Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Земля - домівка людства
Розділ 6. Людина і світ
Мета: формувати уявлення про різноманітність людей на Землі; розвивати мислення, увагу, спостережливість, допитливість, уміння аналізувати, порівнювати, робити висновки, передбачати наслідки своїх дій; виховувати толерантне ставлення до людей.
Обладнання: ілюстрації.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.
1. Індивідуальне письмове опитування на картках.
2. Індивідуальне усне опитування.
— Що таке гроші? Для чого вони потрібні?
— Яку грошову одиницю використовують в Україні? Коли вона була затверджена?
— Що таке бюджет? Для чого його складають?
— З яких частин складається бюджет держави?
— Які бувають різновиди бюджету?
— Як і для чого потрібно заощаджувати гроші?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
— Що тобі відомо про Землю та народи, що її населяють ? (Відповіді учнів.)
Земля — планета, на якій проживає понад 7 мільярдів людей. Усі люди, що населяють різні куточки землі, утворюють спільноту — людство. На Землі є все необхідне для життя людини: світло, тепло, повітря, вода, ґрунт, рослини, тварини, гірські породи.
Колись дуже давно люди жили, не покидаючи своїх поселень. Згодом, коли було винайдено різноманітні транспортні засоби: човни, вози тощо, люди почали просуватися за межі своїх земель. Вони відкрили нові землі й виявили, що там теж живуть люди. І зрозуміли, що є лише частинкою величезної спільноти — людства.
— Пригадайте, що таке толерантність. Яку людину можна назвати толерантною? (Відповіді учнів.)
Люди, що населяють Землю, відрізняються зовнішністю, культурою, релігією, статками, поглядами, вдачею тощо. Щоб між різними людьми була згода, щоб людство успішно розвивалося й процвітало, потрібно бути толерантними. Толерантність — це повага, доброзичливе й терпляче ставлення до когось чи чогось.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, чому люди на Землі такі різні та як зберегти себе й вижити в умовах такої різноманітності.
Тема сьогоднішнього уроку: «Земля — домівка людства».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про чинники, які впливають на різноманітність людей на Землі.
— Чому, на вашу думку, люди й народи такі різні?
Народам, як і людям, судилися дуже різні долі. Життя багатьох народів зумовлене їхньою культурою, традиціями, наявністю в їхніх країнах воєнних конфліктів тощо.
Люди, які населяють різні куточки нашої планети, живуть у різних природних умовах.
— Пригадайте, які природні зони є на Землі. Якими ознаками вони відрізняються? (Відповіді учнів.)
Природні зони (великі ділянки з однаковими природними умовами) відрізняються між собою:
✵ погодними умовами (температурою повітря, кількістю опадів);
✵ ґрунтами;
✵ рослинним і тваринним світом.
Клімат, форми земної поверхні місцевості, наявність чи відсутність водойм і родючих ґрунтів, багатство рослинного й тваринного світу та багато інших чинників теж впливають на спосіб життя, звичаї, традиції та світовідчуття людини.
У країнах з теплим кліматом люди більш розкуті й балакучі, вони активно жестикулюють та емоційно розмовляють. У регіонах із суворим кліматом люди зазвичай небагатослівні та стримані, їхні жести й рухи скупі, і навіть розмовляють вони значно повільніше й спокійніше.
2. Бесіда з елементами розповіді та роботою в парі (групі) з метою формування уявлення про толерантне ставлення до представників різних народів.
Здебільшого поруч мешкають люди різних культур і традицій. І тут дуже важлива терпимість стосовно одне одного, тобто толерантність у взаємовідносинах.
Усього на Землі налічується понад 3000 народів: багаточисельних, як китайці, яких більше мільярда, та таких, що налічують лише кілька сотень людей. Усі люди й народи такі різні, але рівні серед рівних: китайці, індійці, американці, українці, французи, араби, турки, німці, мексиканці.
— Які звичаї та традиції народів світу вам відомі? (Відповіді учнів.)
Якщо люди будуть ставитися з розумінням і повагою до представників інших народів, сприйматимуть нові для себе звичаї та традиції, то вони зможуть багато чого навчитися, запозичивши одне в одного щось корисне.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 114 у підручнику.
Щоб досягнути успіху у власному житті, не витрачати сил на конфлікти, доцільно виховати в собі толерантність як рису характеру.
— Розгляньте хмарку слів на с. 114 у підручнику і дайте відповідь на запитання.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Виконання завдань у робочому зошиті (с. 60).
2. Завдання на застосування знань.
— Чому в народі кажуть: «Не роби іншому того, чого не бажаєш собі»?
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися на уроці?
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 113-114. Дати відповіді на запитання після статті.