Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Культура поведінки в громадських місцях
Розділ 2. Людина серед людей
Мета: формувати уявлення про культуру поведінки в громадських місцях; виробляти вміння культурно поводитися в громадських місцях, аналізувати, порівнювати і робити висновки, встановлювати причинно- наслідкові зв’язки, робити оцінні судження; виховувати вміння культурно поводитися, ввічливість.
Обладнання: ілюстрації.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Фронтальне усне опитування.
— Яких правил культурної поведінки потрібно дотримуватися на вулиці?
— До яких наслідків може призвести нехтування правилами культурної поведінки на вулиці?
— Яких правил культурної поведінки потрібно дотримуватися в громадському транспорті?
— До яких наслідків може призвести нехтування правилами культурної поведінки в громадському транспорті?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Які місця належать до громадських? (Відповіді учнів.)
— Які громадські місця є там, де ви живете? Які з них ви відвідуєте?
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 28 у підручнику.
Кінотеатр, театр, музей, картинна галерея, цирк, бібліотека є громадськими місцями. Громадські місця відвідує багато людей, тому потрібно поводитися так, щоб не заважати й не створювати незручностей іншим людям.
Сьогодні на уроці ви довідаєтесь більше про те, як культурно поводитися в громадських місцях. Ви будете створювати знаки, які попереджатимуть про правила поведінки в громадських місцях.
Тема сьогоднішнього уроку: «Культура поведінки в громадських місцях».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про загальні правила культурної поведінки в громадських місцях.
Існують загальні правила культури поведінки в усіх громадських місцях, яких усі мають дотримуватися.
— Поміркуйте, які це правила. (Відповіді учнів.)
У всіх громадських місцях потрібно дотримуватися таких загальних правил культурної поведінки:
✵ ставитися до людей ввічливо;
✵ нікого не ображати;
✵ розмовляти тихо, не галасувати і нікому не заважати;
✵ підтримувати чистоту, не смітити, не вживати їжу;
✵ вимикати звук телефону.
2. Розповідь з елементами бесіди та роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про правила культурної поведінки в театрі.
— Для чого люди відвідують театр? (Відповіді учнів.)
— У яких театрах вам довелося бувати?
— Які вистави ви переглядали? Ким ви є в театрі?
У театрі ви — глядачі. Для глядачів і глядачок діють певні правила поведінки, яких ви маєте дотримуватися, якщо ви культурні люди.
— Розкажіть, як ви поводилися в театрі, починаючи з пред’явлення квитка. (Відповіді учнів.)
У театрі, крім загальних правил культурної поведінки, існують свої правила:
✵ до театру треба приходити завчасно, не спізнюватися;
✵ здавати верхній одяг у гардероб;
✵ знайти своє місце в залі театру та зайняти його;
✵ якщо ваше місце посередині ряду, краще зайняти його швидше, аби менше турбувати інших людей;
✵ якщо все ж довелося проходити повз людей, які вже зайняли свої місця, проходьте обличчям до них;
✵ під час вистави потрібно дотримуватися тиші, а наприкінці дійства подякувати акторам і акторкам оплесками.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 29 у підручнику.
— До яких наслідків може призвести нехтування правилами культурної поведінки в театрі? (Відповіді учнів.)
3. Розповідь з елементами бесіди та роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про правила культурної поведінки в бібліотеці.
— Для чого призначені бібліотеки? Ким ви є в бібліотеці? (Відповіді учнів.)
— Які бібліотеки ви відвідуєте?
— Які книжки любите читати?
У бібліотеці ви — відвідувачі. Для відвідувачів бібліотеки діють певні правила поведінки, яких ви маєте дотримуватися, якщо ви культурні люди.
— Розкажіть, як ви поводилися в бібліотеці. (Відповіді учнів.)
У бібліотеці, крім загальних правил культурної поведінки, існують свої правила:
✵ потрібно бережно ставитися до книжок;
✵ вибирати книжки на стелажах, не розкидаючи їх і не переставляючи з місця на місце;
✵ вчасно повертати книжки в бібліотеку.
— Виконайте наступне завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 29 у підручнику.
— До яких наслідків може призвести нехтування правилами культурної поведінки в бібліотеці? (Відповіді учнів.)
4. Розповідь з елементами бесіди та роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про правила культурної поведінки в музеї.
— Для чого призначені музеї? Ким ви є в музеї? (Відповіді учнів.)
— Які музеї є там де ви живете?
— У яких музеях вам доводилося побувати?
У музеї ви — відвідувачі. Для відвідувачів музею діють певні правила поведінки, яких ви маєте дотримуватися, якщо ви культурні люди.
— Розкажіть, як ви поводилися в музеї. (Відповіді учнів.)
У музеї, крім загальних правил культурної поведінки, існують свої правила:
✵ потрібно уважно оглядати експонати та слухати розповідь екскурсовода;
✵ якщо виникли запитання, поставте їх екскурсоводу наприкінці розповіді;
✵ залами потрібно ходити спокійно й безшумно, розмовляти пошепки;
✵ не можна торкатися експонатів руками;
✵ не заступати експонати, щоб дати можливість побачити їх іншим.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 30 у підручнику.
— До яких наслідків може призвести нехтування правилами культурної поведінки в музеї? (Відповіді учнів.)
— Що дає людям дотримання правил культури поведінки в громадських місцях?
Отже, щоб у громадських місцях було безпечно і зручно, всі мають дотримуватися правил культурної поведінки, не робити негідних вчинків і застерігати від них своїх друзів.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою (с. 18-19).
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? (Відповіді учнів.)
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці:
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 28-30. Дати відповіді на запитання після тексту.