Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Особливості природи Тихого океану
Розділ 3. Природа
Мета: формувати уявлення про Тихий океан та його природні умови, різноманітність рослинного й тваринного світу; виробляти вміння працювати з картою та читати її; розвивати мислення, уяву, уміння робити висновки, застосовувати набуті знання; виховувати бажання пізнавати навколишній світ та бережно ставитися до природи.
Обладнання: географічні атласи, фізична карта півкуль, таблиці, ілюстрації із зображенням тварин.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
1. Індивідуальне письмове опитування на картках.
2. Фронтальне опитування.
— Що таке материк?
— Скільки материків є на Землі? Назвіть і покажіть їх на фізичній карті півкуль.
— Що таке океан?
— Скільки океанів є на Землі? Назвіть і покажіть їх на фізичній карті півкуль.
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Розгляньте фізичну карту півкуль і визначте, який з океанів планети є найбільшим та в якому найбільше ділянок, глибших за 6 тис. м.
Найбільшим і найглибшим на Землі є Тихий океан. (Учитель показує його на карті.)
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, якими є природні умови, рослинний і тваринний світ Тихого океану, навчитеся показувати на карті півкуль Тихий океан та розпізнавати тварин, які у ньому живуть.
Тема сьогоднішнього уроку: «Особливості природи Тихого океану».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди та практичної роботи з метою формування уявлення про розташування Тихого океану.
Тихий океан — найбільша частина Світового океану. Окремі його частини між островами та виступами суходолу — це моря: Японське, Філіппінське, Берингове та інші. (Учитель показує їх на карті.)
— Виконайте практичне завдання, запропоноване на с. 89 у підручнику.
Більша частина Тихого океану розташована в Західній півкулі обабіч екватора. Тихий океан омиває береги Північної та Південної Америки, Євразії, Австралії та Антарктиди. Це найглибший океан на Землі. Його середня глибина становить 4300 м, а найбільша — 11 022 м.
Над Тихим океаном часто утворюються урагани — потужні штормові вітри. Швидкість вітру під час урагану може сягати понад 200 км/год. Урагани супроводжуються сильними зливами й величезними хвилями на поверхні води. Урагани завдають великої шкоди та руйнувань прибережним районам материків та островів, а шторми, які вони спричиняють, — кораблям у відкритому океані.
— Розгляньте на с. 89 у підручнику, як виглядає ураган у Тихому океані. Зверніть увагу на величезні хвилі, які утворюються на поверхні води.
У багатьох районах Тихого океану внаслідок підводних землетрусів виникають величезні хвилі — цунамі . В океані на великій глибині цунамі не становлять загрози для судноплавства. Однак біля берега висота хвилі зростає, вона перетворюється на рухому стіну води, заввишки десятки метрів. Хвиля просувається на декілька кілометрів углиб суші. Це стихійне лихо руйнує все на своєму шляху.
— Поміркуйте, чи підходить назва океану, який назвали Тихим. Яку назву ви дали б цьому океану?
Перша назва Тихого океану звучала «Великий». Проте в 1520 році впродовж трьохмісячного плавання водами океану кораблі португальського мореплавця Фернана Магеллана не потрапили в жоден шторм. Тому Магеллан і назвав океан «Тихим».
2. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про природні умови Тихого океану.
— Поміркуйте, як змінюється температура поверхневих вод Тихого океану від екватора до полюсів. Чому?
Температура поверхневих вод Тихого океану від екватора до полюсів знижується. Причиною зниження температури є зменшення нагрівання водної поверхні. На екваторі сонячні промені падають прямовисно, тому сильно нагрівають водну поверхню.
Температура поверхневих вод Тихого океану, які нагріваються сонячними променями, змінюється від +27°С поблизу екватора до 0°С і нижче поблизу полюсів. На значній глибині, куди не потрапляють сонячні промені, температура води становить приблизно +2°С.
