Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Особливості природи Північного Льодовитого океану
Розділ 3. Природа
Мета: формувати уявлення про Північний Льодовитий океан, його природні умови, різноманітність рослинного й тваринного світу; виробляти вміння працювати з картою та читати її; розвивати мислення, уяву, уміння робити висновки, застосовувати набуті знання; виховувати бажання пізнавати навколишній світ та бережно ставитися до природи.
Обладнання: географічні атласи, фізична карта півкуль, таблиці, ілюстрації із зображенням тварин.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
1. Індивідуальне письмове опитування на картках.
2. Фронтальне опитування.
— Покажіть на фізичній карті півкуль Індійський океан і розкажіть про його розташування.
— Які материки омиває Індійський океан?
— Які природні умови в Індійському океані?
— Які рослини ростуть в Індійському океані?
— Які тварини живуть в Індійському океані?
— Чому жива природа Індійського океану багата й різноманітна?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Які океани є на Землі?
— З природою яких океанів ми ще не ознайомилися?
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, якими є природні умови, рослинний і тваринний світ Північного Льодовитого океану, яке його господарське значення. Ви навчитеся розпізнавати тварин, які живуть у цьому океані.
Тема сьогоднішнього уроку: «Особливості природи Північного Льодовитого океану».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Практична робота з елементами розповіді з метою формування уявлення про розташування Північного Льодовитого океану.
Північний Льодовитий океан — це найменша за величиною і наймілкіша частина Світового океану.
— Виконайте практичне завдання, запропоноване на с. 98 у підручнику.
Північний Льодовитий океан розташований у Східній і Західній півкулях. Він повністю міститься в Північній півкулі навколо Північного полюса. Океан омиває береги Північної Америки та Євразії.
— Поміркуйте, чому океан отримав таку назву.
Назва океану походить від того, що він розташований навколо Північного полюса та вкритий кригою.
Північний Льодовитий океан — це наймілкіша частина Світового океану. Середня його глибина становить 1200 м, а найбільша — 5527 м.
2. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про природні умови Північного Льодовитого океану.
Північний Льодовитий океан — найхолодніший з усіх океанів. Температура води в ньому впродовж року становить близько -2°С. Значна частина океану вкрита кригою, у воді плавають крижини. Узимку тут лютують морози й ураганні вітри.
— Поміркуйте, чому Північний Льодовитий океан є найхолоднішим з усіх океанів.
На приполярну територію сонячні промені падають косо й мало нагрівають водну поверхню. Сонце тут не з’являється на горизонті протягом кількох місяців. Улітку Сонце впродовж доби не заходить за горизонт, проте воно стоїть низько над ним, тому мало нагріває земну поверхню.
Потужний крижаний покрив завтовшки 5 м не встигає повністю розтанути упродовж короткого і холодного літа. Уздовж узбережжя материків улітку утворюється широка смуга води, вільна від криги.
— Розгляньте на с. 98 у підручнику світлину, на якій зображено Північний Льодовитий океан. Зверніть увагу на крижини, які плавають у воді.
Територію Північного Льодовитого океану, околиці прилеглих до нього материків Євразії та Північної Америки й частин Атлантичного і Тихого океанів називають Арктикою. (Учитель показує на фізичній карті півкуль Арктику.)
3. Практична робота з елементами розповіді з метою формування уявлення про рослинний і тваринний світ Північного Льодовитого океану.
— Чи багатим і різноманітним є рослинний і тваринний світ Північного Льодовитого океану? Чому?
У Північному Льодовитому океані рослинний і тваринний світ бідний через суворі погодні умови. Тут поширені водорості, які здатні жити тільки в холодній воді або на кризі.
У водах Північного Льодовитого океану живуть оселедець, тріска, морський окунь, палтус, лосось, навага. Ці риби мають промислове значення. Їх у великій кількості виловлюють в океані. Риба та інші морські тварини є основним кормом для звірів, які мешкають у воді та в прибережній зоні океану.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 99 у підручнику.
На кризі можна зустріти моржів і тюленів, які більшу частину життя проводять у воді. Крижаними узбережжями блукають білі ведмеді в пошуках тюленів, якими вони живляться. Білуха — великий дельфін, який отримав свою назву завдяки забарвленню тіла. Довжина тіла білухи сягає 6 м, а маса майже 2000 кг. — Як тваринам вдається виживати в суворих умовах вічного льоду?
У тюленів, білух, моржів і морських котиків під шкірою є товстий шар жиру, що не дає їм замерзнути, немов тепла шуба.
Білого ведмедя від холоду надійно захищає не тільки товстий шар жиру, а й щільне хутро. Білий колір хутра чудово маскує тварину під час полювання. На підошвах лап ведмедя також є хутро. Воно жорстке, запобігає ковзанню на кризі та добре захищає від холоду. Завдяки таким пристосуванням білий ведмідь здатний полювати на суходолі, морській кризі, а також у воді.
На крутих скелястих берегах Арктики влітку гніздяться птахи. Мартини, гаги, кайри, топірці, чистики, білі гуси утворюють масові гніздування — так звані «пташині базари». Тут гомін не припиняється ні на хвилину.
— Розгляньте на с. 100 у підручнику світлину, де зображено «пташиний базар». Зверніть увагу на велику кількість птахів, які живуть на скелях.
Мореплавство у Північному Льодовитому океані утруднене через кригу. Уздовж узбережжя Євразії проходить Північний морський шлях — головна суднохідна магістраль, якою за криголамами рухаються кораблі.
У країнах, які прилягають до Північного Льодовитого океану, добувають водорості та ловлять рибу. На узбережжях полюють на моржів і тюленів.
Природа Північного Льодовитого океану потерпає від забруднення води нафтою та різноманітними відходами. Забруднення води і надмірне виловлювання тварин веде до зменшення їх кількості.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою (с. 51).
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
— З розташуванням та природою якого океану ви ознайомилися сьогодні на уроці?
— Що нового ви дізналися на уроці?
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 98-100. Дати відповіді на запитання і підготувати повідомлення про значення Світового океану в природі та житті людини. Підготуватися до діагностичної роботи.