Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Як уникнути конфліктів з іншими людьми
Розділ 2. Людина серед людей
Мета: формувати уявлення про конфлікт, причини його виникнення та способи уникнення; виробляти вміння спілкуватися, уникати конфліктів, аналізувати, порівнювати і робити висновки, встановлювати причин- но-наслідкові зв’язки, складати розповідь за ілюстраціями, робити оцінні судження; виховувати вміння спілкуватися, ввічливе ставлення до людей.
Обладнання: ілюстрації.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Фронтальне усне опитування.
— Що таке спілкування? Що воно дає людині?
— Які є способи спілкування?
— З чого складається вміння спілкуватися?
— Доведіть, що спілкування необхідне людині як вода, повітря, тепло, світло та їжа.
— Розкажіть, як ви спілкуєтеся впродовж дня. Які види спілкування ви використовуєте?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
Ви вже знаєте, що вміння спілкуватися складається з уміння говорити, слухати та правильно й доречно використовувати міміку та жести.
— Чому, на вашу думку, уміння слухати є не менш важливим, ніж уміння говорити? (Відповіді учнів.)
— З ким зазвичай ви спілкуєтеся щодня?
Щодня ви спілкуєтеся з різними людьми — рідними, друзями, однокласниками, знайомими і незнайомими . Всі вони різні, мають різні погляди, інтереси, несхожі характерами: одні — спокійні, інші — запальні. Іноді люди не можуть домовитися між собою, сперечаються, не прислухаються до думки інших. Тоді виникає конфлікт.
Сьогодні на уроці ви довідаєтесь, що таке конфлікт та чому він виникає. Ви також дізнаєтеся, яких порад потрібно дотримуватися, щоб уникнути конфлікту. Ви будете вчитися уникати конфліктів.
Тема сьогоднішнього уроку: «Як уникнути конфліктів з іншими людьми».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про конфлікт та стадії його виникнення.
Конфлікт — це суперечка між людьми в процесі спілкування, спільної діяльності через непорозуміння, відсутність згоди.
— Які є синоніми до слова конфлікт? (Відповіді учнів.)
Синоніми до слова конфлікт — суперечка, сутичка, сварка, ворожнеча, розбіжність, незгода, тертя, протистояння тощо.
— Які є антоніми до слова конфлікт? (Відповіді учнів.)
Антоніми до слова конфлікт — згода, злагода, мир, єдність, примирення тощо.
Конфлікт не виникає на порожньому місці, а вибудовується із послідовних стадій.
— Розгляньте схему на с. 19 у підручнику й назвіть стадії виникнення конфлікту. Поміркуйте, якої стадії конфлікту варто уникати.
2. Розповідь з елементами бесіди та роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про поради, яких потрібно дотримуватися, щоб уникнути конфлікту.
Найнебезпечнішою є третя стадія конфлікту, яка може стати причиною сварки, а то й розривом відносин.
Щоб уникнути третьої стадії конфлікту, потрібно взяти до уваги деякі поради:
✵ з’ясуйте причину конфлікту;
✵ висловлюйте свою незгоду щодо думок інших так, щоб вони не образилися, не прагніть принизити співбесідників;
✵ стримуйте свої емоції; перш ніж відповісти, порахуйте до 10, а тоді подумайте, чи варто відповідати;
✵ узгоджуйте свої думки з думками інших;
✵ не наполягайте на тому, чого людина безсумнівно не може виконати;
✵ не сердьтеся, коли програли, сприймайте спокійно поразку;
✵ справедливо оцінюйте власні дії та дії інших;
✵ уникайте тих, хто нав’язує суперечку чи бійку;
✵ намагайтеся неприємну ситуацію перетворити на жарт.
— Пригадайте, які конфлікти виникали у вас з однолітками. Чи можна було їх уникнути? Як саме? Чому цього не вдалося зробити? (Відповіді учнів.)
З одного боку, конфлікт — це небажана ситуація, якої слід уникати, а в разі виникнення — усунути якомога швидше. З іншого боку, конфліктна ситуація дозволяє подивитися зі сторони на те, що відбувається, почути протилежну точку зору. Недаремно в народі кажуть: «Суперечка породжує істину!».
Щоб конфлікт не погрожував розривом тих чи інших відносин, треба вміти слухати і чути своїх опонентів, можливо, вони справді мають рацію.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 20 у підручнику.
Приблизний зміст оповідання:
1. Гуляючи двоє віслючків знайшли гарну червону мотузку.
2. Мотузка їм дуже сподобалася, взяли вони її вирішили піти з нею гуляти.
3. Та виявилося, що кожен із віслючків хотів іти в інший бік; тягнули вони мотузку кожен до себе, що мало не порвали.
4. Отямилися віслючки, що можуть знищити таку гарну мотузку, й почали думати, як далі вчинити.
5-6. Вирішили віслючки спочатку піти гуляти в один бік, а потім — у другий.
Так віслючки вирішили конфлікт шляхом, прийнятним для обох.
— Хто з вас знає казку «Про двох цапків» М. Коцюбинського? Розкажіть, чому виник конфлікт між цапками і чим він закінчився.
— Хто з вас знає казку «Дві кізочки» М. Коцюбинського? Розкажіть, чому виник конфлікт між кізочками і чим він закінчився.
— Хто з тваринок знайшов вирішення конфлікту, прийнятне для обох? (Відповіді учнів.)
Важливим помічником у конфліктних ситуаціях є вміння спокійно розмовляти. Сядьте і обговоріть проблему, подивіться на неї з різних боків і виберіть рішення, яке влаштовуватиме вас обох.
Отже, якщо виник конфлікт, потрібно шукати рішення, прийнятне для всіх. Щоб мирно розв’язувати конфлікти, потрібно вміти поступатися.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою (с. 13).
2. Завдання на застосування знань.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 20 у підручнику.
— Чому в народі кажуть «Від суперечки легше утриматися, аніж потім позбутися її»?
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? (Відповіді учнів.)
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці:
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 19-21. Дати відповіді на запитання після тексту та виконати запропоноване завдання.