Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Культура поведінки в гостях. Правила гостинності
Розділ 2. Людина серед людей

Мета: формувати уявлення про культуру поведінки в гостях і правила гостинності; виробляти вміння культурно поводитися в гостях та приймати гостей, аналізувати, порівнювати та робити висновки, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, робити оцінні судження; виховувати вміння культурно поводитися, ввічливість.

Обладнання: ілюстрації.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальне усне опитування.

— Яких загальних правил культурної поведінки потрібно дотримуватися в громадських місцях?

— Яких правил культурної поведінки потрібно дотримуватися в театрі?

— До яких наслідків може призвести нехтування правилами культурної поведінки в театрі?

— Яких правил культурної поведінки потрібно дотримуватися в бібліотеці?

— До яких наслідків може призвести нехтування правилами культурної поведінки в бібліотеці?

— Яких правил культурної поведінки потрібно дотримуватися в музеї?

— До яких наслідків може призвести нехтування правилами культурної поведінки в музеї?

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— З якої нагоди вам доводилося бути в гостях? (Відповіді учнів.)

— Що вам відомо про поведінку в гостях?

У гості люди ходять з нагоди різних свят і подій.

Сьогодні на уроці ви довідаєтесь більше про те, як потрібно поводитися культурно в гостях. Ви дізнаєтеся також, яких правил культурної поведінки має дотримуватися господар, який приймає гостей.

Тема сьогоднішнього уроку: «Культура поведінки в гостях. Правила гостинності».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь з елементами бесіди та роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про правила культурної поведінки в гостях.

Щоб вас запрошували в гості, потрібно знати й дотримуватися правил культурної поведінки в гостях.

Це дасть можливість вам гарно провести час і не зіпсувати свято іншим людям.

— Розкажіть, як ви поводилися в гостях. (Відповіді учнів.)

Якщо вас запросили в гості:

✵ одягніться святково й прийдіть вчасно;

✵ привітайтеся з усіма присутніми;

✵ спілкуйтеся з усіма ввічливо й привітно, усміхайтеся;

✵ поводьтеся спокійно, не привертайте до себе зайвої уваги;

✵ ніколи не робіть зауважень господарям і гостям;

✵ за стіл сідайте, коли вас запросять;

✵ дотримуйтеся правил культурної поведінки за столом;

✵ збираючись додому, подякуйте за гостину.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 31 у підручнику.

Коли вас запросили до гостини, дотримуйтеся наступних правил поведінки за столом:

✵ сидіти за столом потрібно правильно: спина рівна, ноги на підлозі, лікті поза столом;

✵ правильно користуйтеся столовими приборами;

✵ не розмовляйте під час їди з повним ротом;

✵ щоб запобігти проливанню напоїв, склянки або інші ємності потрібно тримати обома руками;

✵ якщо їжа гаряча, то дочекайтеся, поки вона трохи охолоне;

✵ під час розмішування цукру не дзвеніть ложками, а робіть це тихо;

✵ передавати хліб або якусь страву потрібно зліва на право;

✵ кашляти та чхати потрібно відвернувшись від столу та прикривши рот серветкою;

✵ користуйтесь серветкою, витираючи рот чи руки;

✵ не починайте їсти, поки всі присутні не одержали їжу і не сіли за стіл;

✵ не гойдайтеся на стільці за столом;

✵ не розмахуйте руками, тримаючи прибори, не направляйте їх на сусідів, які сидять поруч;

✵ не відкушуйте одразу великий шматок їжі.

Отже, якщо ви дотримуватиметеся правила культурної поведінки в гостях, то у вас буде багато друзів, які завжди будуть раді бачити вас у себе вдома.

2. Розповідь з елементами бесіди та роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про правила гостинності.

— Чи доводилося вам приймати гостей? З якої нагоди? (Відповіді учнів.)

— Які правила гостинності вам відомі?

Якщо друг чи подруга прийшли до вас додому, вони є гостями, яких потрібно прийняти люб’язно й сердечно, тобто ви маєте бути гостинними господарями.

— Розкажіть, як ви поводилися, коли до вас приходили гості. (Відповіді учнів.)

Якщо до вас прийшли гості:

✵ запропонуйте їм зняти верхній одяг і повісьте його на вішак;

✵ надавайте увагу всім гостям;

✵ стежте за тим, щоб ніхто не нудьгував;

✵ запропонуйте частування;

✵ не виказуйте свого поганого настрою і невдоволення;

✵ не залишайте гостей самих на довгий час;

✵ подякуйте за гарно проведений час.

Отже, кожна людина має вміти приймати гостей у своєму домі. Від цього залежить, яка думка складеться про вас у ваших друзів і знайомих.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 32 у підручнику.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою (с. 20).

2. Завдання на застосування знань.

— Чому в народі кажуть «Любиш у гостях бувати, люби і гостей приймати»?

VI. Підсумок уроку. Рефлексія.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? (Відповіді учнів.)

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці:

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».

VII. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 31-32. Дати відповіді на запитання після тексту. Підготуватися до контрольної роботи з розділів 1 і 2.