Я досліджую світ 2 клас - Конспекти уроків - 2020
Весна. Правила поведінки під час грози
Мета: дати учням уявлення про природне стихійне лихо; ознайомити з правилами безпечної поведінки під час грози; розвивати увагу, спостережливість; виявляти вольові якості, вміння побороти страх, запобігати проявам паніки; виховувати дисциплінованість, відповідальність, любов та дбайливе ставлення до природи.
Очікувані результати:
· Учні називають та розрізняють природні явища, знаходять і повідомляють інформацію про правильне поводження під час грози, цікаві факти, народні прикмети;
· розв’язують кросворди;
· утворюють приказки про грозу;
· називають найхарактерніші ознаки грози;
· сприймають на слух інструкції щодо виконання поставлених учителем навчальних завдань;
Методично-дидактичне забезпечення уроку: підручник «Я досліджую світ» Т.Г. Гільберг, С.С. Тарнавська, Н.М. Павич 2 клас (ІІ частина), телевізор, презентація до уроку, ілюстративно-демонстраційний матеріал, LEGO 6 цеглинок, роздатковий матеріал: картки оперативного контролю для роботи у групах та у парах, предметні малюнки природних явищ; відеозаписи.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання
Доброго ранку, ліси і міста!
Доброго ранку, планета Земля!
Щастя й здоров’я всім людям бажаємо!
З радістю наш урок розпочинаємо!
(на екрані телевізора з'являється Слайд 2)
ІІ. Хвилинка синоптика
(на екрані телевізора з'являється Слайд 3)
— А першою урок природознавства розпочинає хвилинка синоптика.
— Який зараз місяць?
— Яке число?
— Яка зараз пора року?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Тепло чи холодно надворі?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
— А які ви знаєте ознаки весни?
(на екрані телевізора з'являється Слайд 4)
1. Заповнення календаря спостережень.
(Черговий учень озвучує вслух дату та спостереження за станом неба, температурою повітря, ймовірними опадами та силою вітру. Усі інші заповнюють власний календар спостережень.)
ІІІ. Актуалізація опорних знань
(на екрані телевізора з'являється Слайд 5)
— Діти, сьогодні на урок до нас завітала маленька краплинка. Вона загубилась і шукає свою матінку Грозу, і дуже за нею сумує.
— Допоможемо їй у пошуках!? (Так!)
— Для того, щоб допомогти, ми маємо пройти через завдання хмаринок, які заховали матінку крапельки.
— Отож, мерщій вирушаємо!
Перша хмаринка хоче, щоб ви пригадали:
(фронтальна бесіда)
— Що таке природні явища?
(на екрані телевізора з'являється Слайд 6)
— Давайте заглянемо у наш словничок і перевіримо.
(на екрані телевізора з'являється Слайд 7)
— Свідком яких природних явищ ви були? Розкажіть про свої враження.
(на екрані телевізора з'являється зображення хмаринки, Слайд)
— Краплинка дякує за ваші чудові відповіді, але мами ще не видно. Тому, рухаємося далі, до наступної хмаринки!
ІV. Повідомлення теми та мети уроку
— А от друга хмаринка хоче, щоб ми відгадали декілька загадок:
(до дошки виходять учні (з відповідними наголовниками) і загадують загадки)
(на екрані телевізора з'являється Слайд 8)
1. Без крил, а літає,
Ніхто її не б'є, а вона плаче. (Хмара)
2. Невидимий дух
Скинув з мене капелюх. (Вітер)
3. Мене частенько просять, ждуть,
А тільки покажусь,
Ховатися почнуть. (Дощ)
4. Розпечена стріла
Дуб звалила у села. (Блискавка)
5. Він ніяк нічим не пахне,
він на небі гуркотить.
Він як гахне, як тарахне
Аж у хаті все бряжчить. (Грім)
6. Нашуміла, нагриміла,
Все помила і пішла.
І сади і городи
Всі округи полила. (Гроза)
— Молодці, правильно! Гроза!
