Я досліджую світ 2 клас - Конспекти уроків - 2020
Пори року
Мета:
навчальна: узагальнити та систематизувати знання учнів про характерні ознаки пір року;
розвивальна:розвивати спостережливість, увагу, пізнавальний інтерес, уміння порівнювати , робити висновки, послідовно висловлювати свої думки, вміння знаходити суперечливі якості в одному об’єкті; залучати до пошуку цікавих думок, стимулювати творчу уяву;
виховна:виховувати інтерес до вивчення природознавства; прищеплювати любов до природи; почуття колективізму, відповідальності, старанність.
Обладнання: ілюстрації «Пори року», «Назви місяців», картки, пов'язані з порами року та заняттям; картки для роботи в групах; М. Парцхаладзе «Осінній дощик», смайлики жовтого і синього кольорів; картки - пори року емблеми ,виставка Художня галерея Матінки природи.
Тип уроку: інтегрований урок узагальнення та систематизації знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Створення емоційного настрою, привітання. (слайд 1, 2)
(Звучить музика П.І. Чайковського «Пори року»)
Девіз уроку (слайд 3)
Правила в нас веселкові, честі, добра і любові.
Основне в нас правило таке: люби природу як себе.
2. Об’єднання учнів у групи. Слово вчителя. (слайд 4, 5)
- Щоб наша з вами робота на уроці була цікавішою та продуктивнішою, ми будемо працювати групами. Для того, щоб об’єднатися у групи, я роздам вам ось ці емблеми. Всі , хто отримав однакові емблеми, об’єднайтеся у групи. У нас вийшло 4 групи: літо, зима, весна, осінь.
3. Фенологічні спостереження (Робота в зошитах «Друга природи») (слайд 6)
4. Вправа «Прогноз погоди». (слайд 7)
Скласти прогноз погоди певного дня відповідно до пори року за планом. Робота в групах.
ПЛАН
1. Стан неба.
2. Висота сонця.
3. Температура повітря.
4. Опади.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
(Звучить музика П.І. Чайковського «Пори року»)
Слово вчителя.
Сонце низько чи високо,Посилає землі уклін,
З ним приходять пори року І приносять безліч змін.
Осінь — багряна, літо — барвисте,
Весна — це красуня в зеленім вбранні.
Зима синьо-біла, морозно-сріблиста.
Та кожна із них до вподоби мені.
- Сьогодні на уроці ми з вами узагальнимо наші знання про пори року, які ви отримали на уроках природознавства, літературного читання ,української мови та музики.
- Яка ж із груп найкраще розповість нам про свою пору року, її характерні ознаки?
- Я знаю, що ви всі вмієте бути уважними, спостережливими, прислухаєтесь до думки товариша. Ці якості знадобляться вам на уроці.
Бажаємо вам успіхів!
IІІ. Узагальнення та систематизація знань.
1. «Тематична павутинка».
Завдання групам Вибір учнями відповідної картини з «Художньої галереї Матінки Природи»
Прочитайте текст. Узагальніть свої знання в «тематичній павутинці»
І група «Зима»
Текст. Настає зима. Небо більше буває хмарне, сонечко якщо і світить, але не гріє. Температура повітря стає все нижчою Усе живе ховається, чекаючи тепла. Дерева, кущі оголюються. Все стає білим, чистим , світлим. Птахи, що залишилися, не співають і літають неквапливо. Сніг вкриває землю , мов килимом, захищаючи рослини від переохолодження. Красиво сріблиться іній на гілках беріз і горобини. Морози заковують річки в лід. День узимку короткий, а ніч довга.
ІІ група «Весна»
Текст. На початку весни небо високе, бездонне, синє-синє. Повітря прозоре, пахне по-особливому. Сонце піднімається все вище і краще прогріває землю. Тануть сніги, скресає лід на річках. Настає відлига. Проростає молода травичка. З’являються перші весняні квіти. На деревах і кущах розпускаються бруньки і з’являються зелені листочки. Прокидаються комахи. Повертаються у рідні місця перелітні птахи. У більшості тварин народжуються дитинчата.
ІІІ група «Літо»
Текст. Сонце влітку піднімається високо, вдень припікає. Небо блакитне, чисте. Хмарки білі, пухнасті. Дні жаркі, безвітряні, довгі. Ночі короткі, теплі і задушливі. Трапляються грозові буревії. Літо — це пора, коли довкола все цвіте. Цвітуть трави на луках, у полі. Достигають ягоди, плоди та насіння. Вода у водоймах нагрівається. Нереститься риба. Птахи та звірі готують своїх дитинчат до самостійного життя.
IV група «Осінь»
Текст. З настанням осені сонце опускається все нижче і нижче над горизонтом. Його промені вже погано нагрівають землю. Коротшають дні, а ночі, навпаки, стають довшими. Вранці клубочуться тумани. Сонячний днів стає значно менше. Погода часто змінюється, стає то вітряною, то дощовою. Температура повітря стає все нижчою. Дедалі частіше бувають заморозки. Дерева одягаються у золоті шати, а пізніше і вони опадають. З’являються грибочки. А перелітні птахи відлітають у вирій.
2. Запитання від Матінки природи. (слайд 8-12)
3. Фотозагадки. (слайд 13-29)
4. Ознайомлення із завданнями груп. Що ми знаємо про пори року? (слайд 30-32)
5 Захист груп.: (за заданим планом) (слайд 33-44)
Осінь (слайд 30-32)
Зима (слайд 30-32)
Весна (слайд 30-32)
Літо (слайд 30-32)
6. Пам’ятка друга природи. (розповіді учні за картками.) (слайд 45)
ІV. Підсумок уроку. Рефлексія.
1. Методика «Сенкан» (кожна група).
Група «Осінь»
1) Осінь
2) Щедра, чарівна
3) Одягає, прикрашає, фарбує
4) Одягає дерева у золоті шати
5) Щедра господиня
Група «Зима»
1) Зима
2) Холодна, сніжна
3) Холодить, одягає, морозить
4) Зачаровує всіх своєю красою
5) Білосніжна красуня
Група «Весна»
1) Весна
2) Тепла, рання
3) Прийшла, принесла, уквітчала
4) Вкриває землю зеленим килимом
5) Уквітчана дівчина
Група «Літо»
1) Літо
2) Сонячне, жарке
3) Прийшло, склало, подарувало
4) Прикрашає луки яскравими квітами
5) Гаряча пора
2. Фотовернісаж. Захисники природи. (слайд 46-50)
3. Оцінювання роботи груп.