Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Взаємозв'язки між людиною, природою і рукотворним світом
Розділ 4. Людина і природа
Мета: формувати уявлення про взаємозв’язки між людиною, природою і рукотворним світом, необхідність знань про природу для існування людини; розвивати мислення, увагу, спостережливість, допитливість; виробляти вміння аналізувати, висловлювати судження, порівнювати, робити висновки; виховувати бажання пізнавати навколишній світ, примножувати природні багатства та не завдавати шкоди природі.
Обладнання: таблиці.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Аналіз контрольної роботи з розділу «Природа України».
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Що таке навколишній світ і з чого він складається? (Відповіді учнів.)
— Що потрібне людині для її існування? (Відповіді учнів.)
Навколишній світ — це світ, що нас оточує. До нього входять тіла природи та рукотворні тіла.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які взаємозв’язки існують між людиною та навколишнім світом, а саме з природою та рукотворними тілами. Ви також дізнаєтеся, для чого людині потрібно вивчати природу та людям яких професій потрібні знання про природу. Ви навчитеся виявляти приклади зв’язків між людиною та рукотворним світом.
Тема сьогоднішнього уроку: «Взаємозв’язки між людиною, природою і рукотворним світом».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про взаємозв’язки людини з навколишнім світом.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 64 у підручнику.
Людина є і завжди буде частиною природи. Людина і природа пов’язані між собою невидимими ланцюжками. Природа для людини — це довкілля, у якому вона живе. Природа дає людині все необхідне для її існування: тепло, світло, воду, повітря, продукти харчування, корисні копалини.
Господарська діяльність людини залежить від наявності природних ресурсів: водойм, лісу, ґрунту, луків, корисних копалин. Використовуючи природні ресурси, людина створює рукотворні тіла. Якщо в давнину людина могла існувати без автомобілів, літаків, комп’ютера, телефону, інтернету, то повноцінне життя сучасної людини без цих речей уявити неможливо.
Озброєна сучасною потужною технікою, людина впливає на природу, змінюючи її. Не завжди ці зміни є корисними для природи. Забруднення води та повітря, руйнування ґрунтів, вирубування лісів, розорювання степів, осушення боліт, зникнення багатьох видів рослин і тварин, нагромадження великої кількості побутового сміття та відходів виробництва — ось перелік негативного впливу людини на природу.
2. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про значення знань про природу в житті людини.
— Для чого потрібно вивчати природу та явища, які в ній відбуваються? (Відповіді учнів.)
Знання про природу полегшують людині життя. На основі цих знань людина почала вирощувати високі врожаї культурних рослин, розводити свійських тварин і отримувати від них багато м’яса, молока, яєць. Знання про природу дозволили людині добувати корисні копалини, виплавляти з них метали і виробляти машини, які полегшили її працю.
Вивчивши природу, людина змусила працювати на себе воду, вітер і Сонце. Люди вивчають природу також для того, щоб краще її розуміти і дбайливо ставитися до її багатств.
Природа — це джерело натхнення для художників, письменників, поетів, музикантів. Багато прекрасних творів створено ними про природу.
3. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про професії, пов’язані з природою.
Професійна діяльність людей, пов’язаних із природою (садівника, геолога, синоптика, кінолога, зоотехніка, ветеринарного лікаря, агронома, лісника, майстра машинного доїння, бджоляра, квітникаря та людей інших професій), вимагає широкого кола знань про довкілля.
— Розгляньте малюнки на с. 66 у підручнику і дайте відповіді на запитання. (Відповіді учнів.)
✵ Ветеринарний лікар лікує тварин. Людям цієї професії потрібно знати зовнішню і внутрішню будову тіла тварин та їхні життєві функції: дихання, живлення, розмноження тощо, які хвороби можуть трапитися у тварин, хто є їх збудниками.
✵ Синоптик і метеоролог вивчають стан атмосфери та складають прогноз погоди. Вони мають знати все про явища, які відбуваються в атмосфері: чому змінюється температура повітря та від чого вона залежить, чому дмуть вітри та від чого залежить їх сила, швидкість і напрям, як утворюються хмари та з яких хмар випадають опади тощо.
✵ Агроном — фахівець, який організовує вирощування культурних рослин. Йому потрібні всебічні знання про ґрунти та їх властивості, будову культурних рослин та умови, необхідні для отримання високих врожаїв, про хвороби та шкідників культурних рослин тощо.
✵ Квітникар займається вирощуванням декоративних квітучих рослин і художнім оформленням квітників у парках і скверах. Квітникар має знати все про квітучі рослини та умови їх вирощування.
✵ Геолог — спеціаліст, який шукає родовища корисних копалин. Геолог має знати все про склад і будову гірських порід, щоб визначити їх.
— Поміркуйте, для чого ще людям потрібні знання про природу. (Відповіді учнів.)
Досліджуючи природу, людина оволодіває знаннями, які допоможуть їй не тільки використовувати природу, а й берегти та примножувати її багатства.
Отже, людина, природа й рукотворний світ — єдине ціле:
✵ без природи людина не зможе жити й створювати рукотворні тіла;
✵ створюючи рукотворні тіла, людина впливає на природу, змінюючи її.
Люди мають досліджувати природу, щоб не завдавати їй шкоди й примножувати її багатства.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Виконання завдання у робочому зошиті (с. 36).
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися на уроці?
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 64-66. Дати відповіді на запитання після статті. Підготувати повідомлення про професію, яка потребує знань про природу (на вибір) та презентувати його в класі.