Я досліджую світ 3 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Охорона природи

Мета: продовжувати формувати уявлення про охорону природи та заходи щодо її збереження; виробляти вміння висловлювати судження, складати розповідь за ілюстраціями, аналізувати, порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки, працювати в парі (групі); розвивати мислення, спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов до природи, бажання берегти природні багатства.

Обладнання: ілюстрації, підручник, робочий зошит.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

ІІ. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальне усне опитування.

— Які природні ресурси людина використовує в своїй діяльності?

— Які природні ресурси відновлюються?

— Як можна заощадити природні ресурси?

— Що дає людині і природі заощадження природних ресурсів?

— Які відходи становлять значну небезпеку для довкілля? Чому?

— Яких заходів потрібно вживати, щоб ощадливо використовувати в побуті електроенергію?

— Яких заходів потрібно вживати, щоб берегти та ощадливо використовувати в побуті воду?

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Яку загрозу природі становить господарська діяльність людини? (Відповіді учнів.)

Вам вже багато відомо про те, що з розвитком техніки та технологій діяльність людини в значній мірі негативно впливає на природу.

Найбільшу загрозу становлять забруднення води, повітря й ґрунту, вирубування лісів, надмірне видобування корисних копалин, знищення рослин і тварин.

Охороняти природу означає жити та діяти так, щоб не завдавати їй шкоди. Дотримуючись певних правил, ти зможеш долучитися до захисту природи на Землі.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, яких порад потрібно дотримуватися, щоб не завдавати шкоди природі.

Тема сьогоднішнього уроку «Охорона природи».

IV. Вивчення нового матеріалу.

«Ажурна пилка» з метою формування уявлення про заходи, що сприяють збереженню природи, та наслідки цих заходів для довкілля.

Учитель заздалегідь готує таблички з кольоровими позначками, щоб учні змогли визначити завдання для їхньої групи. Кожен учень буде входити у дві групи — «домашню» і «експертну».

— Спочатку об’єднаємось у «домашні» групи. Кожен витягніть із торбинки фішку (різні геометричні фігури різного кольору: червоного, синього, жовтого, зеленого, коричневого, білого й оранжевого.)

— Об’єднайтеся в групи за кольорами (має утворитися 7 «домашніх» груп):

1 група — діти, у яких фігури червоного кольору;

2 група — діти, у яких фігури зеленого кольору;

3 група — діти, у яких фігури синього кольору;

4 група — діти, у яких фігури жовтого кольору;

5 група — діти, у яких фігури білого кольору;

6 група — діти, у яких фігури оранжевого кольору;

7 група — діти, у яких фігури коричневого кольору.

— Ваше завдання — опрацювати в групі частину інформації з підручника. Запам’ятати її та зробити висновок про значення цієї поради для охорони природи. Потім розповісти все іншим учням у класі.

1 група — опрацьовують інформацію першого абзацу на с. 52.

2 група — опрацьовують інформацію другого абзацу на с. 52.

3 група — опрацьовують інформацію третього абзацу на с. 52.

4 група — опрацьовують інформацію першого абзацу на с. 53.

5 група — опрацьовують інформацію другого абзацу на с. 53.

6 група — опрацьовують інформацію третього абзацу на с. 53.

7 група — опрацьовують інформацію четвертого і п’ятого абзаців на с. 53.

— А зараз кожен із вас стане експертом з окремої теми. Тепер об’єднайтеся в «експертні» групи, використовуючи геометричні фігури. (Кількість «експертних» груп залежить від кількості дітей у класі. Важливо, щоб у кожній «експертній» групі було по 1 учаснику із «домашніх» груп.)

1 група — ті, у кого квадрати;

2 група — ті, у кого трикутники;

3 група — ті, у кого кружечки;

4 група — ті, у кого ромби;

5 група — ті, у кого прямокутники.

— Кожна «експертна» група повинна вислухати всіх представників «домашніх» груп, проаналізувати матеріал у цілому та заповнити таблицю. (Діти слухають інформацію експертів, і кожен на своїй картці заповнює таблицю за зразком.)

Поради щодо збереження природи

Що робити, щоб дотримуватися порад

1.

Сортуйте побутові відходи.

Збирайте окремо скло, папір та пластик.

2.

Не використовуйте поліетиленові пакети.


3.

Не користуйтеся одноразовим посудом.


4.

Економно використовуйте електроенергію.


5.

Не купуйте напої в пластикових пляшках.


7.

Ощадливо використовуйте папір.


8.

Не ламайте гілок дерев і кущів, не зривайте квіти, не знищуйте тварин.


9.

Не розпалюйте в лісі вогнище та не смітіть.


— Тепер повертайтесь у «домашні» групи (за кольорами). Кожен із вас має поділитися інформацією, отриманою в експертній групі, з учасниками своєї «домашньої» групи. Порівняйте завдання, які ви виконували. За потреби внесіть у них зміни.

— Які ще поради ви запропонували б для збереження природи? (Відповіді учнів.)

— Зробіть висновок про те, як дотримання порад щодо збереження природи сприятиме її охороні. (Відповіді учнів.)

Якщо дотримуватися порад щодо збереження природи, то:

✵ будуть збережені ліси;

✵ зменшиться видобування корисних копалин;

✵ будуть чистими повітря, вода та ґрунт;

✵ зменшиться кількість сміття;

✵ збережеться рослинний і тваринний світ.

V. Закріплення засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою.

— Що пропонується зробити в завданні 1 на с. 26? (Прочитати і поставити «+», якщо ви виконуєте написане.)

Учні виконують завдання, потім вибірково зачитують і обговорюють декілька результатів.

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що... ».

— Яка інформація зацікавила вас найбільше?

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці:

✵ картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим»;

✵ картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень»;

✵ картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».

VІІ. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 52-53. З допомогою дорослих скласти перелік справ, які ви і ваша родина робите для охорони природи.