Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Всесвіт. Планета Земля - наш дім у Всесвіті
Розділ 3. Природа

Мета: формувати уявлення про Всесвіт, галактику Молочний Шлях, сузір’я; виробляти вміння аналізувати, порівнювати і робити висновки, проводити дослідження, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; виховувати бажання пізнавати навколишній світ.

Обладнання: таблиці, фотознімки, презентація «Всесвіт».

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Які небесні тіла вам відомі? (Відповіді учнів.)

— Установіть відповідність між космічними тілами та їхніми назвами. (Відповіді учнів.)

Планета, зоря, супутник — Сонце, Місяць, Земля.

— Які прилади люди використовують для вивчення небесних тіл? (Відповіді учнів.)

Сьогодні вивчення розділу «Природа» ми розпочнемо з ознайомлення із Всесвітом і космічними тілами, які входять до його складу.

На уроці ви дізнаєтеся про те, до складу якої великої системи входить планета, яка є нашим космічним домом у Всесвіті, що таке галактика, з чого вона складається. Ви також довідаєтеся, що таке сузір’я, навчитеся визначати напрямок на північ за допомогою Полярної зорі.

Тема сьогоднішнього уроку: «Всесвіт. Планета Земля — наш дім у Всесвіті».

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь із використанням наочності з метою формувати уявлення про Всесвіт та його дослідження.

Ми живемо на планеті Земля. Удень ми можемо бачити на небі Сонце, а вночі — Місяць і зорі. Сонце, Земля, Місяць, зорі — це небесні тіла Всесвіту.

Всесвіт — це весь світ, що нас оточує. Він складається з величезної кількості зір, які розсіяні нерівномірно. В одних місцях скупчення зір велике, а в інших — значно менше. Планета Земля теж частина Всесвіту.

— Що вам відомо про зорі? Яка зоря розташована найближче до Землі? (Відповіді учнів.)

Зоря — це велетенська розжарена газова куля, що випромінює світло. Найближча до Землі зоря — Сонце.

Спостерігаючи за рухом Місяця, Сонця, планет та зір людство дізналося багато про те, як влаштований Всесвіт. У наш час для його дослідження вчені створили літальні апарати, що дали змогу вийти за межі Землі. Перший штучний супутник Землі було запущено в космос 1957 року.

На сьогодні в космічному сотні супутників, космічних кораблів і міжпланетних станцій, оснащених приладами для розвідування Всесвіту. Завдяки досягненням науки й техніки стало можливим тривале перебування на космічних станціях космонавтів, які здійснюють дослідження навколоземного простору.

— Пригадайте, хто вперше полетів у космос на космічному кораблі. Хто був першим космонавтом незалежної України?

Першим космонавтом, який у 1961 році облетів навколо Землі на космічному кораблі та побачив Землю з космосу, був Юрій Гагарін. Першим космонавтом незалежної України в 1997 році став Леонід Каденюк.

2. Бесіда з елементами розповіді та використанням наочності з метою формування уявлення про галактики та нашу Галактику — Чумацький Шлях.

Небесні тіла у Всесвіті розташовані не безладно, вони утворюють різні системи.

— Наведіть приклад відомої вам системи, яка входить до складу Всесвіту.

Прикладом однієї із систем у Всесвіті є Сонячна система.

Зорі у Всесвіті утворюють системи — галактики. Галактика — це величезна зоряна системи, до складу якої входять мільярди зір, що обертаються навколо ядра галактики.

Сонячна система входить до складу галактики, яка має назву Чумацький (Молочний) Шлях. Часто галактику Чумацький Шлях називають просто наша Галактика (пишуть з великої літери).

— Розгляньте зображення Чумацького Шляху на с. 33 у підручнику та дайте відповідь на запитання.

