Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Як досягнути успіху
Розділ 1. Людина
Мета: формувати уявлення про складові успіху та риси характеру, якими потрібно володіти, щоб досягнути успіху в житті; виробляти вміння аналізувати, порівнювати і робити висновки, встановлювати причин- но-наслідкові зв’язки, складати розповідь за ілюстраціями, робити оцінні судження; виховувати, бажання навчатися та оволодівати якостями, потрібними для досягнення успіху.
Обладнання: ілюстрації.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Фронтальне усне опитування.
— Що таке благодійність?
— Хто такі благодійники? Наведіть приклади благодійників.
— Які благодійні справи можуть чинити діти?
— Які риси характеру притаманні благодійникам?
— Презентуйте повідомлення про когось із благодійників, про яких згадано в тексті підручника.
— Презентуйте казку, вірш чи оповідання про добро, яку ви склали.
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Розгляньте малюнок на с. 13 у підручнику і дайте відповіді на запитання. (Відповіді учнів.)
Досягнення, удача, перемога, здобуток — це успіх.
Сьогодні на уроці ви довідаєтесь, що таке успіх, яким він буває та які його складові. Ви також дізнаєтеся, якими рисами характеру потрібно володіти, щоб досягнути успіху в житті.
Тема сьогоднішнього уроку: «Як досягнути успіху».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Вступна розповідь з метою формування уявлення про успіх та його види.
Успіх — це позитивний результат, який людина отримує від систематичного виконання роботи.
Успіхи бувають дуже різними: хтось досягнув найвищого результату у певній діяльності — тоді це рекорд; хтось швидко й твердо вивчив табличку множення — це досягнення.
Але буває так, що хтось просто знайшов величезний білий гриб або впіймав двокілограмову щуку — тоді це теж успіх, інакше кажучи — удача: людині поталанило, тобто пощастило.
Отримання високих результатів на змаганнях, конкурсах чи олімпіадах — це теж успіх, або перемога. Хтось закінчив музичну школу й отримав свідоцтво — це теж успіх, або іншими словами — здобуток.
Отже, успіх може бути різним, але щоб його досягнути, потрібно знати формулу.
2. Розповідь з елементами бесіди та роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про складові успіху.
Кожна людина — дорослий чи дитина — мають свою мрію, прагнуть чогось. Хтось хоче стати науковцем, хтось астронавтом, а хтось — програмістом, перукарем, дизайнером. Маючи відповідні знання і навички, можна досягнути успіху в будь-якій діяльності.
— Про що ви мрієте? Які ваші плани на майбутнє? (Відповіді учнів.)
Отже, насамперед людина має визначити для себе мету, тобто зрозуміти, чого вона хоче досягнути. Позитивний результат діяльності в досягненні поставленої мети — це успіх. Потрібно вірити, що ви зможете досягти поставленої мети й працювати на результат.
— А якими ж якостями потрібно володіти, щоб отримати бажаний результат, тобто досягти успіху? Як навчитися долати труднощі?
Відповісти на всі ці запитання можна по-різному — усе залежить від самої людини, її характеру, здоров’я, сили волі.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 14 у підручнику.
Наполегливість, вимогливість, допитливість, посидючість, цілеспрямованість, працелюбство, уміння спілкуватися — це риси характеру, які допоможуть досягнути успіху. Щоб стати успішною людиною, розвивайте в собі ці риси характеру та позбувайтеся тих, які цьому заважають.
А ще — важливо не боятися сміливих мрій і повсякчас залишатися оптимістом, не забуваючи, що ви сильні та все зможете.
Водночас є кілька речей, без яких успіху досягнути важко або й зовсім неможливо. Насамперед — це навчання. Навчання — це ваш особистий вільний вибір, воно потрібне не батькам, не вчителям, а саме кожному з вас. Освіту ви здобуваєте самі.
— Пригадайте, дотримання яких правил допомагає успішно навчатися. (Відповіді учнів.)
Мета освіти — не лише в тому, щоб формувати знання, а й у тому, щоб розвинути в людині самостійність мислення, потрібну для творчого сприйняття довкілля. Інакше кажучи, інформація без її опрацювання, без особистої думки — мало чого варта.
Не треба прагнути відразу запам’ятати, намагайся насамперед зрозуміти.
Налаштовуйтеся навчатися протягом усього життя. Сучасний світ настільки стрімко змінюється, що вижити в ньому здатні лише ті, хто не боїться змінюватися (здобувати нові знання, досвід, набувати нових умінь і навичок) і в десять, і у двадцять, і в сорок років.
Не занепадайте духом, коли зазнаєте поразки. Перед тим як досягти успіху в розробці електричної лампи, винахідник Едісон здійснив майже тисячу невдалих дослідів. Він казав, що геній — це 1% натхнення і 99% важкої праці та наполегливості.
Для досягнення успіху важливо вміти відпочивати. Найкращий відпочинок — зміна діяльності.
— Як ви відпочиваєте після навчання? (Відповіді учнів.)
3. Робота в парі (групі) з метою формування уміння визначати якості, потрібні для досягнення успіху в певних видах діяльності.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 15 у підручнику.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою (завдання 1-2, с. 10-11).
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? (Відповіді учнів.)
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці:
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 13-15. Дати відповіді на запитання після тексту та виконати запропоноване практичне завдання.
Підготувати повідомлення про успішну людину, яка живе в Україні (на вибір) та презентувати його в класі (с. 11, завдання 3 в робочому зошиті).