Я досліджую світ 3 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Комахи
Мета: формувати поняття «комахи», уявлення про їхню будову, спосіб життя та значення в природі; розвивати мислення, спостережливість, уміння порівнювати, робити висновки, описувати тварин, визначати істотні ознаки, самостійно висловлювати думки, узагальнювати; виховувати бережне ставлення до природи.
Обладнання: ілюстрації із зображенням представників різних видів комах, підручник, робочий зошит.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.
1. Індивідуальне письмове опитування на картках.
2. Фронтальне усне опитування.
— Де живуть тварини? Наведіть приклади тварин різних місць проживання.
— У які групи об’єднують тварин за будовою тіла?
— Якими ознаками відрізняються між собою тварини?
— Які ознаки є спільними для всіх тварин?
— Які органи є у тварин і яке їх призначення?
— Наведіть приклади тварин, які бігають, стрибають, плавають, літають.
— Якими ознаками тварини відрізняються від рослин?
— У які групи об’єднують тварин за способом живлення? Наведіть приклади тварин різних груп.
III. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Сьогодні на уроці ми розпочинаємо ознайомлення з групами, у які об’єднують тварин за будовою.
Щоб дізнатися, з якою групою ознайомлюватимемося сьогодні на уроці, вам потрібно розгадати ребус.
, ХИ (Комахи)
— Пригадайте, за якими ознаками можна впізнати комах. (Відповіді учнів.)
— Де живуть комахи? Назвіть відомих вам комах. (Відповіді учнів.)
Вам уже відомо, що комахи — це тварини, у яких є шість ніг. Живуть комахи в лісі, на луках, біля водойм.
Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про будову тіла комах та їхній спосіб життя. Ви також довідаєтеся, як розмножуються комахи та яке значення вони мають у природі. Ви навчитеся розпізнавати види комах, описувати їх зовнішній вигляд.
Тема сьогоднішнього уроку: «Комахи».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з метою формування уявлення про поширення та різноманітність комах.
Комахи — невеликі за розмірами тварини. Найбільшими серед них є жук-геркулес і паличник, довжина тіла яких близько 20 см. (Учитель демонструє зображення цих комах.)
Комахи є однією із найчисельніших груп тварин на Землі — близько 1 млн. видів. А скільки всього комах живе на планеті неможливо полічити, як неможливо полічити листя на деревах у лісі. Чому ж комах так багато? Однією з причин є те, що комахи дуже швидко розмножуються. Потомство однієї мухи за літо може досягти такої кількості, що якби вишикувати їх в одну уявну лінію, то вона була б завдовжки від Землі до Місяця.
2. Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи з використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про будову та спосіб життя птахів.
— Розгляньте малюнок на с. 120 у підручнику.
— З яких частин складається тіло комах? (Відповіді учнів.)
— Чим вони відрізняються? (Відповіді учнів.)
— Що в них спільного? (Відповіді учнів.)
Зовні комахи дуже різноманітні. Метелик відрізняється від джмеля, жук — від мухи, коник — від бабки. Спільним є те, що всі комахи:
✵ мають шість ніг;
✵ тіло складається з голови, грудей і черевця.
Це істотні ознаки комах, тобто такі, якими вони відрізняються від усіх інших тварин.
На голові у комах є вусики, очі та рот. За допомогою вусиків вони відчувають запахи. Нюх у комах відмінний, це допомагає їм у пошуках їжі. До грудей прикріплені дві пари крил. Крила у комах також різноманітні. У метеликів вони великі, здебільшого яскраво забарвлені. У жуків передня пара крил тверді та шкірясті, а задня — прозорі. У мухи та комара розвинута лише одна пара крил. Друга перетворилася на дзижчальця, які під час польоту вібрують і видають характерні звуки. У бабки обидві пари крил великі та прозорі. У бджоли, оси, джмеля на кінці черевця є жало з отруйною речовиною. Комахи захищаються, жалячи своїх ворогів.
