Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Що дає людині спілкування
Розділ 2. Людина серед людей
Мета: формувати уявлення про спілкування як життєву необхідність людини; виробляти вміння спілкуватися, аналізувати, порівнювати та робити висновки, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, складати розповідь за ілюстраціями, робити оцінні судження; виховувати ввічливе ставлення до людей.
Обладнання: ілюстрації.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Фронтальне усне опитування.
— Що таке успіх?
— Яким буває успіх? Наведіть приклади.
— Яких успіхів ви досягали? Що відчували тоді?
— З чого складається «формула успіху»?
— Якими рисами характеру треба володіти, щоб досягнути успіху?
— Для чого люди здобувають освіту?
— Презентуйте повідомлення про успішну людину, яка живе в Україні.
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Як ви розумієте слово «спілкування»? (Відповіді учнів.)
— Як люди можуть спілкуватися між собою?
— Які правила спілкування тобі відомі?
Спілкування — це передача інформації від однієї людини до іншої. Контактувати можна за допомогою слів, жестів, міміки, постави. Ви вже знаєте, що спілкуватися потрібно ввічливо, вживати у розмові слова ввічливості.
— Які слова ввічливості вам відомі? (Відповіді учнів.)
— У яких випадках їх уживають?
Сьогодні на уроці ви довідаєтесь, що спілкування є життєвою необхідністю людини. Ви також дізнаєтеся, що дає людині спілкування та що означає вміти спілкуватися. Ви будете вчитися, як потрібно поводитися під час спілкування, розігруватимете різні ситуації, які виникають під час спілкування.
Тема сьогоднішнього уроку: «Що дає людині спілкування».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди та роботою в парі (групі) з метою формування уявлення про потребу людини у спілкуванні.
Людина одночасно є частиною природи і частиною суспільства. Вона живе серед природи та серед людей. — Що людина отримує від природи? (Відповіді учнів.)
Від природи людина отримує все необхідне для свого існування: повітря, воду, світло, тепло, їжу, корисні копалини.
— Що людині дає суспільство? (Відповіді учнів.)
Суспільство дає людині спілкування. Спілкуючись, люди контактують одне з одним, отримують інформацію, обмінюються думками та враженнями, знаходять шляхи до порозуміння між собою.
— Де люди спілкуються? (Відповіді учнів.)
Люди спілкуються скрізь: у сім’ї, у школі, на роботі, у соціальних мережах, під час подорожей, занять спортом, читаючи книжки тощо.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 16 у підручнику.
Після повідомлення кожної пари (групи), учитель робить узагальнюючу розповідь про те, що дає людині спілкування в різних соціальних групах.
1). Для нормального розвитку дитини потрібний постійний контакт з рідними для неї людьми. Найперше спілкування дитини відбувається в сім’ї. Від самого народження людині потрібне спілкування: обійми й лагідні слова батьків, мамина колискова. У родині дитина вчиться говорити, слухати, розуміти інших людей, пізнавати себе та навколишній світ.
У сім’ї дитина виховується й набуває життєвого досвіду. Спілкуючись з рідними, вона навчається всього, чим користуватиметься в майбутньому: культури поведінки, гігієнічних навичок, навичок самообслуговування. Спілкування в родині допомагає пізнати свій рід та його традиції, вчить доброзичливого ставлення до людей.
2). Спілкуючись у школі з учителями та однокласниками, ви дізнаєтеся багато нового, здобуваєте знання й уміння, розвиваєте свої здібності, самостійність мислення. У школі ви вчитеся бути дисциплінованими та відповідальними людьми. За допомогою спілкування дізнаєтеся про свої успіхи та поведінку.
3). Спілкуючись з друзями, можна погратися, поділитися враженнями та захопленнями, зробити якусь спільну справу. Контактування з друзями та однолітками допомагає налагоджувати стосунки з людьми, краще розуміти одне одного, бути товариськими.
— Що станеться з людиною, якщо її змалку позбавити можливості спілкуватися з іншими людьми?
Пригадайте літературні твори, у яких описані такі випадки. (Відповіді учнів.)
Якщо маленьку дитину позбавити можливості спілкування з іншими людьми, то це в значній мірі затримає її розвиток, а якщо довго обмежувати контакти, то вона не зможе розмовляти людською мовою, не розумітиме інших людей, у неї не буде людських навичок. Такий випадок описаний у творі Редьярда Кіплінга «Книга джунглів». Головний герой книжки хлопчик Мауглі, якого виховала сім’я вовків, не був пристосований до людського способу життя.
Це зайвий раз доводить, наскільки важливим для дитини є спілкування з перших років її життя.
2. Бесіда та робота в парі (групі) з метою формування уявлення про вміння спілкуватися.
Спілкуватися можна словами, усно чи письмово, і без слів, за допомогою жестів (рухів руками), міміки (виразу обличчя), постави (положення тіла).
Спілкування приносить різні почуття, та не завжди вони бувають приємними. Щоб спілкування було корисним і приємним, потрібно вміти спілкуватися.
— Розгляньте схему на с. 17 у підручнику і дайте відповідь на запитання.
Щоб спілкування було успішним, треба вміти говорити й слухати, правильно й доречно використовувати жести, міміку й поставу.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 18 у підручнику.
Найголовніше під час спілкування — це ввічливість, доброзичливість і повага до співрозмовника. Слова ввічливості й усмішка на обличчі сприятимуть досягненню успіху в спілкуванні й допоможуть заслужити повагу людей.
— Виконайте наступне завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 18 у підручнику.
Отже, спілкування є життєвою необхідністю людини. Лише в спілкуванні вона відчуває себе частиною суспільства, може навчитися нового та проявити свої здібності.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою (с. 12).
2. Завдання на застосування знань.
— Чому в народі кажуть «Лагідні слова роблять приятелів, а гострі — ворогів»?
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? (Відповіді учнів.)
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці:
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 16-18. Дати відповіді на запитання після тексту та виконати запропоноване практичне завдання.