Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Особливості природи Антарктиди
Розділ 3. Природа
Мета: формувати уявлення про розташування та особливості природних умов Антарктиди, її рослинний й тваринний світ і пристосування організмів до виживання в суворих природних умовах; виробляти вміння працювати з картою та читати її; розвивати мислення, уяву, уміння робити висновки, застосовувати набуті знання; виховувати бажання пізнавати навколишній світ і бережно ставитися до природних багатств.
Обладнання: географічні атласи, фізична карта півкуль, таблиці.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Підсумки спостережень за змінами в природі.
ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
1. Індивідуальне письмове опитування на картках.
2. Фронтальне опитування.
— Які рослини і тварини розповсюджені у вологих екваторіальних лісах Австралії?
— Які рослини і тварини розповсюджені в австралійській савані?
— Які рослини і тварини розповсюджені в пустелях Австралії?
— Які рослини і тварини трапляються лише в Австралії? Чому?
3. Індивідуальне усне опитування.
— Презентуйте повідомлення про рослину або тварину, що живе тільки в Австралії.
IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Які материки є на Землі? Покажіть їх на карті півкуль. (Відповіді учнів.)
— З природою яких материків ви вже ознайомилися? (Відповіді учнів.)
— Розгляньте карту півкуль і скажіть, у центрі якого материка розташований Південний полюс Землі. Антарктида — материк, майже в центрі якого розташований Південний полюс Землі.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, якими є природні умови Антарктиди. Ви довідаєтеся, які живі організми населяють Антарктиду та як вони пристосувалися до виживання на найхолоднішому материку планети. Ми здійснимо уявну подорож Антарктидою за допомогою карти. Ви навчитеся розпізнавати тварин Антарктиди.
Тема сьогоднішнього уроку: «Особливості природи Антарктиди».
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Практична робота з елементами розповіді з метою формування уявлення про розташування та форми земної поверхні Антарктиди.
Зараз ми за допомогою фізичної карти півкуль здійснимо уявну подорож Антарктидою. Назва материка в перекладі з грецької мови означає «протилежний Арктиці».
— Поміркуйте, чому материк отримав таку назву. (Відповіді учнів.)
Антарктида розташована в протилежній від Арктики півкулі. Разом із прилеглими до неї ділянками океанів вони утворюють Південну полярну область Землі — Антарктику.
Відкрила Антарктиду 28 січня 1820 року експедиція Фадея Беллінсгаузена, побачивши перед собою крижану пустелю.
— Виконайте практичну роботу, запропоновану на с. 19 у підручнику.
Антарктида розташована в Східній та Західній півкулях і повністю в Південній півкулі. Береги материка омивають води Тихого, Атлантичного та Індійського океанів.
— Поміркуйте, чи можна визначити на карті півкуль, які форми земної поверхні є в Антарктиді. Чому ви так вважаєте? (Відповіді учнів.)
Територія Антарктиди вкрита шаром криги завтовшки понад 2000 м, тому за картою неможливо визначити, якою є поверхня материка. Через товщу льоду Антарктида — найвища серед материків. В антарктичних льодовиках, за підрахунками вчених, міститься приблизно 80 % усієї прісної води на планеті Земля.
Лише близько 60 років тому вчені дізналися, що заховано під кригою. Вони встановили, що під льодом є гірські хребти та рівнини, річки та озера.
— Розгляньте на малюнку (с. 19 у підручнику) краєвид Антарктиди. Зверніть увагу на потужний шар криги, якою вкритий материк.
2. Розповідь з елементами практичної роботи з метою формування уявлення про погодні умови Антарктиди.
— Виконайте наступну практичну роботу, запропоновану на с. 19 у підручнику.
Антарктида повністю розташована в холодному поясі.
— Поміркуйте, як це вплинуло на природу материка.
Розташування Антарктиди в холодному тепловому поясі Землі зумовило те, що тут упродовж року Сонце стоїть низько на небосхилі. Сонячні промені падають на земну поверхню косо, слабо її нагріваючи. Погодні умови Антарктиди надзвичайно суворі. Тут зафіксовано найнижчу температуру повітря на Землі (-89°С). Саме тому цей район отримав назву Полюс холоду.
Температура повітря влітку не піднімається вище -30°С, а в зимовий період знижується до -70°С. Найвища температура повітря спостерігається на узбережжі — -11°С.
Антарктида не тільки найхолодніший, а й найсухіший материк на Землі, тому що тут випадає дуже мало опадів. Через низьку температуру вода не випаровується, тому нестачі вологи на материку не відчувається. Опади випадають лише у вигляді снігу. Дощ — украй рідкісне явище. Часто дмуть ураганні вітри, швидкість яких сягає 100 м/с.
— Поміркуйте, чи живуть в Антарктиді люди. Доведіть свою думку. (Відповіді учнів.)
Через суворі погодні умови постійних поселень людей в Антарктиді немає. Материк відвідують лише співробітники міжнародних наукових станцій і туристи.
3. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про живу природу Антарктиди.
На території Антарктиди панують антарктичні пустелі.
Антарктичні пустелі займають більшу частину території Антарктиди. Тут немає рослинного покриву і не живуть тварини. Лише на невеликих ділянках поблизу берегів, на підвищеннях, які влітку звільняються від льоду й снігу, трапляються водорості, лишайники та мохи. Такі сухі й холодні кам’яні пустелі називають оазами.
Більшість тварин Антарктиди живе на антарктичному узбережжі й тісно пов’язана з океаном. У поверхневих водах океану плаває чимало криля — дрібних рачків, який є основним кормом для багатьох видів риб, птахів і звірів.
Найвідомішими птахами, символами Антарктиди, є пінгвіни.
— Розгляньте на малюнках (с. 20 у підручнику) пінгвінів і морського слона й опишіть їх.
Пінгвіни — досить великі нелітаючі птахи (висота до 1 м), що мають чорний верх і біле черево. По суходолу вони ходять дуже незграбно, проте у воді вони чудові плавці. Передні кінцівки в них не крила, як у всіх птахів, а ласти. Живляться пінгвіни дрібними рачками й рибою.
У прибережних водах Антарктиди живуть ссавці: тюлені, кити, морські слони, які харчуються крилем, рибою та іншими морськими тваринами. Морські слони та інші тварини добре пристосовані до плавання і тривалого перебування у крижаній воді. Їхні кінцівки перетворилися на ласти й плавці.
На узбережжі Антарктиди живе понад 40 видів птахів, які живляться рибою, дрібними рачками.
— Як тваринам вдається виживати в суворих умовах вічного холоду?
У пінгвінів, тюленів, китів і морських слонів під шкірою є товстий шар жиру, який, немов тепла шуба, не дає їм замерзнути.
VІ. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою (с. 10).
VIІ. Підсумок уроку.
— З розташуванням та природою якого материка ви ознайомилися сьогодні на уроці?
— Що нового ви дізналися на уроці?
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».
VIІІ. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 19-20. Дати відповіді на запитання і виконати завдання.
Підготуватися до контрольної роботи з розділу «Природа материків і океанів».