(на екрані телевізора з'являється Слайд 9)
— Сьогодні на нашому уроці ми більше познайомимося з цим природним явищем, дізнаємося чи загрожує воно життю і здоров’ю людини, та правилами безпечної поведінки під час грози.
— Краплинка дякує за ваші правильні розгадки, але матусі так і не видно. Тому, кличе нас далі, до наступної хмаринки!
V. Визначення очікуваних учнями результатів
— Діти, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
(Дізнатися: Що таке гроза? Які існують правила поведінки під час грози? Чому потрібно їх дотримуватися?...)
VІ. Мотивація навчальної діяльності
Дзвінок (імітація) через Viber . «Спілкування» за допомогою аудіо та текстових повідомлень через Viber.
(на екрані телевізора з'являється Слайд 10)
— Дивіться, нам хтось телефонує! Хто це? Це Гроза!
(на екрані телевізора з'являється Слайд 11)
Гроза: Добрий день, дітлахи! Ой! А, що це вас тут так багато зібралось?
Учитель. Добрий день! Ми зібрались тут, щоб допомогти Краплинці Вас знайти.
(на екрані телевізора з'являється Слайд 12)
Гроза: Дякую! Я телефоную, щоб сказати, що хмаринки приготували багато важких завдань.
Читайте — уважно, виконуйте — старанно!
Завдання складні — тому — до ЗУСТРІЧІ!
Краплинка: Наступна хмаринка хоче, щоб ми зіграли з нею у гру. Ви любите ігри? Допоможете мені?
(на екрані телевізора з'являється Слайд 13)
(відповіді дітей)
(на екрані телевізора з'являється Слайд 14)
(або https://www.youtube.com/watch?v=-ArQXV7xlRA)
Краплинка: Дякую за допомогу! Ви молодці!
Рухаємося далі! Відчуваю, що моя матуся вже близько!
— Вода надзвичайно непосидюча, їй увесь час потрібно рухатись, у щось перетворюватись. Але часом, коли збирається багато краплинок, починається …? (дощ).
(на екрані телевізора з'являється Слайд 15)
— Тому наступна хмаринка дощова і вона хоче, щоб ми разом з нею заспівали пісеньку про дощик.
(на екрані телевізора з'являється Слайд 16)
(або https://www.youtube.com/watch?v=KZsglJrZSkI)
— Який настрій у вас викликала ця пісенька?
(відповіді дітей)
— Коли хмари темні і великі, йде сильний дощ.
Саме в цей час у темних грозових хмарах, які іноді скупчуються на небі в кінці спекотного дня, народжується гроза. Сильні вітри всередині грозових хмар зіштовхують краплини води одну з одною і від цього утворюються електричні заряди. Вони розряджаються сліпим спалахом електрики-блискавкою. Блискавка миттєво нагріває повітря на своєму шляху. Повітря, розширюючись, неначе вибухає з оглушливим гуркотом і видає звук, ніби з гармати. Це і є грім. Його перекати чутно на десятки кілометрів.
1. Робота з підручником, словничком
— Наша наступна хмаринка хоче, щоб ви знайшли в підручнику на с. 42 словничок із тлумаченням природних явищ (Гроза, Грім, Блискавка) і запам’ятали їх.
(на екрані телевізора з'являється Слайд 17)
— А зараз наступна хмаринка пропонує вам згадати і розплутати народні прикмети про негоду. Відкрийте конверти з завданнями.
(на екрані телевізора з'являється Слайд 18)
2. Групова робота, вправа «Плутанка»
І група
Як пройде негода, й камінь трісне.
Блискавка блисне — то стане краща погода.
ІІ група
Без вітру і в воді не сховаєшся.
Від грому і листя не ворушиться.
ІІІ група
Роса швидше висихає - до дощу.
Якщо ластівки літають низько - бути дощу.
ІV група
Жаби розквакались - очікується завірюха і негода.
Мало зірок на небі — бути дощу.
— Молодці, дітки! Всі завдання хмаринок виконуєте бездоганно! Та, мабуть, трішки вже стомились?
— Візьмемо паузу! Давайте нагадаємо нашій краплинці звуки її матінки Грози і спробуємо самі їх відтворити.
