Я досліджую світ 3 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Організм людини
Мета: формувати уявлення про людський організм, його цілісність і злагодженість роботи всіх органів завдяки діяльності нервової системи; розвивати мислення, уміння досліджувати, аналізувати, робити висновки; виховувати прагнення дотримуватися правил гігієни та загартовувати свій організм.
Обладнання: таблиці, муляжі, підручник, робочий зошит.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
ІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— З якими царствами живих організмів ви вже ознайомилися? (З рослинами, тваринами, грибами та бактеріями.)
— Хто ще належить до живої природи? (Відповіді учнів.)
Частиною живої природи є людина. Сьогодні ви розпочинаєте вивчати новий розділ «Людина та її організм».
— Як ви думаєте, що саме ми вивчатимемо в цьому розділі? (Відповіді учнів.)
Вивчаючи даний розділ, ви дізнаєтесь, як побудований і працює організм людини, що потрібно й чого не можна робити для того, щоб бути здоровим.
— Яку зовнішню будову має тіло людини? (Відповіді учнів.)
— З яких внутрішніх органів складається організм людини? (Відповіді учнів.)
— Що ще ви хотіли б дізнатися про людський організм? (Відповіді учнів.)
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які органи є в організмі людини, що таке системи органів, які органи внутрішні, а які зовнішні. Ви навчитеся знаходити на малюнку, де розташовуються внутрішні органи людини.
Тема сьогоднішнього уроку: «Організм людини».
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про людину як живий організм і частину живої природи.
— Доведіть, що людина — частина живої природи. (Відповіді учнів.)
Людина, як і всі живі істоти, народжується, дихає, живиться, росте і розвивається, розмножується.
— Поміркуйте, до якого царства живих організмів належить людина. Доведіть свою думку. (Відповіді учнів.)
Людина належить до царства тварин, тому що вона, як і тварини, живиться готовими поживними речовинами (рослинами, тваринами) і здатна переміщуватися з одного місця на інше.
— Поміркуйте, до якої групи тварин належить людина. Доведіть свою думку. (Відповіді учнів.)
Людина належить до звірів, тому що на її тілі є волосся, і своїх дітей вона вигодовує молоком.
— Якими ознаками людина відрізняється від тварин? (Відповіді учнів.)
Людина, на відміну від тварин, ходить на двох ногах, у неї добре розвинутий мозок, вона вміє працювати, розмовляти й мислити. Завдяки мові люди спілкуються між собою і передають свої знання іншим. Завдяки праці й мисленню люди створюють усе необхідне для свого життя.
2. Практична робота з елементами розповіді з метою формування уявлення про органи, з яких складається тіло людини.
На попередніх уроках ви вивчали будову різних живих організмів. Сьогодні ви розпочинаєте вивчення організму людини. Ви дізнаєтеся, як побудований ваш організм і як він працює.
— Поміркуйте, навіщо це потрібно знати. (Відповіді учнів.)
Знання про будову та роботу організму допоможуть вам зберегти найбільшу цінність для людини — здоров’я. Щоб не завдавати шкоди здоров’ю, потрібно знати, що корисне вашому організму, а що — шкідливе.
— Пригадайте, як називаються частини тіла рослини чи тварини. (Органи.)
Як і у рослин чи тварин, тіло людини складається з органів.
— Розгляньте одне одного. Яку зовнішню будову має тіло людини? (Відповіді учнів.)
— Хто знає, з яких внутрішніх органів складається організм людини? (Відповіді учнів.)
— Розгляньте схему на с. 54 в підручнику. Попрацюйте в парі та виконайте завдання, запропоноване на с. 27 у робочому зошиті.
|
Органи тіла людини |
|
|
зовнішні |
внутрішні |
|
Шкіра, волосся, очі, ноги, руки, ніс, вуха, нігті, губи, повіки. |
Серце, мозок, шлунок, легені, судини, печінка, нирки, кишечник, глотка, язик, зуби. |
Отже, організм людини складається із зовнішніх і внутрішніх органів.
— Назвами яких органів ви доповнили схему? (Відповіді учнів.)
— Яку роботу виконують органи тіла людини? (Відповіді учнів.)
Кожен орган організму людини виконує певну функцію. Серце примушує кров рухатися тілом, очі — це орган зору, зуби подрібнюють їжу, легенями людина дихає, за допомогою шлунка та кишечника перетравлює їжу, завдяки м’язам і кісткам — рухається.
Кожен орган надзвичайно важливий для організму людини. Усі органи залежать одне від одного. У тілі здорової людини органи діють злагоджено.
3. Бесіда з елементами практичної роботи з метою формування уявлення про системи органів тіла людини та цілісність людського організму.
Кожен орган має певну будову й виконує певну роботу. Органи людини, які виконують спільну роботу, утворюють системи органів. Наприклад, серце й кровоносні судини разом формують кровоносну систему, стравохід, шлунок, кишечник, печінка — травну систему.
— Розгляньте схему на с. 55 у підручнику. Попрацюйте в парі та виконайте запропоноване завдання.
— З яких систем органів складається організм людини? (Відповіді учнів.)
— Назвами яких органів ви доповнили схему? (Відповіді учні супроводжують доповненням у вигляді схеми на дошці.)
Якщо один із органів системи пошкодити, то порушиться робота системи органів.
— Наведіть приклади, що станеться, якщо один із органів працюватиме погано. (Пошкоджені зуби негативно впливають на роботу шлунка та кишечника, нежить перешкоджає роботі органів дихання.)
IV. Закріплення засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
1. Практична робота в групах.
Об’єднайтесь у групи по 3-4 учні. Кожна група отримує набір карток із назвами органів тіла людини. Ваше завдання розподілити їх на дві групи — внутрішні та зовнішні органи.
2. Робота в зошиті з друкованою основою.
— Що пропонується зробити в завданні 2 на с. 27? (З’єднати лініями.)
Органи, які виконують спільну роботу, — це система органів.
Усі системи органів — це організм.
Частини з яких складається тіло людини, — це органи.
— Що пропонується зробити в завданні 3 на с. 27? (Записати відповіді на запитання.)
Яка система органів забезпечує злагоджену роботу всього організму людини? Злагоджену роботу всього організму людини забезпечує нервова система.
Що станеться в організмі людини, якщо хоч один із органів працюватиме погано ? Якщо один із органів системи буде працювати погано, то порушиться робота системи органів.
3. Дидактична гра.
Учні класу діляться на три команди. Учитель називає орган тіла людини. Команда має визначити, до якої системи органів він належить. Команда, яка першою дасть правильну відповідь, отримує 1 бал. Переможе команда, яка отримає більше балів.
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
— Який розділ ви розпочали вивчати? (Відповіді учнів.)
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? (Відповіді учнів.)
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці:
✵ картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим»;
✵ картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень»;
✵ картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».
VI. Завдання додому.
Опрацювати статтю на с. 54-55 у підручнику. Пояснити прислів’я, наведене в підручнику.