Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Материки та океани на географічній карті
Розділ 3. Природа
Мета: формувати уявлення про материки та океани Землі, їх розташування на карті півкуль; виробляти вміння працювати з картою та читати її; розвивати мислення, уяву, уміння аналізувати, порівнювати, робити висновки, застосовувати набуті знання; виховувати бажання пізнавати навколишній світ та бережно ставитися до природи.
Обладнання: географічні атласи, фізична карта півкуль.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Аналіз діагностичної роботи.
ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
1. Індивідуальне письмове опитування на картках.
2. Фронтальне опитування.
— Яку роботу виконує вітер?
— Які форми земної поверхні утворює вітер?
— Яку роботу виконує текуча вода?
— Які форми земної поверхні утворює вода?
IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— На чому можна зобразити великі ділянки земної поверхні? (Відповіді учнів.)
Великі ділянки земної поверхні можна зобразити на географічній карті та глобусі.
— Пригадайте, що таке глобус.
— Пригадайте, що таке географічна карта.
Глобус — це модель Землі. Карта — це зменшене в багато разів зображення на площині всієї земної поверхні або її частини за допомогою умовних знаків і масштабу.
— Які карти називають фізичними? (Відповіді учнів.)
— Як позначають на фізичній карті земну поверхню?
Карти, на яких зображені природні об’єкти, називають фізичними.
На фізичній карті півкуль синім кольором різних відтінків позначають водойми: темно-синім кольором — найглибші місця, а блакитним — мілкі. Сушу зображають жовтим, коричневим та зеленими кольорами різних відтінків, тому що її поверхня неоднакова. Зеленим і жовтим кольорами позначають рівнини, а коричневим — гори. На фізичній карті півкуль зображено материки й океани.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які материки та океани є на Землі, навчитеся працювати з картою півкуль, наносити на контурну карту півкуль назви материків і океанів.
Тема сьогоднішнього уроку: «Материки та океани на географічній карті».
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами практичної роботи з метою формування уявлення про материки Землі.
Земна поверхня нерівна. Є ділянки, які підносяться над рівнем океану. Їх називають суходолом. Вони займають третину земної поверхні.
Ділянки суходолу дуже різноманітні. Найбільші, які з усіх боків оточені водами океанів і морів, — це материки.
Всього на Землі налічується шість материків: Євразія, Африка, Північна Америка, Південна Америка, Австралія, Антарктида. (Учитель показує материки на фізичній карті півкуль.)
— Якими ознаками різняться материки?
Материки різняться розмірами, обрисами, розташуванням, формами земної поверхні, кількістю річок та озер, природними умовами.
Євразія — найбільший за розмірами материк нашої планети. Він складається з двох частин світу: Європи та Азії. Умовна межа між Європою та Азією проходить Уральськими горами.
Другим за величиною материком є Африка, далі йдуть Північна Америка, Південна Америка, Антарктида. Найменший материк на Землі — це Австралія.
На Землі є значно менші за материки ділянки суходолу, з усіх боків оточені водою, — це острови. Найбільший острів на Землі — Гренландія, що на півночі Західної півкулі.
— Розгляньте на с. 86 у підручнику острів Гренландія. Зверніть увагу, що значна частина його території вкрита кригою.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 86 у підручнику. (Група учнів описує один із материків і показує його на фізичній карті півкуль.)
2. Розповідь з елементами практичної роботи з метою формування уявлення про океани Землі.
— Який колір переважає на фізичній карті півкуль? Що це означає? (Відповіді учнів.)
На карті переважає синій колір. Це означає, що більша частина земної поверхні вкрита водою.
— Пригадайте, що таке Світовий океан, з яких частин він складається. (Відповіді учнів.)
Світовий океан — це водна поверхня Землі, яка омиває всі материки та острови. Він розділений материками на частини, які називають океанами.
Океан — це велика частина водного простору Світового океану. Океани — найбільші водойми на Землі.
Усього на Землі налічується чотири океани: Тихий, Атлантичний, Індійський та Північний Льодовитий.
Біля берегів суходолу, де океан удається в суходіл, утворюються моря. Море — це частина океану, яка має з ним зв’язок. Найбільше морів у Тихому океані. У ньому містяться найбільші моря світу: Філіппінське, Коралове, Тасманове.
— Розгляньте на с. 87 у підручнику Філіппінське море, яке є частиною Тихого океану.
Вода в океанах гірко-солона. В одному літрі океанічної води розчинено приблизно 35 грамів солей. Учені визначили: в океанах її стільки, що якби випарувати воду, то сіль укрила б дно шаром завтовшки 60 м. Якби всю сіль з океанів розстелити на материках, то вона вкрила б їх шаром завтовшки 150 м.
Мабуть, цікаво дізнатися, звідки в океанах стільки солі.
Ви вже знаєте, що вода — це розчинник. Річки, що впадають в океани, несуть солі, які вони розчинили, протікаючи через гірські породи. Коли відбувається колообіг води в природі, вода випаровується, а солі залишаються в океані. Отже, Світовий океан — це місце, де накопичуються солі. Значну частину солі, яку людина використовує в їжу, добувають з океанічної води.
— Виконайте практичну роботу, запропоновану на с. 88 у підручнику.
— Якими ознаками різняться океани?
Океани відрізняються розташуванням, розмірами, глибиною, природними умовами. Найбільший і найглибший Тихий океан. Атлантичний океан менший і не такий глибокий, як Тихий. Індійський океан ще менший. Північний Льодовитий океан найменший за розмірами та наймілкіший з усіх океанів.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 88 у підручнику.
Материки займають лише третину земної поверхні. Решта — величезні океанічні простори.
3. Практична робота з метою формування вміння наносити на контурну карту півкуль назви материків і океанів.
— Виконайте практичну роботу, описану на с. 88 у підручнику. (Завдання 5 на с. 46 у зошиті з друкованою основою.)
VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою (с. 45-46).
VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
— Що нового ви дізналися на уроці?
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».
VIІ. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 86-88. Дати відповіді на запитання і виконати завдання після тексту.