Ще в сиву давнину люди на нічному небі помітили сріблясто-білу світлу смугу. Вона нагадувала розлите молоко. Звідси й пішла одна з назв нашої Галактики — Молочний шлях. Інша її назва — Чумацький шлях походить від легенди про те, що чумаки їздили до Криму по сіль і орієнтувалися на цю сріблясто-білу смугу на небі.

3. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про будову нашої Галактики.

Галактик у Всесвіті дуже багато й вони надзвичайно різноманітні за розмірами, формою та будовою.

— Розгляньте малюнки на с. 34 у підручнику. Попрацюйте в парі (групі) й виконайте запропоноване завдання.

Якщо подивитися на нашу Галактику збоку, то вона має форму диска і нагадує дві складені одна на одну тарілки. Наша Галактика є спіральною галактикою. Якщо подивитися на неї згори, то видно, що в центрі розміщене ядро, від якого відходять спіральні гілки, утворені скупченням зір.

Усі зорі нашої Г алактики обертаються навколо свого ядра. У кожної зорі своя швидкість і період обертання. Разом з усіма зорями навколо ядра Галактики рухається Сонце. Воно робить один оберт навколо ядра галактики приблизно за 230 мільйонів років зі швидкістю 250 км/с. Сонце розташоване ближче до краю Чумацького шляху.

Отже, наша Сонячна система — це крихітна частина галактики Чумацький Шлях, а Земля — наш дім у Всесвіті, який потрібно берегти й дбати про нього.

4. Розповідь з елементами бесіди з метою формування поняття про сузір’я.

Зорі у Всесвіті дуже різноманітні. Вони відрізняються розмірами, яскравістю, температурою, кольором (сині, білі, жовті, червоні). Найвищу температуру мають сині й білі зорі. Ще в давнину спостерігачі зоряного неба помітили, що зорі розміщені групами. Завдяки власній фантазії вони побачили в розміщенні зір контури міфічних героїв, тварин і дали їм відповідні назви. Ділянки, на які поділили зоряне небо для зручності його вивчення, у сучасній астрономії називають сузір Ями. Усе небо поділене на 88 сузір’їв.

Одне з найвідоміших сузір’їв, яке багато хто з вас спостерігав на нічному небі, — це Велика Ведмедиця. Сім найяскравіших зір цього сузір’я утворюють фігуру, що нагадує ківш або віз.

Не менш відоме сузір’я Мала Ведмедиця. Його найяскравіші зорі теж утворюють фігуру ковша, тільки меншого, ніж у Великої Ведмедиці. На кінці ручки ковша Малої Ведмедиці міститься найяскравіша зоря цього сузір’я — Полярна зоря, яка завжди вказує напрямок на Північний полюс.

5. Розповідь з елементами практичної роботи з метою формування вміння знаходити Полярну зорю на нічному небі та орієнтуватися за нею.

За положенням Полярної зорі на нічному небі можна визначити напрямок на північ. У давнину Полярна зоря була дороговказом для подорожніх, замінюючи їм компас.

Якщо стати обличчям до Полярної зорі, то попереду буде північ; позаду — південь; праворуч — схід; ліворуч — захід.

— Розгляньте малюнок на с. 35 у підручнику.

Щоб знайти на небі Полярну зорю, потрібно взяти за орієнтир ківш Великої Ведмедиці та провести через дві його крайні зорі пряму. Якщо відкласти на прямій 5 відрізків між цими зорями в напрямі від отвору ковша, то знайдемо Полярну зорю.

IV. Закріплення засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою (с. 21-22).

2. Творче завдання.

— По якому шляху не ходила ні одна людина? (По Чумацькому шляху.)

V. Підсумок уроку. Рефлексія.

— Який розділ ви розпочали вивчати? (Відповіді учнів.)

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? (Відповіді учнів.)

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці:

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал»

VI. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 33-35. Дати відповіді на запитання після тексту, провести дослідження. Використовуючи різні джерела інформації, дізнатися, які ще є сузір’я, та змоделювати одне з них.