Узимку північні окраїни Тихого океану вкриваються кригою. Біля узбережжя Антарктиди температура впродовж року не піднімається вище 0°С, тому там лід не тане впродовж року.
3. Розповідь з елементами бесіди та практичної роботи з метою формування уявлення про рослинний і тваринний світ Тихого океану.
Життя в океанах надзвичайно різноманітне. Здійснимо уявну подорож у глибини океанів і переконаємося, що в ньому живе дуже багато бактерій, рослин і тварин.
На відміну від суходолу, де переважають рослини, океан — середовище панування тварин. Тут живуть найдрібніші рослини і тварини, які можна побачити лише за допомогою мікроскопа, а також водорості завдовжки до 200 м і найбільші на Землі тварини — кити — до 30 м завдовжки й масою майже 100 тонн. Усього у Світовому океані живе близько 10 тис. видів рослин, які належать до водоростей, та майже 150 тис. видів тварин.
В океанах організми пристосувалися до життя на різних глибинах. Більшість із них живе на глибині до 100 м, куди потрапляє сонячне світло й тепло, а саме різноманітні водорості: зелені, бурі, червоні.
У товщі верхніх шарів води мешкають дрібні рослини й тварини, що є кормом для великих тварин, які активно плавають (риби, дельфіни, кити).
На глибині понад 200 м в океані панують сутінки, а ще глибше — повна темрява. Тут живуть лише донні малорухомі тварини, які живляться рештками різних морських організмів (черви, молюски, краби, креветки, риби дивовижної форми, морські зірки).
— Чи багатим і різноманітним є рослинний і тваринний світ Тихого океану? Чому?
У найбільшому з океанів — Тихому — рослинний і тваринний світ дуже різноманітний, тому що цей океан простягається від Північного до Південного полюсів і лежить у межах різних теплових поясів. Температура води в різних частинах Тихого океану різна. Це й зумовило різноманітність його природи.
У водах Тихого океану ростуть бурі, червоні та зелені водорості. На окремих прибережних ділянках океану бурі та червоні водорості утворюють густі зарості — «підводні ліси».
— Розгляньте на с. 90 у підручнику світлину із зображенням заростей бурої водорості — ламінарії, яку ще називають морською капустою. Ламінарію вживають у їжу і використовують для виробництва ліків.
У Тихому океані живе багато видів риб, звірів і представників інших груп тварин. Прибережні скелі океану заселені птахами, які там гніздяться, утворюючи так звані «пташині базари». Численні зграї бакланів, пеліканів, альбатросів, мартинів, буревісників, кайр, чистиків полюють на рибу, якою живляться.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоновані на с. 91 у підручнику.
У Тихому океані водяться оселедець, сардина, скумбрія, сайра, лосось, тріска, тунець. Є багато різноманітних акул, серед яких трапляються карлики, масою близько 200 г, та гіганти, які сягають в довжину 20 м і мають масу до 20 т. Найбільшою є китова акула. Живиться вона дрібною рибою, креветками та дрібними організмами, які живуть у товщі води. Для людей загрози не становить.
У Тихому океані живе багато морських звірів: котиків, тюленів, моржів, каланів, дельфінів, китів, які живляться рибою та іншими тваринами.
Тихий океан відіграє важливу роль в житті багатьох країн. На нього припадає половина світового вилову риби. Там виловлюють тріску, хек, минтай, оселедець, анчоус, тунця, лосося, сардини. Із дна океану добувають нафту. Через Тихий океан проходять важливі морські шляхи.
Господарська діяльність людини призвела до забруднення вод океану і зникнення деяких видів тварин.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою (с. 47).
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
— З розташуванням і природою якого океану ви ознайомилися сьогодні на уроці?
— Що нового ви дізналися на уроці?
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 89-91. Дати відповіді на запитання. Підготувати повідомлення про одну з тварин, яка живе в Тихому океані (на вибір), і записати його в робочому зошиті на с. 48.