Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Рослинний і тваринний світ Австралії
Розділ 3. Природа
Мета: формувати уявлення про рослинний і тваринний світ Австралії, пристосування організмів до виживання в різних природних умовах; розвивати мислення, уяву, уміння робити висновки, застосовувати набуті знання; виховувати бажання пізнавати навколишній світ та бережно ставитися до природних багатств.
Обладнання: географічні атласи, фізична карта півкуль, таблиці.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
1. Індивідуальне письмове опитування на картках.
2. Фронтальне опитування.
— Покажіть на карті півкуль материк Австралію. Розкажіть про її розташування.
— Які форми земної поверхні є на території Австралії?
— У межах яких теплових поясів розташована Австралія?
— Які погодні умови в Австралії? Чому Австралія — найсухіший материк?
— Які великі водойми є на території Австралії?
— На які корисні копалини багата Австралія?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
Ви вже знаєте, що Австралія — найсухіший материк на Землі, який простягається у межах жаркого поясу.
— Поміркуйте, як це вплинуло на різноманітність живої природи материка. (Відповіді учнів.)
Розташування Австралії в жаркому поясі та мала кількість опадів зумовило те, що різноманітність рослинного і тваринного світу залежить від кількості вологи.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, яким є рослинний і тваринний світ Австралії. Ви навчитеся розпізнавати рослин і тварин Австралії.
Тема сьогоднішнього уроку: «Рослинний і тваринний світ Австралії».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами практичної роботи з метою формування уявлення про рослинний і тваринний світ тропічних лісів Австралії.
В Австралії, яка повністю розташована в жаркому тепловому поясі, є природні зони вологих екваторіальних лісів, саван і пустель.
Екваторіальні вологі ліси займають незначну частину території на півночі Австралії. Рясні дощі, які випадають там упродовж спекотного літа, сприяють росту дерев. У верхньому ярусі лісів ростуть евкаліпти, а під ними пальми, деревовидні папороті, фікуси, орхідеї, бамбук, ліани.
У лісах багато птахів: лірохвіст, лебідь чорний, журавель вінценосний, різноманітні папуги, дуже багато різноманітних комах, серед яких трапляються метелики з розмахом крил майже 14 см. На берегах річок водяться крокодили, жаби.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 16 у підручнику.
Бамбук — багаторічна рослина з довгими тонкими стеблами, на верхівках яких ростуть листки. Висота стебел може сягати 20 метрів, а товщина — від 4 до 10 сантиметрів.
Золота акація — дерево заввишки до 12 м. Цвіте жовтими квітками, зібраними в китиці. Золота акація є символом Австралії, оскільки тільки там вона й росте.
Евкаліпт — вічнозелене дерево заввишки понад 100 м. Крона евкаліпта не утворює тіні, тому що листки розташовані ребром до сонячних променів і повністю їх пропускають.
Коала, якого ще називають сумчастим ведмедем, живе на евкаліпті, де живиться його листям. На дереві коала й спить. Його тіло вкрите густим сірим хутром, на голові великі вуха.
Казуар — великий (заввишки до 2 м) нелітаючий птах, подібний до страуса. На голові в нього є виріст — шолом. Оперення казуара чорного кольору, м’яке. Живиться птах рослинною їжею та дрібними тваринами.
Какаду — дуже гарний великий папуга. Оперення білого кольору. На голові довгий чуб. Живуть какаду на деревах, живляться насінням дерев і чагарників, плодами, зерном, личинками комах.
2. Розповідь з елементами практичної роботи з метою формування уявлення про рослинний і тваринний світ саван Австралії.
На південь від тропічних лісів простяглися савани.
— Пригадайте, які природні умови в саванах. Як рослини й тварини пристосувалися до виживання в умовах саван?
У саванах Австралії ростуть акації, пляшкові дерева, пальми та поодинокі евкаліпти. Пляшкові дерева мають товстий стовбур біля основи, який стрімко звужується з висотою. Ці дерева здатні накопичувати у своїх стовбурах воду.
— Виконайте наступне завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 17 у підручнику.
У саванах живуть сумчасті звірі: сірий кенгуру (зріст близько 2 м), карликовий кенгуру (заввишки лише 30 см), вомбат, нелітаючий птах ему. Тварини, які населяють відкриті простори саван, здатні швидко бігати.
Поширені варани — хижі ящірки завдовжки понад 2 м; живе багато змій, серед яких одна з найбільших у світі — пітон аметистовий. У савані багато різноманітних комах.
3. Розповідь з елементами практичної роботи з метою формування уявлення про рослинний і тваринний світ пустель Австралії.
Великі площі Австралії зайняті пустелями. Вони займають більше половити території материка. Найбільшими є Велика пустеля Вікторія і Велика піщана пустеля, вкриті пісками червоного кольору. Їх поверхня вкрита густими заростями колючих чагарників, низькорослих акацій та евкаліптів, які місцями утворюють важкопрохідні хащі.
— Виконайте наступне завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 17 у підручнику.
У пустелі живуть також сумчасті кроти, миші, плащоносна ящірка та ящірка молох. Тварини пустель добре пристосувалися до виживання в умовах спеки й посухи.
4. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про особливості тваринного світу Австралії.
Оскільки Австралія давно була відділена від інших материків океаном, тут збереглися тварини, яких немає на інших материках. В Австралії живе понад 200 видів таких тварин. Це — сумчасті та яйцекладні звірі.
Сумчасті звірі, а це кенгуру, коала, вомбат, сумчастий тушканчик тощо, відрізняються від інших наявністю сумки — шкірястої складки на животі. Їхні дитинчата народжуються недорозвиненими, тому матері виношують їх у сумці на череві, доки вони не підростуть. Після народження маля спритно перебирається в материнську сумку і присмоктується до соска з молоком. Перебуває там до 250 днів.
Яйцекладні звірі відрізняються від інших тим, що вони не народжують малят, а відкладають яйця, які виношують у сумці. Дитинчат вигодовують молоком.
— Розгляньте на малюнках (с. 18 у підручнику) яйцекладних звірів, прочитайте їхні назви та опишіть.
Качкодзьоб — невелика (довжина тулуба до 40 см) напівводна тварина з пласким хвостом, як у бобра, вкрита темно-коричневим густим хутром. На голові приплюснутий м’який дзьоб. На лапах між пальцями є плавальні перетинки. Живе качкодзьоб на берегах водойм, він чудово плаває й пірнає. Живиться дрібними водними тваринами.
Єхидна — невелика (довжина тулуба до 45 см) наземна тварина з вузьким ротом, укрита голками. Голки використовує для захисту. У разі небезпеки згортається у клубок, як їжак. Живе єхидна у заростях чагарників. Живиться комахами.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою (с. 9).
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися на уроці?
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал»
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 16-18. Дати відповіді на запитання і виконати завдання.