Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Горизонт. Сторони горизонту
Розділ 3. Природа

Мета: формувати поняття «горизонт», «відкрита місцевість», «закрита місцевість», уявлення про основні та проміжні сторони горизонту, вміння позначати сторони горизонту на схематичному малюнку; розвивати спостережливість, допитливість, уміння аналізувати; виховувати бажання пізнавати природу.

Обладнання: таблиці, глобус.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Аналіз діагностичної роботи.

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Яку форму має Земля? (Відповіді учнів.)

— Які докази кулястості Землі вам відомі?

Земля має форму кулі. Якщо вийти на рівну відкриту поверхню, наприклад, у полі чи на луці, можна довкола себе побачити земну поверхню у вигляді великого круга, краї якого наче з’єднуються з небом. Це горизонт.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке горизонт, лінія горизонту, яку місцевість називають відкритою, а яку — закритою. Ви також довідаєтеся, які є основні та проміжні сторони горизонту. Ви навчитеся позначати сторони горизонту на схематичному малюнку.

Тема сьогоднішнього уроку: «Горизонт. Сторони горизонту».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді з метою формування понять «горизонт», «відкрита місцевість», «закрита місцевість».

На рівній відкритій поверхні, наприклад, у полі чи на луці, можна побачити земну поверхню у вигляді великого круга. Виникає відчуття, що ти перебуваєш у центрі цього круга, краєм якого земна поверхня наче з’єднується з небом.

Простір земної поверхні, який можна охопити очима, називають горизонтом.

Лінія, по якій небо ніби сходиться з поверхнею Землі, — це лінія горизонту.

Лінію горизонту добре видно на відкритих для огляду місцях. Якщо лінію добре видно, то такий горизонт називають видимим.

— Розгляньте малюнки на с. 64 у підручнику і дайте відповідь на запитання.

Лінію горизонту добре видно в полі, на луці, у степу, на морі. Таку місцевість називають відкритою.

На рівній відкритій поверхні лінію горизонту людина бачить навколо себе на відстані 4-5 км.

— Чи спостерігав хтось із вас лінію горизонту? Коли і де саме? (Відповіді учнів.)

Якщо підніматися, горизонт буде розширюватися, а лінія горизонту — віддалятися. З висоти 20 м лінію горизонту можна побачити на відстані 16 км, а з висоти 100 м — на відстані до 36 км.

Якщо рухатися вперед, лінія горизонту буде віддалятися.

— Чому дістатися до лінії горизонту неможливо?

До лінії горизонту дістатися неможливо, тому що Земля має форму кулі, у якої немає межі. (Учитель демонструє це на глобусі.)

Розширення горизонту під час підняття є одним з переконливих доказів кулястості Землі.

— Де неможливо побачити лінію горизонту? Чому?

У населеному пункті, у лісі, на горбистій місцевості, у горах лінії горизонту не видно, та й сам горизонт дуже обмежений, оскільки заважають будинки, дерева та інші підвищення.

Місцевість, де лінію горизонту не видно, називають закритою.

2. Бесіда з елементами практичної роботи з метою формування уявлення про основні та проміжні сторони горизонту і вміння їх знаходити й позначати.

Якщо стояти на рівній відкритій місцевості, то можна побачити, що горизонт простягається на всі боки довкола нас. Виділяють чотири основні сторони горизонту: північ, південь, захід і схід, які скорочено позначають відповідно літерами: Пн., Пд., Зх., Сх. (Скорочені позначення основних сторін горизонту вчитель записує на дошці.)

— Розгляньте малюнок на с. 65 у підручнику і дайте відповіді на запитання.

Запам’ятайте, що вгорі завжди позначають північ, унизу — південь, ліворуч — захід, а праворуч — схід.

— Поміркуйте, чому основні сторони горизонту отримали такі назви.

Схід, тому що з того боку сходить Сонце, а на заході воно заходить. На південній стороні світить Сонце, а на північній — ні.

Крім основних, є ще проміжні сторони горизонту. Вони містяться між основними. Це північний захід, південний захід, північний схід, південний схід. Проміжні сторони горизонту скорочено позначають відповідно літерами: Пн. Зх., Пд. Зх., Пн. Сх., Пд. Сх. (Скорочені позначення проміжних сторін горизонту вчитель записує на дошці.)

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою (с. 35-36).

2. Завдання на застосування знань.

— У якому напрямку будуть повертатися учні з екскурсії, якщо зі школи вони вирушили на південний схід? (Учні будуть повертатися в протилежному напрямку, тобто на північний захід.)

— Людям яких професій потрібне вміння визначати сторони горизонту? (Визначати сторони горизонту, тобто вміти орієнтуватися на місцевості, повинні вміти будівельники, геологи, мореплавці, льотчики, військові.)

VI. Підсумок уроку. Рефлексія.

— Що нового ви дізналися на уроці?

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».

VII. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 64-65. Дати відповіді на запитання після тексту. Провести запропоноване дослідження.