Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Чорне та Азовське моря. Охорона водойм
Розділ 3. Природа

Мета: формувати уявлення про особливості природи Чорного та Азовського морів, їх рослинний і тваринний світ, стан природи та охорону природних багатств водойм України; розвивати вміння працювати з фізичною картою України, аналізувати, порівнювати, знаходити істотні ознаки та робити висновки; виховувати любов до Батьківщини та бережне ставлення до її водойм.

Обладнання: фізична карта України, таблиці.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

1. Індивідуальне письмове опитування на картках.

2. Фронтальне опитування.

— Які великі річки є на території України? Покажіть їх на карті.

— Які великі озера є на території України? Покажіть їх на карті.

— Покажіть на карті, де розташовані болота в Україні. Яке вони мають значення?

— Які водойми є на території нашого рідного краю?

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Що таке море? Яка на смак вода в морях ? (Відповіді учнів.)

Наша країна — морська держава. Вона має вихід до Чорного та Азовського морів. Моря, які омивають береги нашої країни, є частиною Атлантичного океану.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, якими є природні умови Чорного та Азовського морів, які там живуть рослини і тварини. Також ви довідаєтеся, якої шкоди водоймам нашої країни завдає діяльність людини та яких заходів вживають для охорони природних багатств водойм.

Ви навчитеся знаходити та показувати Чорне та Азовське моря на фізичній карті України, розпізнавати тварин, які в них живуть.

Тема сьогоднішнього уроку: «Чорне та Азовське моря. Охорона водойм».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь з елементами практичної роботи з метою формування уявлення про особливості природи Чорного моря.

— Виконайте практичну роботу, запропоновану на с. 31 у підручнику.

Чорне море велике й глибоке. Це одне з найглибших морів у світі. Його глибина сягає 2000 м. Його найбільша ширина — 580 км. Воно розташоване на півдні України й майже з усіх боків оточене суходолом. На північному сході Чорне море з’єднане з Азовським через Керченську протоку. На південному заході має зв’язок із Середземним морем. Поверхневі води Чорного моря влітку нагріваються до +25°С, а взимку температура знижується до +9°С. Вода в Чорному морі зазвичай не замерзає, хоча в тривалі й суворі зими північна частина може вкриватися льодом.

— За допомогою карти України визначте, які річки впадають у Чорне море.

У Чорне море впадають майже всі великі річки України: Дніпро, Південний Буг, Дністер, Дунай. Вони несуть разом із водою намул в Чорне море. Унаслідок цього його вода темніша, ніж в інших морях.

Під впливом вітрів у Чорному морі здіймаються великі хвилі.

— Розгляньте на малюнку (с. 31 у підручнику) Чорне море. Зверніть увагу на хвилі, які утворюються під час шторму.

2. Розповідь з елементами практичної роботи з метою формування уявлення про особливості природи Азовського моря.

Азовське море невелике й мілке. Це одне з найменших морів у світі. Воно майже в 10 разів менше від Чорного моря. Найбільша глибина Азовського моря сягає лише 14 м, а середня — 8 м.

Азовське море розташоване на півдні України. Воно майже з усіх боків оточене суходолом. На південному сході Азовське море з’єднане з Чорним через Керченську протоку, а через Чорне море — із Середземним. Солоність Азовського моря менша, ніж Чорного, тому що в нього несуть багато прісної води великі річки.

Невелика глибина Азовського моря сприяє швидкому нагріванню води в ньому. Улітку вона нагрівається до температури +30°С, а місцями може сягати +32°С. Узимку температура води опускається нижче 0°С, тому море замерзає. На узбережжі Азовського моря є багато кіс, які складаються з великої кількості піску і гальки, що нагромаджуються під час переміщення їх течією вздовж берегів.

— Розгляньте на малюнку (с. 31 у підручнику) Азовське море. Зверніть увагу на його піщані береги, де розташовуються пляжі.

3. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про значення водойм та охорону природних багатств водойм України.

— Поміркуйте, чому водойми вважають багатством країни.

Водойми — це багатство країни. На їх берегах здавна селилися люди. Воду прісних водойм використовують у промисловості, сільському господарстві й побуті. Водойми — це шляхи сполучення, якими курсують пасажирські та вантажні кораблі. Поблизу люди влаштовують місця відпочинку й оздоровлення. Із солоних озер добувають кухонну сіль.

У водоймах нашої країни водиться багато різноманітної риби, серед якої цінні промислові види — осетер, оселедець, бичок, лящ, судак, камбала, короп, білий амур, товстолобик тощо.

На річках будують гідроелектростанції, на яких виробляють дешеву й екологічно чисту електроенергію. — Поміркуйте, що завдає школи природним багатствам водойм нашої країни.

Водойми забруднюються шкідливими речовинами внаслідок господарської діяльності людей. Джерелами забруднення водойм є стічні води фабрик і заводів, нечистоти із тваринницьких ферм, вода, використана в побуті, отрутохімікати й добрива для обробки полів.

— Поміркуйте, що потрібно робити для запобігання забрудненню водойм.

Для запобігання забрудненню водойм будують очисні споруди, у яких вода проходить через різноманітні фільтри, що затримують шкідливі речовини. Назад у водойми повертається чиста вода.

4. Практична робота з метою формування вміння позначати на контурній карті водойми України.

— Виконайте практичну роботу, запропоновану на с. 32 у підручнику. (Контурна карта міститься на с. 32-33 у робочому зошиті.)

5. Робота в парі (групі) з метою формування вміння складати розповідь про природні об’єкти, які доводилося відвідувати.

— Виконайте роботу в парі (групі), запропоновану на с. 32 у підручнику.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою (с. 16).

VІ. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися на уроці?

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».

VІІ. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 31-32. Дати відповіді на запитання після статті.