Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Особливості природи Північної Америки
Розділ 3. Природа
Мета: формувати уявлення про розташування та особливості природних умов Північної Америки; виробляти вміння працювати з картою та читати її; розвивати мислення, уяву, уміння аналізувати, робити висновки, застосовувати набуті знання; виховувати бажання пізнавати навколишній світ та бережно ставитися до природних багатств.
Обладнання: географічні атласи, фізична карта півкуль, таблиці.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Які материки є на Землі? Покажіть їх на карті півкуль. (Відповіді учнів.)
— Розгляньте карту півкуль і скажіть, який материк повністю розташований у Північній півкулі. (Відповіді учнів.)
Північна Америка повністю розташована в Північній півкулі.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, якими є природні умови Північної Америки. Ми здійснимо уявну подорож материком за допомогою карти. Ви навчитеся описувати розташування Північної Америки та її природні умови.
Тема сьогоднішнього уроку: «Особливості природи Північної Америки».
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Практична робота з елементами розповіді з метою формування уявлення про розташування Північної Америки.
Зараз за допомогою фізичної карти півкуль ми здійснимо уявну подорож Північною Америкою. Це третій за площею материк на Землі.
— Виконайте практичну роботу, запропоновану на с. 4 у підручнику.
Материк Північна Америка розташований у Західній півкулі. Він повністю простягається в Північній півкулі. Материк на півночі омивають холодні води Північного Льодовитого океану, на заході — Тихого, а зі сходу — Атлантичного океану. Від Південної Америки материк відмежований Панамським каналом.
— Поміркуйте, чому материк отримав таку назву. (Відповіді учнів.)
Материк Північна Америка отримав свою назву завдяки розташуванню у Північній півкулі.
Центральну частину території Північної Америки займають рівнини. Уздовж західного узбережжя Тихого океану простягаються високі гори Кордильєри, найвища точка яких — гора Мак-Кінлі. Її висота — 6194 м. На східному узбережжі Атлантичного океану простягаються невисокі гори Аппалачі.
— Розгляньте на малюнку (с. 4 у підручнику) гору Мак-Кінлі. Зверніть увагу на гостру вершину гори, вкриту вічним снігом і льодом.
2. Практична робота з елементами розповіді з метою формування уявлення про погодні умови Північної Америки.
— Виконайте наступну практичну роботу на с. 4 у підручнику.
Північна Америка розташована в усіх теплових поясах: жаркому, помірному та холодному.
— Поміркуйте, як це вплинуло на природу материка. (Відповіді учнів.)
Таке розташування Північної Америки зумовило різноманіття погодних умов, ґрунтів, рослинного і тваринного світу.
У холодному поясі зима довга, малосніжна й дуже холодна. Температура повітря сягає понад -40°С. Літо коротке й прохолодне. Температура повітря в літній період не перевищує 0°С.
У помірному поясі температура повітря з півночі на південь поступово зростає. Тут відбувається зміна пір року. У центральній частині материка опадів випадає мало. Літо тут тепле, а зима — холодна. На узбережжях опадів багато. Літо тут прохолодне, а зима — не дуже.
Найтепліше в жаркому поясі. Температура повітря тут упродовж року не опускається нижче +20°С. У жаркому поясі випадає багато опадів.
3. Розповідь з елементами бесіди та практичної роботи з метою формування уявлення про поверхневі води та корисні копалини Північної Америки.
На території Північної Америки є багато річок та озер, проте поширені вони нерівномірно.
— Поміркуйте, які території Північної Америки вирізняються великою кількістю водойм, а які — малою.
Чому?
— Виконайте практичну роботу на с. 5 у підручнику.
Там, де випадає багато опадів, течуть великі й повноводні річки Міссісіпі, Маккензі, Юкон, Колорадо. Найбільшою з них є Міссісіпі з притокою Міссурі.
— Розгляньте на малюнку (с. 5 у підручнику) річку Колорадо. Зверніть увагу на глибоку ущелину — каньйон, якою тече річка.
На півночі материка є багато прісноводних озер: Верхнє, Гурон, Мічиган, Ері та Онтаріо, з’єднані між собою протоками. Озера Ері та Онтаріо сполучає невелика річка Ніагара, на якій розташований один із найвідоміших водоспадів світу — Ніагарський. Води Ніагарського водоспаду з гучним шумом падають із висоти 50 м.
Усі великі річки та озера Північної Америки придатні для судноплавства та рибальства. На річках побудовані гідроелектростанції. Воду річок і озер використовують для водопостачання та зрошення полів.
Північна Америка — материк, багатий на корисні копалини. На його території є поклади кам’яного вугілля, нафти, природного газу, цинку, залізної, мідної і свинцевої руд тощо.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 5 у підручнику. До якого материка за своїми природними умовами подібна Північна Америка? Чому?
Північна Америка — материк, подібний до Євразії, тому що він, як і Євразія, розташований в усіх теплових поясах. На його території, як і на території Євразії, є великі річки й озера, гори та рівнини, корисні копалини.
IV. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою (ч. 2, с. 3).
V. Підсумок уроку.
— З розташуванням і природними умовами якого материка ви ознайомилися сьогодні на уроці?
— Що нового ви дізналися на уроці?
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал»
VI. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 4-5. Дати відповіді на запитання після тексту.