Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Рослинний і тваринний світ Північної Америки
Розділ 3. Природа
Мета: формувати уявлення про рослинний і тваринний світ Північної Америки, пристосування організмів до виживання в різноманітних природних умовах; розвивати мислення, уяву, уміння робити висновки, застосовувати набуті знання; виховувати бажання пізнавати навколишній світ та бережно ставитися до природних багатств.
Обладнання: географічні атласи, фізична карта півкуль, таблиці.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
1. Індивідуальне письмове опитування на картках.
2. Фронтальне опитування.
— Покажіть на карті півкуль Північну Америку. Розкажіть про її розташування.
— Які форми земної поверхні є на території Північної Америки?
— У межах яких теплових поясів розташована Північна Америка?
— Які погодні умови в Північній Америці?
— Які великі водойми є на території Північної Америки?
— На які корисні копалини багата Північна Америка?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
Ви вже знаєте, що Північна Америка простягається в межах усіх теплових поясів.
— Пригадайте, до якого материка за своїми природними умовами подібна Північна Америка. Чому ви так вважаєте? (Відповіді учнів.)
Розташування Північної Америки в усіх теплових поясах зумовило подібність її природних умов до материка Євразія, тому там трапляються такі самі рослини та тварини.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, яким є рослинний і тваринний світ Північної Америки та як організми пристосувалися до виживання в різних природних умовах, навчитеся розпізнавати рослини і тварин Північної Америки.
Тема сьогоднішнього уроку: «Рослинний і тваринний світ Північної Америки».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про рослинний і тваринний світ холодного поясу Північної Америки.
У холодному поясі Північної Америки розташовані природні зони арктичних пустель і тундри.
Арктична пустеля простягнулася на півночі материка вздовж узбережжя Північного Льодовитого океану.
— Поміркуйте, як природні умови Арктики вплинули на рослинний і тваринний світ цього краю. (Відповіді учнів.)
Через суворі природні умови жива природа арктичної пустелі дуже бідна. У місцях, де влітку поверхня звільняється від льоду, ростуть мохи та лишайники. Тут водиться білий ведмідь, який полює на рибу, котиків і тюленів, морж та багато різних птахів. Можна зустріти невеликого гризуна — лемінга, який може стати поживою для полярної сови, полярного вовка і песця.
— Пригадайте, які природні умови в тундрі Євразії.
У тундрі влітку, коли ґрунт трохи відмерзає, поверхня вкривається мохами, лишайниками, кущиками брусниці, журавлини, морошки, чорниці, карликової берези і полярної верби. Тут живуть олень карибу та вівцебик, схожий і на бика, і на вівцю.
— Розгляньте на с. 6 у підручнику зображення вівцебика та опишіть його.
Вівцебик — велика тварина з масивним тілом (довжина понад 2 м), укрита довгим хутром темно-бурого кольору. На голові великі роги (близько 60 см завдовжки).
— Пригадайте, як тварини пристосувалися до виживання в суворих умовах арктичних пустель і тундри. (Відповіді учнів.)
Тварини, які живуть в арктичній пустелі та тундрі, мають густе хутро й пух, товстий шар жиру під шкірою, що надійно захищають від холоду.
2. Розповідь з елементами бесіди та робота в парі (групі) з метою формування уявлення про рослинний і тваринний світ помірного поясу Північної Америки.
Помірний пояс Північної Америки представлений хвойними та листяними лісами, степом, який називають прерією, та пустелею.
На південь від тундри простягнулися ліси.
— Пригадайте, які рослини ростуть у лісах Євразії. (Відповіді учнів.)
У північноамериканській тайзі ростуть сосна, ялина канадська, модрина канадська, туя, дуб, бук, липа, береза, тюльпанове дерево, платан. Проте тут трапляються дерева, яких немає в Євразії. Тільки в тайзі на узбережжі Тихого океану росте секвоя — одне з найвищих дерев на Землі (висота сягає 100 м, а вік — 1000 років).
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 7 у підручнику.
У лісах Північної Америки водяться чорний ведмідь, ведмідь гризлі, вовк, рись, пума, єнот, лисиця, лось, заєць, скунс, голкошерст канадський (поркупін), опосум віргінський, дятел, омелюх, орлан білоголовий.
Голкошерст канадський (поркупін), скунс і опосум — тварини, які дуже цікаво захищаються від ворогів. Поркупін для оборони використовує довгі голки (35 см), якими вкрите тіло тварини. Якщо його потурбувати, від піднімає голки і трясе хвостом. Коли поркупін, якого переслідує ворог, раптово зупиняється, супротивник натикається на його голки.
Під хвостом у скунса є пахучі залози, які виділяють рідину з дуже неприємним запахом. Захищаючись від ворогів, скунс влучно «стріляє» цією рідиною на відстань до 3 м.
Опосум у разі небезпеки падає і прикидається мертвим. Хижак, який його переслідує, зазвичай обнюхує нерухоме тіло й залишає його.
Степи Північної Америки зараз майже повністю розорані під поля пшениці й кукурудзи. Дику прерію, укриту ковилою, полином і типчаком, серед яких пасуться бізони, можна побачити лише в заповідниках.
— Виконайте наступне завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 7 у підручнику.
Бізони, які через свої великі розміри здаються неповороткими й повільними, швидко бігають, вправно стрибають, долаючи перешкоди, та добре плавають. Лучний собачка — невеликий гризун, який живе в норах. Койот — хижак, подібний до вовка, але менший від нього за розмірами.
У пустелях Північної Америки поширені рослини і тварини, які добре пристосувалися до виживання в умовах нестачі вологи та спеки.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 8 у підручнику.
У деяких рослин, як у кактуса й агави, товсті й соковиті листки чи стебла, де запасається і дуже економно використовується вода. В інших, як, наприклад, у юки, листки вузькі, жорсткі. У деяких рослин — видозмінені в колючки.
У пустелях Північної Америки живуть також хом’яки, кролі, ящірки, черепахи, змії, антилопа-вилоріг, водиться багато різноманітних комах. Серед змій багато отруйних, наприклад — гримуча змія. Отримала вона таку назву за те, що на кінці хвоста в неї є зроговілі рухомі пластинки, які під час швидких коливань хвоста труться одна об одну й тріщать. Звуками змія попереджає про свою присутність, якщо її зненацька сполохати.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою (с. 4).
2. Завдання на застосування знань.
— Чому рослинний і тваринний світ Північної Америки дуже різноманітний?
VI. Підсумок уроку.
— З рослинним і тваринним світом якого материка ви ознайомилися сьогодні на уроці?
— Що нового ви дізналися на уроці?
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 6-8. Дати відповіді на запитання після тексту і виконати завдання 5 (с. 5 у робочому зошиті).