— Назвіть відомих вам комах. (Відповіді учнів.)
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 121 у підручнику.
— Де живуть комахи? (Відповіді учнів.)
Комахи живуть усюди: у воді (водомірка, жук-плавунець), у ґрунті (вовчок звичайний), у траві й на деревах (коники, метелики, жуки, мурашки), у будинках (таргани, клопи), на тілі тварин і людини (блохи, воші).
— Як пересуваються комахи? (Відповіді учнів.)
3. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про живлення комах.
— Кому з вас відомо, чим живляться комахи? (Відповіді учнів.)
Комахи живляться різноманітною їжею. Серед них є:
✵ рослиноїдні (метелики, хрущі, сарана, бджоли, клопи);
✵ хижі (сонечко, жужелиці, жуки-плавунці, бабки, туруни);
✵ усеїдні (таргани, мухи, мурахи).
4. Робота в парі (групі) з елементами розповіді з метою формування уявлення про розмноження та розвиток комах.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 121 у підручнику.
Комахи розмножуються, відкладаючи яйця. З яєць розвиваються личинки. У метеликів, комарів, мух, бджіл, мурашок, джмелів вони не подібні на дорослих комах: у метеликів — це гусінь; у мухи вони схожі на черв’яка. Личинки дуже багато їдять, тому швидко ростуть.
Їжа личинок відрізняється від їжі дорослих комах. Наприклад, метелик білан капустяний живиться нектаром, а його гусінь — листям капусти.
Через деякий час личинки перетворюються на нерухомі лялечки, з яких з’являються комахи, схожі на своїх батьків. Лялечки є не у всіх комах. Наприклад, лялечок немає у коників, попелиць, бабок. З яєць розвиваються личинки, схожі на дорослих комах, лише значно менші і без крил. Личинки цих комах живляться тією ж їжею, що і дорослі комахи, ростуть і перетворюються на дорослих комах.
Комахи відкладають яйця в різні середовища:
✵ у воду (комарі, бабки);
✵ у ґрунт (коники, хрущі, цвіркуни);
✵ на листя рослин (колорадські жуки, метелики) та під кору дерев (жуки-короїди, жуки-вусачі);
✵ у спеціально збудовані комірки (бджоли, оси, джмелі).
5. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про значення комах у природі.
— Яке значення мають комахи в природі? (Відповіді учнів.)
Уявимо, що на Землі зникли комахи. Що б змінилося? У першу чергу збіднів би рослинний світ. Адже багато комах запилюють квіткові рослини, після чого утворюється плід з насінням. З рослинами зникло б багато рослиноїдних тварин. Услід за ними почали б зникати хижі тварини, бо їм не було б чим живитися. З часом Земля перетворилась би на пустелю.
V. Закріплення засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою.
— Що пропонується зробити в завданні 1 на с. 52? (Розгадати кросворд. У виділеному стовпчику прочитати, до якої групи належать ці тварини.)
Назва групи — комахи.
— Що пропонується зробити в завданні 2 на с. 52? (Порівняти зображених вище комах і заповнити таблицю.)
|
Спільні ознаки |
Відмінні ознаки |
|
Шість ніг, тіло складається з голови, грудей і черевця. |
Різна форма тіла; різні забарвлення та довжина крил; різні за довжиною ноги. |
— Що пропонується зробити в завданні 3 на с. 52? (З’єднати лініями.)
Рослиноїдні комахи — хрущ, метелик, бджола.
Всеїдні комахи — мураха, тарган, муха.
Комахи-хижаки — жук-плавунець, бабка, сонечко.
2. Практична робота в групах.
Учні класу поділені на групи по 3-4 особи. Кожна група отримує малюнок із зображенням комахи.
— Ваше завдання: не називаючи комахи, описати її так, щоб учні з інших груп упізнали, про кого йдеться.
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
— Про що ви дізналися сьогодні на уроці?
— Яка інформація зацікавила вас найбільше?
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 120-121. Підготувати повідомлення про значення комах у житті людини.