Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Найближчі країни - сусіди України
Розділ 6. Людина і світ
Мета: формувати уявлення про державні та народні символи країн — сусідів України, їхні традиції та звичаї; розвивати мислення, увагу, спостережливість, допитливість, бажання вивчати життя різних країн світу, вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати толерантність, повагу до символів, традицій та звичаїв країн — сусідів нашої країни.
Обладнання: ілюстрації, географічна карта світу.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.
1. Індивідуальне письмове опитування на картках.
2. Індивідуальне усне опитування.
— Що означає слово «толерантність»?
— Які риси характеру властиві толерантній людині?
— Чому потрібно бути толерантною людиною?
— У чому полягають відмінності між людьми і народами?
— Чому виникають відмінності між людьми і народами?
— Які звичаї та традиції варто запозичити в деяких народів?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
— З якими країнами Україна межує на суходолі ? (Відповіді учнів.)
Україна межує із сімома країнами. Вона має сухопутні кордони з Росією, Білоруссю, Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією та Молдовою. Загальна протяжність кордону України 7700 км. Найдовший її кордон з Росією.
Люди за потреби можуть вибирати сусідів: вони змінюють адресу, переїжджають в інший район чи навіть місто. Країни ж розташовані на певній території і змінити її неможливо. Отож країни-сусіди постійні, і важливо дружити з ними, поважати їхні кордони, державні та народні символи, звичаї, традиції тощо.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які державні та народні символи, традиції та звичаї мають країни — сусіди України та як потрібно до них ставитися.
Тема сьогоднішнього уроку: «Найближчі країни — сусіди України».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота в парі (групі) й узагальнююча розповідь з метою формування уявлення про державні та народні символи країн — сусідів України.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 115 у підручнику.
Після повідомлення пари (.групи) про країну — сусіда України учитель доповнює розповідь учнів.
1. Республіка Польща — велика держава в Центральній Європі, член Європейського союзу. Польща — країна з високим рівнем життя, розвинутою промисловістю та сільським господарством, культурою та освітою. Грошова одиниця Польщі — злотий. Більшу частину території Польщі займають рівнини, а меншу — гори Судети і Карпати. Є багато річок, найбільша з яких Вісла. Польща — морська країна, вона має вихід до Балтійського моря. У Польщі багато природних і культурних пам’яток світового значення: Біловезький національний природний парк, королівські соляні шахти, історичні центри Варшави та Кракова і багато інших.
2. Словацька Республіка — невелика держава в Центральній Європі, член ЄС. Словаччина — країна з розвинутою промисловістю, культурою та освітою. Грошова одиниця Словаччини — євро. На території країни розташовані Західні Карпати. Значну частину її території займають ліси. У Словаччині багато замків і фортець.
3. Угорщина — середня за величиною держава в Центральній Європі, член ЄС. Це країна з високим рівнем життя, розвинутою промисловістю і сільським господарством, культурою та освітою. Грошова одиниця Угорщини — форинт. Територія Угорщини здебільшого рівнинна. Її територією протікає одна з найбільших річок Європи — Дунай, розташоване найбільше озеро Центральної Європи — Балатон. У Будапешті, столиці Угорщини, є багато історичних і культурних пам’яток.
4. Румунія — середня за величиною держава в Центральній Європі, член ЄС. Значну територію країни займають Карпати. Грошова одиниця — румунський лей. Румунія — морська держава, вона має вихід до Чорного моря. Територією Румунії протікає Дунай. Тут багато старовинних монастирів, замків і фортець.
5. Республіка Молдова — невелика держава у Східній Європі. Її територія рівнинна, нею протікає річка Дністер. У Молдові розвинуте сільське господарство. Тут займаються виноградарством і садівництвом. Грошова одиниця Молдови — молдовський лей. У Молдові є багато церков, замків і фортець.
6. Російська Федерація — найбільша за територією країна світу, яка розташована в Центральній Європі та Північній Азії. Простягається від Балтійського моря до Тихого океану, від Північного Льодовитого океану до Чорного моря. На величезній території Росії є і високі гори, і великі рівнини. Її територією протікає багато річок і розташоване найглибше прісноводне озеро на Землі — Байкал. Грошова одиниця — російський рубль. Росія є країною, багатою на різноманітні корисні копалини. Тут видобувають вугілля, нафту та природний газ, які продають в інші країни. У країні розвинуті сільське господарство та промисловість. Пам’ятками культури Росії є Московський кремль, центральна частина міста Санкт-Петербург, багато храмів і монастирів.
7. Республіка Білорусь — середня за розмірами держава в Східній Європі. Територія Білорусі рівнинна, значна частина її вкрита лісами. Найбільші річки, які протікають країною, — Дніпро та Західний Буг. Грошова одиниця Білорусі — білоруський рубель. У країні розвинуті сільське господарство та промисловість. Один із найвідоміших природних комплексів — Біловезька пуща. Пам’ятками культури є Брестська фортеця, собори та замки.
2. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про народні традиції країн — сусідів України.
Кожна країна — сусід України вирізняється не тільки розмірами, своїми природними й культурними багатствами, господарською діяльністю.
У кожної країни-сусіда є цікаві й унікальні традиції та звичаї. Комусь вони можуть здаватися дивними, але не народові цієї країни, адже це частина його історії.
— Пригадайте, як потрібно ставитися до інших народів, їх традицій і звичаїв.
Здебільшого поруч мешкають люди різних культур і традицій. І тут дуже важлива терпимість стосовно одне одного, тобто толерантність у взаємовідносинах. Якщо люди будуть ставитися з розумінням і повагою до представників інших народів, сприйматимуть нові для себе звичаї та традиції, то зможуть багато чого навчитися, запозичивши один в одного щось корисне.
— Розгляньте ілюстрації на с. 116 у підручнику і дайте відповідь на запитання.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Виконання завдання у робочому зошиті (с. 61).
VІ. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися на уроці?
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».
VIІ. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 115-117. Дати відповіді на запитання після статті. Підготувати проєкт, запропонований у підручнику на с. 117.