Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Ґрунти України та рідного краю
Розділ 3. Природа
Мета: продовжувати формувати уявлення про ґрунт, види ґрунтів України та їх охорону; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, знаходити істотні ознаки та робити висновки; виховувати любов до Батьківщини та бережне ставлення до її ґрунтів.
Обладнання: фізична карта України, таблиці.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
1. Індивідуальне письмове опитування на картках.
2. Фронтальне опитування.
— Покажіть на фізичній карті України Чорне море і розкажіть про його розташування.
— Охарактеризуйте природні умови Чорного моря.
— Які річки впадають у Чорне море? Покажіть їх на карті.
— Покажіть на фізичній карті України Азовське море та розкажіть про його розташування.
— Охарактеризуйте природні умови Азовського моря.
— Які тварини живуть у Чорному та Азовському морях?
— Що шкодить водоймам нашої країни?
— Яких заходів уживають для запобігання забрудненню водойм?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
До багатств країни належать не тільки водойми, гори, рівнини та корисні копалини. Одним із найбільших багатств природи є ґрунт.
— Пригадайте, що таке ґрунт. (Відповіді учнів.)
— З чого складається ґрунт?
— Яка основна властивість ґрунту?
— Які ґрунти є найродючішими?
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які види ґрунтів поширені в Україні. Ви також довідаєтеся, за яких умов утворюються різні види ґрунтів, навчитеся розрізняти за зовнішнім виглядом основні види ґрунтів України.
Тема сьогоднішнього уроку: «Ґрунти України та рідного краю».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди з метою продовження формування уявлення про ґрунт та його основні властивості.
Верхній пухкий родючий шар земної поверхні, у якому ростуть рослини і живуть тварини, називається ґрунтом.
Головна властивість ґрунту — родючість. Родючість — це здатність ґрунту забезпечувати рослини всім необхідним для життя: водою, повітрям, мінеральними солями. Родючість ґрунту залежить від кількості в ньому перегною. Що більше в ґрунті перегною, то він родючіший.
Утворюється перегній внаслідок перегнивання решток рослин. З перегною під дією ґрунтових бактерій утворюються мінеральні солі. Вони розчиняються у воді та всмоктуються з ґрунту коренями рослин.
2. Розповідь з елементами практичної роботи з метою формування уявлення про види ґрунтів України.
Основні види ґрунтів нашої країни — це чорноземи, дерново-підзолисті та сірі лісові ґрунти.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 33 у підручнику.
Чорнозем — найродючіший ґрунт нашої країни. Він містить багато перегною, який склеює частинки ґрунту в грудочки, тому чорнозем добре пропускає воду й повітря і зберігає вологу.
Чорнозем утворюється у степах, укритих трав’янистою рослинністю, де достатня кількість тепла і випадає невелика кількість опадів. За таких умов у ґрунті накопичується багато перегною, який і надає йому чорного кольору.
В Україні чорноземи поширені в центрі, на сході та півдні. Наша країна посідає провідне місце серед країн, багатих на чорноземи.
Дерново-підзолистий ґрунт світло-сірого кольору. Він утворюється там, де ростуть мішані та хвойні ліси і випадає велика кількість опадів. За таких умов рослинні рештки швидко перетворюються на перегній. Проте значна частина поживних речовини вимивається в нижні шари земної поверхні. Тому дерново-підзолисті ґрунти містять мало перегною, їх потрібно удобрювати. В Україні дерново-підзолисті ґрунти поширені на півночі.
Сірі лісові ґрунти утворюються там, де ростуть листяні ліси. Уміст перегною в сірих лісових ґрунтах менший, ніж у чорноземах, проте більший, ніж у дерново-підзолистих ґрунтах.
В Україні сірі лісові ґрунти поширені в центральній її частині.
3. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про значення ґрунтів та їх охорону.
Ґрунт можна порівняти з тоненькою плівкою, яка вкриває земну поверхню. Але без цієї плівки не було б ні рослин, що живуть на суші, ні тварин, ні людей. Поміркуймо чому.
— Яке значення має ґрунт для рослин? (Відповіді учнів.)
У ґрунті рослини закріплюються корінням і вбирають із нього воду з розчиненими в ній мінеральними солями.
— Яке значення має ґрунт для тварин?
Для багатьох тварин ґрунт є домівкою. У ґрунті живуть комахи та їхні личинки, черв’яки, кроти, землерийки. Тварини живляться рослинами, що виросли на ґрунті.
Крім рослин і тварин, у ґрунті живуть мікроорганізми, яких можна побачити тільки в мікроскоп. Вони розкладають рештки організмів, завдяки чому утворюється перегній.
— Яке значення має ґрунт для людей?
Без ґрунту не було б продуктів харчування. Тому в народі й кажуть, що ґрунт дорожчий від золота. Без золота люди змогли б прожити, а без ґрунту — ні.
— Поміркуйте, що потрібно робити з ґрунтом, щоб отримати багатий урожай.
Ґрунт — це багатство нашої країни. Щоб отримувати щедрий урожай, за ґрунтом потрібно доглядати та правильно його обробляти: перекопувати або переорювати, боронувати. Завдяки такому обробітку ґрунт стає пухким, містить багато повітря, зберігає вологу. Обробіток ґрунту сприяє знищенню бур’янів і шкідників.
Рослини виснажують ґрунт. Щоб цьому запобігти, його потрібно удобрювати.
4. Практична робота з елементами розповіді з метою формування уявлення про ґрунти в рідному краї та їх охорону.
— Виконайте практичну роботу, запропоновану на с. 34 у підручнику. Для цього:
✵ за допомогою фізичної карти України визначте, у якій частині України розташована область, де ми живемо;
✵ визначте, які види ґрунтів поширені в цій частині нашої країни, а отже — й на території нашого рідного краю.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою (с. 17).
2. Творче завдання.
— Поясніть прислів’я: «Хто про землю дбає, тому вона повертає».
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися на уроці?
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 33-34. Дати відповіді на запитання після статті.