоньки.

Я люблю вас звеселяти,

Тож прошу ще пострибати.

2. Новини дня

- Прошу підійти до мене помічника дня і розповісти про дату, назву тижня, погоду (дроблення відповідних позначок на стенді «Ранкове коло»).

- Яка зараз пора року?
- Який місяць?
- Яке число?
- Тепло чи холодно на дворі?
- Який стан неба?

- Чи є вітер?

- Чи були сьогодні протягом дня опади?

Підсумок спостережень за погодою.

3. Щоденник новин

- Щоб дізнатися про що сьогодні буде наш урок, потрібно розгадати загадки

1. Є у літечка сестричка —

У косі червона стрічка.

Коси, наче злото чисте,

І калинове намисто.

А спідничка в неї - з листя.

Різноколірна, барвиста. (Осінь).

2. Я руда, низького росту,

Хитра я і довгохвоста.

На курей я вельми ласа —

В них таке смачненьке м'ясо…

Вовку-брату я сестриця,

А зовуть мене… (Лисиця)

3. Гостроносий і малий,

Сірий, тихий і незлий.

Вдень ховається. Вночі

Йде шукають собі харчі.

Весь із тонких голочок.

Як він зветься?... (Їжачок)

4. Буркотливий, вайлуватий,

Ходить лісом дід кошлатий:

Одягнувся в кожушину,

Мед шукає і ожину.

Літом любить полювати,

А зимою — в лігві спати.

Як зачує він весну —

Прокидається від сну. (Ведмідь)

Зворотний зв'язок.

- Яких лісових тварин ви знаєте?

- Де їхні домівки?

- Які тварини засинають на зиму?

- Як зимують хатні тварини?

- Яких свійських тварин ви знаєте?

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

- Давайте спробуємо розшифрувати деформоване речення. Воно і буде темою нашого уроку.

5/ зими 2/ тварини 3/ готуються 4/ до 1/ як

(як тварини готуються до зими)

ІІІ. Основна частина

1. Міні лекція з елементами бесіді.

Найважчою порою року для тваринок є зима. Вони мерзнуть, навіть застуджуються, а також не можуть добути собі їжу з-під снігової ковдри.

- Як тваринки готуються до зими?

Деякі звірятка змінюють своє вбрання на тепліше, а хтось узагалі впадає у зимову сплячку.

Взимку обсяги їжі значно скорочуються, саме тому багато звірят починають готуватися до холодів ще з осені, а деякі розпочинають займатися заготівлею харчів з літа. Найпершими збирають запаси гризуни: мишки, бурундуки, бабаки.

Як звірі готуються до зими, фото 1

фото 1

Уже влітку вони шукають по всьому лісу зернятка, горішки, відкладаючи їх у нірки. Це дає їм можливість всю зиму сидіти у своїй домівці, не виходячи назовні. Майже весь час гризуни сплять, перериваючи сон лише для того, щоби підкріпитися.

Як звірі готуються до зими, фото 2

фото 2

На зиму їжачкам потрібно накопичувати жир. Зробити їм це важко, так-як черв'яки, ящірки, жуки й жаби ховаються під землю. У ясні осінні дні їжачок готує свій притулок до зими. Носить сухе листя, лісовий мох. На зиму йому потрібно запастися великою кількістю, щоб не замерзнути в морози. У сплячці їжак проводить близько 6 місяців. Він не прокидається всю зиму. Таким чином економлячи запаси жирку, яких йому потрібно вистачити до весни.

Лисички, зайці і вовки до морозів практично не готуються, бо проводять зиму на ногах у пошуках їжі. Зайченята лише перевдягаються: змінюють сірий кожушок на білий, щоб хижаки не помічали їх на сніговій ковдрі. Дуже цікаво спостерігати за тим, як звірі готуються до зими, адже у кожного є свої секрети.

Як звірі готуються до зими?

фото 3

Лисички й вовки

Лисички й вовки колір шубки не змінюють, але хутро у них стає більш густим і пухнастим: так легше пережити люті морози. Вовки збираються в зграї, бо їм так набагато зручніше виживати взимку. Хитрі лисички шукають будь-які вільні нірки, щоб перепочити й сховатися від заметілі.

