Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Особливості природи Індійського океану
Розділ 3. Природа

Мета: формувати уявлення про Індійський океан, його природні умови, різноманітність рослинного й тваринного світу; виробляти вміння працювати з картою та читати її; розвивати мислення, уяву, уміння робити висновки, застосовувати набуті знання; виховувати бажання пізнавати навколишній світ і бережно ставитися до природи.

Обладнання: географічні атласи, фізична карта півкуль, таблиці, ілюстрації із зображенням тварин.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

1. Індивідуальне письмове опитування на картках.

2. Фронтальне опитування.

— Покажіть на фізичній карті півкуль Атлантичний океан і розкажіть про його розташування.

— Які материки омиває Атлантичний океан?

— Які природні умови в Атлантичному океані?

— Які рослини ростуть в Атлантичному океані?

— Які тварини живуть в Атлантичному океані?

— Чому жива природа Атлантичного океану багата й різноманітна?

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Які океани є на Землі?

— З природою яких океанів ми ще не ознайомилися?

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, якими є природні умови, рослинний і тваринний світ Індійського океану, навчитеся розпізнавати тварин, що живуть у цьому океані.

Тема сьогоднішнього уроку: «Особливості природи Індійського океану».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь з елементами бесіди та практичної роботи з метою формування уявлення про розташування Індійського океану.

Індійський океан — третій за площею океан планети. Саме тут люди почали здійснювати свої перші морські подорожі. Назва океану походить від Індії — країни, яка ще в давнину славилася своїми багатствами й береги якої він омиває.

— Виконайте практичне завдання, запропоноване на с. 95 у підручнику.

Індійський океан повністю розташований у Східній півкулі. Більша його частина міститься в Південній півкулі. Омиває береги Євразії, Африки, Австралії та Антарктиди.

Індійський океан мілкіший, ніж Тихий і Атлантичний. Його середня глибина становить понад 3900 м, а найбільша — 7729 м. Островів у Індійському океані мало.

2. Розповідь з елементами бесіди та практичної роботи з метою формування уявлення про природні умови Індійського океану.

— Виконайте наступне практичне завдання, запропоноване на с. 95 у підручнику.

Індійський океан майже повністю розташований у жаркому поясі, тому температура поверхневих вод тут вища, ніж в інших океанах і сягає +30°C.

— Як змінюється температура поверхневих вод Індійського океану від екватора до полюсів? Чому?

Температура поверхневих вод Індійського океану від екватора до полюсів знижується. Причиною зниження температури є зменшення нагрівання водної поверхні. На екваторі сонячні промені падають прямовисно, тому сильно нагрівають водну поверхню.

Температура поверхневих вод Індійського океану змінюється від +28°С поблизу екватора до 0°С біля Антарктиди.

Узимку біля узбережжя Антарктиди Індійський океан замерзає. Над океаном вирують урагани, які приносять штормову погоду.

3. Розповідь з елементами бесіди та практичної роботи з метою формування уявлення про рослинний і тваринний світ Індійського океану.

— Чи багатим і різноманітним є рослинний і тваринний світ Індійського океану? Чому?

Індійський океан теплий, тому в ньому вирує життя. Рослинний і тваринний світ Індійського океану має багато спільного з Тихим та Атлантичним океанами.

— Пригадайте, які рослини й тварини живуть у Тихому та Атлантичному океанах.

Різноманітні водорості утворюють величезні зарості вздовж узбереж материків і островів в Індійському океані.

У теплих водах прибережних районів і на мілководді поблизу коралових рифів живуть медузи, морські зірки, морські їжаки, краби, морські черепахи, каракатиці, кальмари, восьминоги, акули, летючі риби.

Серед сотень видів риб поширені сардини, скумбрія, ставрида, нототенія, морський окунь, тунець.

У холодніших водах поблизу Антарктиди водяться кити й тюлені.

В Індійському океані живуть дуже отруйні хижі морські змії, які живляться рибою. Вони добре плавають, можуть пірнати на глибину до 200 м і довго перебувати під водою, не вдихаючи повітря. Усе своє життя ці рептилії проводять в океані.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 96 у підручнику.

У теплих водах уздовж узбережжя Африки та Євразії, у місцях, захищених від хвиль, простягаються мангрові ліси.

— Розгляньте на с. 96 у підручнику світлину, на якій зображено мангрові зарості. Зверніть увагу на корені дерев, які стирчать над водою.

У мангрових лісах ростуть рослини, одні корені яких занурені в засолений намул, а інші — дихальні — стирчать над водою. За допомогою дихальних коренів рослини вбирають повітря, необхідне для дихання.

У мангрових заростях сприятливе середовище для життя багатьох тварин. Цікавим представником тваринного світу мангрових лісів є мулистий стрибун — невелика риба, здатна пересуватися за допомогою передніх плавців по намулу і вилазити на коріння мангрових дерев. Ця риба може стрибати, відштовхуючись хвостом від поверхні.

— Розгляньте на с. 97 у підручнику світлину, на якій зображено мулистого стрибуна. Зверніть увагу на передні плавці риби, за допомогою яких вона може пересуватися сушею.

Індійський океан посідає перше місце серед океанів за запасами і видобуванням нафти й природного газу. Через Індійський океан пролягають численні морські шляхи. Північні узбережжя Індійського океану — чудові місця для відпочинку. Тут теплий клімат, піщані пляжі, мальовничі краєвиди, унікальний підводний світ.

Унаслідок видобування в Індійському океані нафти, відбувається забруднення океанічних вод. Виливи нафти з’являються внаслідок аварій танкерів під час транспортування. Нафта, що легша за морську воду, розливається на її поверхні тонкою плівкою. Плівка не пропускає повітря. Це призводить до загибелі морських жителів.

Очищення води від нафтового та інших видів забруднень здійснюють за допомогою спеціальних суден, які збирають сміття і плаваючу нафту з поверхні.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою (с. 50).

VI. Підсумок уроку. Рефлексія.

— З розташуванням та природою якого океану ви ознайомилися сьогодні на уроці?

— Що нового ви дізналися на уроці?

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».

VII. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 95-97. Дати відповіді на запитання і виконати завдання після тексту.