Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Природні угруповання
Розділ 3. Природа
Мета: розширити уявлення про природне угруповання, взаємозв’язок організмів між собою та навколишнім середовищем у природному угрупованні; виробляти вміння порівнювати, установлювати причинно-наслідкові зв’язки, аналізувати та робити висновки; розвивати мислення; виховувати любов і бережне ставлення до природи України.
Обладнання: таблиці із зображеннями природних угруповань, рослин і тварин різних природних угруповань.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
1. Індивідуальне письмове опитування на картках.
2. Фронтальне опитування.
— Які сезонні зміни відбуваються в природі України взимку і які традиційні свята з ними пов’язані?
— Які сезонні зміни відбуваються в природі України навесні і які традиційні свята з ними пов’язані?
— Які сезонні зміни відбуваються в природі України влітку і які традиційні свята з ними пов’язані?
— Які сезонні зміни відбуваються в природі України восени і які традиційні свята з ними пов’язані?
— Презентуйте календар народних свят, пов’язаних із сезонними явищами природи.
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
На дошці прикріпленні ілюстрації із зображенням рослин і тварин, поділені на три групи за місцем проживання (наприклад, тварини і рослини лісу, боліт, водойм). (Якщо ілюстрацій немає, то назви рослин і тварин учитель записує на дошці в три колонки.)
|
підсніжник |
окунь |
жаба |
|
білка |
рак |
комар |
|
дуб |
качка |
чапля |
|
дятел |
латаття біле |
мох |
— Назвіть рослини і тварин кожної групи. (Прочитайте назви рослин і тварин кожної групи.)
— Поміркуйте, за якою ознакою організми поєднані в групи.
Живі організми об’єднані в групи за місцем їх проживання: у лісі, у водоймі, на болоті.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що організми утворюють різні природні угруповання: луки, ліс, степ, водойми, болота. Ви ознайомитеся зі складовими частинами природних угруповань та їх взаємозв’язками, навчитеся розподіляти організми, які живуть в угрупованнях, на компоненти природного угруповання і встановлювати між ними взаємозв’язки.
Тема сьогоднішнього уроку: «Природні угруповання».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про природне угруповання.
— На які групи поділяють організми? (Відповіді учнів.)
— Які умови потрібні організмам для життя? (Відповіді учнів.)
— Де живуть в природі організми ? (Відповіді учнів.)
Представники всіх царств живих організмів (бактерії, гриби, рослини і тварини) живуть там, де є необхідні умови: тепло, світло, повітря, вода, ґрунт, поживні речовини, місце для будівництва житла, схованка від ворогів.
Для одних живих організмів усі необхідні умови для життя є в лісі, для других — на луках, а ще для інших — у водоймах. У місцях, де живуть організми, вони утворюють природні угруповання.
Ліс, луки, степ, болото, водойма — це природні угруповання. Вони складаються із організмів, які перебувають у тісному взаємозв’язку між собою та навколишнім середовищем.
Організми в природному угрупованні поділяють на три групи:
✵ організми-виробники;
✵ організми-споживачі;
✵ організми-перетворювачі.
2. Бесіда з елементами розповіді та роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про компоненти природних угруповань і взаємозв’язки між ними.
— Пригадайте, які організми здатні самі виробляти поживні речовини, тобто є виробниками.
— Для чого організми виробляють поживні речовини?
Організмами-виробниками в природному угрупованні є рослини. Вони вбирають листками з повітря вуглекислий газ, а коренями всмоктують із ґрунту воду з розчиненими в ній мінеральними солями. Використовуючи енергію Сонця, рослини в листках із води і вуглекислого газу виробляють поживні речовини — цукор і крохмаль.
Отже, організмами-виробниками в природному угрупованні є рослини.
Поживні речовини потрібні рослинам для росту, розвитку та розмноження. Для своїх потреб рослини використовують лише частину утворених поживних речовин. Решту відкладають про запас у різних органах: коренях, стеблах, плодах і насінні.
— Які організми споживають поживні речовини, що виробляють рослини? Для чого вони їх споживають?
Рослинами живляться рослиноїдні тварини, які самі потім стають поживою для хижих тварин.
Отже, організмами-споживачами в природному угрупованні є тварини. Поїдаючи рослини чи інших тварин, вони отримують поживні речовини, необхідні для росту, розвитку, розмноження, руху та інших життєвих функцій.
З часом організми відмирають. Проте земна поверхня не завалена рештками рослин і тварин.
— Пригадайте, які організми перетворюють рештки рослин і тварин на перегній.
Рештками організмів живляться гриби та бактерії. Завдяки їм відмерлі організми перетворюються на перегній, а згодом — на мінеральні солі, які з водою всмоктуються коренями рослин.
Отже, організмами-перетворювачами в природному угрупованні є гриби та бактерії.
Таким чином, представники різних груп організмів мають своє значення в природних угрупованнях:
✵ рослини є організмами-виробниками;
✵ тварини є організмами-споживачами;
✵ гриби та бактерії є організмами-перетворювачами.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 62 у підручнику.
3. Бесіда з елементами розповіді та роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про взаємозв’язки між організмами й навколишнім середовищем у природному угрупованні.
Існування організмів у природному угрупованні залежить від неживої природи. Сонячне світло і тепло, вода, повітря потрібні для того, щоб рослини виробляли поживні речовини, необхідні для них та інших організмів. У ґрунті розташовуються корені рослин, живуть дрібні тварини, гриби та бактерії.
Щоб вижити в природному угрупованні, організми пристосувалися до певних умов життя.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 63 у підручнику.
4. Практична робота з метою формування уміння будувати ланцюги живлення, які склалися в природному угрупованні.
Усі живі організми в природному угрупованні тісно пов’язані між собою.
— Поміркуйте, які зв’язки існують у лісі між дубом, мишею і совою.
Ці живі організми пов’язані між собою ланцюгом живлення і тому залежать одне від одного.
— Виконайте практичну роботу, запропоновану на с. 63 у підручнику.
Конюшина — козуля — вовк; осока — качка — лисиця.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Виконання завдань 1-3 у робочому зошиті (с. 34).
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися на уроці?
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 61-63. Дати відповіді на запитання після статті. Скласти і записати (на вибір) характеристику природного угруповання рідного краю (с. 35, завдання 4 у робочому зошиті). Підготуватися до контрольної роботи.