Як звірі готуються до зими, фото 3

Як звірі готуються до зими, фото 4

фото 4

Бобри й білочки

Білки й бобри не впадають у сплячку, але підготовку проводять відповідально. Бобри живуть великими сім’ями, всі разом вони будують поблизу води собі затишні хатинки, поряд з якими складають свою їжу — гілочки з дерев. Також вони харчуються корінням рослин, котрі ростуть у воді.

Як звірі готуються до зими, фото 5

фото 5

- Цікаво, як білка готується до зими?

Руді мешканки лісу не впадають у сплячку, хоча й проводять багато часу у своїх помешканнях — дуплах, котрі вони облаштовують високо на деревах.

Як звірі готуються до зими, фото 7

фото 6

Білка змінює колір своєї шубки з рудого на сіруватий для маскування від хижаків.

- Що ж їсть білочка взимку?

На період холодів цей гризун запасається такими пожитками: жолуді, гриби, горішки, зернятка.

Як звірі готуються до зими, фото 6

фото 7

Ведмеді заздалегідь облаштовують свій дім. Вони шукають печери, яри, куди зносять листя, гілки, мох, зверху роблять собі м’який матрац з ялинкових гілочок. Коли випадає сніг, він маскує ведмежу схованку й зберігає в ній тепло.

Як звірі готуються до зими, фото 8

фото 8

Ведмеді не роблять запасів їжі, але восени вони дуже активно харчуються горіхами, рибою, щоб накопичити якомога більше жиру на час зимівлі. Насправді хижак не спить, а дрімає, і в разі необхідності може вийти з барлогу. Саме взимку у ведмедиці з’являються маленькі ведмежатка.

Як звірі готуються до зими, фото 9

фото 9

Ось так і зимують тваринки. Одні сплять усю зиму, а інші намагаються не замерзнути й знайти собі їжу. А ось тут Ти можеш дізнатися ще багато цікавого про тварин, птахів та комах.

2. Робота з підручником. (с. 113)

- Розгляньте малюнки. Які птахи зображені?

- Чому вони відлітають восени?

- Який із цих птахів зайвий? Чому?

Перегляд відеоролика: «як тварини готуються до зими?»

https//yotuu.be/nrv40dw20J0

3. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях.

Робота з підручником с. 113

(учні читають про тварин, які лягають у зимову сплячку)

- Розкажіть за ключовими словами, як змінюється життя цих тварин восени. (за підручником с. 114)

4. Фізкультхвилинка

Руханка фізкультхвилинка з тваринами - YouTube

(https://www.youtube.com/watch?v=B7ZNzZUd7zM)

5. Робота в зошитах з друкованою основою.

- Розглянемо завдання №1. Напишіть цифру 1 біля малюнків звірів, які ведуть активний спосіб життя, а цифру 2 — які впадають у сплячку.

- А зараз попрацюймо із завданням №2 (дешифратор). Обчисліть вирази та запишіть їх у порядку зростання.(виконання завдання учнями самостійно).

- Скажіть, які звірі змінюють колір шубки?

Математичне конструювання «Танграм».

З готових геометричних фігур дітям потрібно змоделювати тваринку, яка змінює колір хутра восени.

IV. Заключна частина

Технологія «Ромашка Блума» (Додаток 1)

Систематика питань, заснована на створеної відомим американським психологом і педагогом Бенджаміном Блумом таксономії навчальних цілей за рівнями пізнавальної діяльності (знання, розуміння, застосування, аналіз, синтез і оцінка),

досить популярна в світі сучасної освіти.

— Перша пелюстка (проста). Що ми дізналися про життя тварин восени?

— Друга пелюстка (уточнювальна). Чи всі тварини залягають у сплячку?

— Третя пелюстка (пояснювальна). Як тварини знають, що час готуватися до зими?

— Четверта пелюстка (творча). Яку тварину для дослідження обрали ви? Чому?

— П’ята пелюстка (оцінювальна). Чи добре, що в природі існує така кількість тварин? Чому?

— Шоста пелюстка (практична). Чи достатньо на уроці ви отримали інформації про тварин? Яким чином можна її доповнити?

Додаток 1

Використання стратегії "Ромашка Блума" на уроках читання