(на екрані телевізора з'являється Слайд 19)
VІІ. Фізкультхвилинка
(або https://www.youtube.com/watch?v=fAamSsUrMdU)
(перегляд і відтворення відео імітації звуку дощу)
VІІІ. Опрацювання нового матеріалу
— Грізна хмаринка-громовиця цікавиться чи знаєте ви, як правильно себе поводити під час грози?
(відповідь дітей)
— Тож давайте переглянемо основні правила поводження під час грози.
(на екрані телевізора з'являється Слайд 20)
(або https://www.youtube.com/watch?v=K8bvsTnzO2g)
1. Робота в парах
(Картки оперативного контролю, заздалегідь розкладені по одному комплекту на парту, об’єднують дітей в пари)
— Які правила поведінки під час грози ви бачите на ілюстраціях? Обговоріть та підпишіть картки.
(Діти, працюючи в парах, підписують ілюстрації).
2. Самоперевірка
— Давайте перевіримо!
(на екрані з’являються Слайди 21—29) з ілюстраціями та поясненнями до них, діти перевіряють правильність виконання завдання).
3. Хвилинка-цікавинка
(на екрані з’являються Слайд 30)
— А чи знали ви, що:
✵ Щороку над земною поверхнею відбувається 16 мільйонів громовиць, тобто кожної секунди в земну кулю впивається близько 100 вогняних стріл.
✵ Блискавки можуть бути кількох кілометрів завдовжки. Їхня температура піднімається до 30 тисяч градусів.
✵ Від удару блискавки нерідко руйнуються будівлі, виникають пожежі, гинуть люди і тварини.
✵ Гроза — природне явище, при якому утворюється електричний розряд.
✵ Одночасно на земній кулі спостерігається близько 1500 гроз, а блискавок близько 100 в секунду.
✵ Найчастіше грози бувають в тропіках. В Арктиці і Антарктиді їх майже немає.
✵ Довжина блискавки може досягати до 20 км.
✵ Країна, в якій менше всього гроз — Єгипет.
ІХ. Закріплення вивченого матеріалу
— Остання хмаринка хоче перевірити чи уважно ви слухали все на уроці. Тому відкрийте свої зошити і виконайте завдання по темі.
(на екрані з’являються Слайд 31)
1. Робота в зошиті
— Молодці діти! Ви допомогли Краплинці зустрітися зі своєю матусею Грозою.
Гроза: Дякую за допомогу! Можливо, моє природнє явище виглядає надто грізно, але в ньому можна побачити і природну красу, яку я пропоную вам розфарбувати.
(на екрані з’являються Слайд 32)
2. Чарівні розмальовки
(діти розмальовують пейзаж грози)
3. Рефлексія
— Приготуйте, будь ласка, червону та зелену цеглинки LEGO.
— Я називатиму правила поведінки під час грози, якщо вони правильні — ви піднімаєте зелену цеглинку, а якщо ні — червону.
(на екрані з’являються Слайд 33)
✵ Під час грози можна ховатися під поодинокими деревами.
✵ Під час грози не можна торкатися металевих предметів.
✵ Під час грози можна купатися у воді.
✵ Під час грози не можна користуватися електроприладами.
✵ Під час грози парасолька має бути складеною.
✵ Під час грози можна стояти на дахах.
✵ Під час грози відкрийте в домі всі вікна і двері.
✵ Якщо вас двоє, троє чи більше — не скупчуйтеся в укритті разом, а ховайтесь поодинці.
4. Психоформула
Прогноз настрою
/Малюнок хмарки з дощем/
Якщо у вас на душі похмуро, згадайте, що після дощу часто буває райдуга.
/Малюнок хмарки і сніжинок/
Не забувайте, що сніжинки та краплинки все одно розтануть.
/Малюнок хмарки і блискавки/
Ви роздратовані, але заспокойтесь, адже від ваших блискавок можуть постраждати інші. Все буде добре.
/Малюнок сонечка/
(на екрані з’являються Слайд 34)
Х. Підсумок уроку
— Який висновок зробимо з сьогоднішнього уроку?
(на екрані з’являються Слайд 35)