Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Особливості природи Австралії
Розділ 3. Природа
Мета: формувати уявлення про розташування та особливості природних умов Австралії; виробляти вміння працювати з картою та читати її; розвивати мислення, уяву, уміння робити висновки, застосовувати набуті знання; виховувати бажання пізнавати навколишній світ і бережно ставитися до природних багатств.
Обладнання: географічні атласи, фізична карта півкуль, таблиці.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
1. Індивідуальне письмове опитування на картках.
2. Фронтальне опитування.
— Які рослини і тварини розповсюджені в екваторіальних вологих лісах Південної Америки?
— Які рослини і тварини розповсюджені в південноамериканській савані?
— Які рослини і тварини розповсюджені в пустелях Південної Америки? Як вони пристосувалися до виживання в посушливих умовах?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Які материки є на Землі? Покажіть їх на карті півкуль. (Відповіді учнів.)
— З природою яких материків ви вже ознайомилися? (Відповіді учнів.)
— Розгляньте карту півкуль і дайте відповідь на запитання. Який материк найменший на Землі? (Відповіді учнів.)
Австралія — найменший материк, який дуже віддалений від інших материків Землі.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, якими є природні умови Австралії, довідаєтеся, чому Австралія є най- сухішим материком планети. Ми здійснимо уявну подорож Австралією за допомогою карти. Ви навчитеся описувати розташування Австралії та її природні умови.
Тема сьогоднішнього уроку: «Особливості природи Австралії».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Практична робота з елементами розповіді з метою формування уявлення про розташування та форми земної поверхні Австралії.
Зараз ми здійснимо за допомогою фізичної карти півкуль уявну подорож Австралією.
— Виконайте практичну роботу, запропоновану на с. 14 у підручнику.
Австралія повністю розташована в південній частині Східної півкулі. Материк на сході омивають води Тихого, а з півдня, заходу й півночі — Індійського океану. На північ від материка лежить великий острів Нова Гвінея, а на південь — острів Тасманія.
— Знайдіть на фізичній карті півкуль острови Нова Гвінея і Тасманія.
Австралія в перекладі з латинської означає «південна».
— Поміркуйте, чому материк отримав таку назву.
Майже всю територію Австралії займають великі рівнини. Уздовж узбережжя Тихого океану простягається Великий Вододільний хребет. Найвища його вершина — гора Косцюшко. Її висота — 2228 м.
— Розгляньте на малюнку (с. 14 у підручнику) гору Косцюшко. Зверніть увагу на округлу вершину гори та відсутність на ній снігового покриву.
Особливістю материка Австралія є Великий Бар’єрний риф — найбільший природний об’єкт на Землі, утворений живими організмами. Риф простягається з півдня на північ, більша частина його перебуває під водою. Складається риф зі скелетів мільярдів коралових поліпів.
2. Розповідь з елементами бесіди та практичної роботи з метою формування уявлення про погодні умови Австралії.
— Виконайте наступну практичну роботу, запропоновану на с. 14 у підручнику.
Австралія майже повністю розташована в жаркому поясі.
— Поміркуйте, як це вплинуло на природу материка. (Відповіді учнів.)
Розташування Австралії в жаркому тепловому поясі Землі зумовило те, що там упродовж року Сонце стоїть високо на небосхилі. Сонячні промені падають на земну поверхню прямовисно, сильно її нагріваючи. — Поміркуйте, до якого материка за своїми природними умовами подібна Австралія. Чому? (Відповіді учнів.)
Своїми природними умовами Австралія подібна до Африки. Вона, як і Африка, розташована переважно в жаркому поясі.
Літо в Австралії сухе й спекотне. Температура влітку становить +25°С, а в окремі дні — і вище, до +40°С. Зими як такої немає. Лише на півдні відбувається зміна пір року. У зимовий період температура вдень сягає +12°С.
— Пригадайте, чому відбувається зміна пір року на Землі. (Відповіді учнів.)
Літо в Австралії триває тоді, коли в Північний півкулі зима, а зима — коли в Північній півкулі літо.
Австралія — найсухішій материк на Землі, тому що опадів тут дуже мало (у 5 разів менше, ніж в Африці). Дощі випадають переважно на узбережжі Тихого океану. У центрі материка опадів може не бути кілька років поспіль.
Високі температури повітря впродовж року та дуже мала кількість опадів зумовили утворення пустель, якими вкрито більше половини території Австралії. Найменше опадів випадає на північному заході материка. Саме там розташована піщано-солончакова Велика пустеля Вікторія.
3. Практична робота з елементами розповіді з метою формування уявлення про найбільші водойми та корисні копалини Австралії.
— Поміркуйте, чи багато водойм на території Австралії. Чому? (Відповіді учнів.)
Через відсутність опадів на території Австралії мало річок і озер.
— Виконайте практичну роботу, запропоновану на с. 15 у підручнику.
Територією Австралії протікає мало річок. Невеликі потоки в посушливий період пересихають. Найдовша річка Австралії — Муррей.
— Розгляньте на малюнку (с. 15 у підручнику) річку Муррей. Зверніть увагу на скелясті береги, вкриті невеликою кількістю рослинності.
Найбільше озеро Австралії — Ейр. Воно розташоване в пустелі, тому мілке й солоне. Під час посухи його площа значно зменшується.
— Розгляньте на малюнку (с. 15 у підручнику) солоне озеро Ейр. Зверніть увагу на береги озера, вкриті шаром солі.
На території Австралії є великі поклади кам’яного вугілля, нафти, природного газу, залізної, алюмінієвої та мідної руд тощо.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою (с. 8).
2. Робота в парі (групі). Виконання завдань зі с. 15 у підручнику.
VI. Підсумок уроку.
— З розташуванням та природними умовами якого материка ви ознайомилися сьогодні на уроці?
— Що нового ви дізналися на уроці?
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 14-15. Дати відповіді на запитання після тексту.