Я досліджую світ 3 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Риби
Мета: формувати поняття «риби», уявлення про будову, спосіб життя риб та їх значення в природі; розвивати мислення, спостережливість, уміння порівнювати, робити висновки, описувати тварин, визначати істотні ознаки, самостійно висловлювати думки, узагальнювати; виховувати бережне ставлення до природи.
Обладнання: ілюстрації із зображенням представників різних видів риб, підручник, робочий зошит.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.
1. Індивідуальне письмове опитування на картках.
2. Фронтальне усне опитування.
— Де живуть комахи? Наведіть приклади.
— Які істотні ознаки властиві комахам?
— Яку будову має тіло комах?
— Чим живляться комахи? Наведіть приклади.
— Як відбувається розмноження та розвиток комах?
— Яке значення комах у природі?
3. Індивідуальне усне опитування.
— Презентуйте повідомлення про значення комах у житті людини.
III. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— На попередньому уроці ви ознайомилися з однією з груп тварин, а саме з комахами. Сьогодні на уроці ми розпочинаємо вивчення наступної групи тварин.
Щоб дізнатися, з якою групою ознайомлюватимемося сьогодні на уроці, вам потрібно відгадати загадку.
✵ Голова є, а шиї немає;
очі є, а брів немає;
рот є, а не говорить;
без ніг, а далеко ходить. (Риба)
— Пригадайте, за якими ознаками можна впізнати риб. (Відповіді учнів.)
— Де живуть риби? Назвіть відомих вам риб. (Відповіді учнів.)
Вам уже відомо, що риби — це тварини, які живуть у воді.
Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про будову тіла риб та спосіб життя. Ви також довідаєтеся, як розмножуються риби та яке значення вони мають у природі та житті людини. Навчитеся розпізнавати деякі види риб, описувати їхній зовнішній вигляд.
Тема сьогоднішнього уроку: «Риби».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з метою формування уявлення про поширення та різноманітність риб.
Риби пересуваються лише плаваючи, живуть у солоній воді морів і прісній воді річок, озер, ставків. Їх утримують в акваріумах. Частина риб пристосована до проживання в прибережних зонах, інші — у глибинних. Є також риби, які можуть протягом короткого часу перебувати поза водним середовищем (літаючі риби).
Більшість риб живуть у морях і океанах. Це морські риби: акула, камбала, оселедець, скумбрія, сардина, скат, тунець, бичок. (Учитель демонструє зображення цих риб.)
В озерах, річках і ставках мешкають прісноводні риби: короп, щука, окунь, карась, сом, судак, плітка. (Учитель демонструє зображення цих риб.)
На Землі налічується близько 20 тисяч видів риб. Риби — різноманітні за розмірами тварини. Найбільшою серед них є китова акула. Довжина її тіла може сягати 20 м, а маса — 34 т. Розміри найменших риб — усього кілька сантиметрів у довжину.
Забарвлення риб теж дуже різноманітне, особливо в тих, що живуть у теплих морях.
2. Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи з використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про будову та спосіб життя риб.
— Розгляньте малюнок на с. 124 у підручнику.
— З яких частин складається тіло риби? (Відповіді учнів.)
Від усіх інших тварин риби відрізняються своїми істотними ознаками, спільними для всіх риб:
✵ тіло складається з голови, тулуба та хвоста;
✵ органами руху є плавці;
✵ тіло вкрите слизькою лускою.
Голова в риб плавно переходить у тулуб, а тулуб — у хвіст, що забезпечує обтічну форму тіла.
На голові в риб очі, ніздрі та рот. З боків голови розміщені зяброві кришки, які прикривають зябра.
До тулуба кріпляться плавці: спинний, грудні та черевні. Закінчується тулуб хвостовим плавцем. Плавці забезпечують рух тварин. Головним органом руху є хвостовий плавець. Парні грудні та черевні плавці дають змогу змінювати напрямок руху, повертати в різні сторони. Непарний спинний плавець забезпечує положення тіла риби у воді.
Луска зверху вкрита слизом, який сприяє легкому переміщенню риби у воді та захищає шкіру від проникнення хвороботворних організмів.
Дихають риби за допомогою зябер киснем, розчиненим у воді.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 125 у підручнику.
У риб, які активно плавають у товщі води, як, наприклад, у щуки, окуня, акули, тіло видовжене та сплюснуте з боків. У риб, які живуть на дні водойм, як, наприклад, у ската, камбали, тіло округле та сплюснуте зверху донизу.
3. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про живлення риб.
— Кому з вас відомо, чим живляться риби? (Відповіді учнів.)
Риби живляться різноманітною їжею. Серед них є:
✵ рослиноїдні (краснопірка, товстолобик, білий амур);
✵ хижі (щука, акула, окунь);
✵ усеїдні (короп, сазан, плітка).
4. Робота в парі (групі) з елементами розповіді з метою формування уявлення про розмноження та розвиток риб.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 125 у підручнику.
Навесні до початку літа риби розмножуються, відкладаючи ікру у воду, на дно водойм або на підводні рослини. З ікринок поступово розвиваються личинки. З личинок виростають мальки, схожі на дорослих риб. Мальок росте і перетворюється на дорослу рибу.
Більшість риб відкладає дуже багато ікри (наприклад, короп від 100 тисяч до 1 мільйона ікринок). Причиною такої плодючості є те, що більшість риб не турбується про своє потомство. Ікринок і мальків у природі підстерігає не одна небезпека, ними живляться риби, земноводні, птахи. Учені підрахували, що в деяких риб дорослою стає лише 1 особина з 1000 мальків.
5. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про значення риб у природі та житті людини.
— Яке значення мають риби в природі? (Відповіді учнів.)
Риби є кормом для багатьох тварин. Рибою живляться:
✵ птахи (чайки, пінгвіни, буревісники, чаплі);
✵ плазуни (крокодил, морська черепаха, морські змії);
✵ звірі (морж, тюлень, білий ведмідь, видра).
— Яке значення мають риби в житті людини? (Відповіді учнів.)
Риба — цінний продукт харчування для людини. Промисловими видами, які виловлюють у морях та океанах, є оселедець, тунець, тріска, скумбрія, сардина. Короп є єдиною свійською рибою, яку вирощують у спеціальних ставках.
V. Закріплення засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою.
— Що пропонується зробити в завданні 1 на с. 53? (Підкреслити назви риб і дати відповідь на запитання.)
Жаба, ящірка, акула, дельфін, щука, видра, окунь, краснопірка, кит, товстолобик, лелека, плітка, короп, дятел, морж, карась, сом.
— Які ознаки об’єднують обраних тобою тварин?
Тіло складається з голови, тулуба і хвоста та вкрите слизькою лускою. Органами руху є плавці.
— Що пропонується зробити в завданні 2 на с. 53? (Позначити на малюнку будову риби.)
— Що пропонується зробити в завданні 3 на с. 53? (Дописати речення.)
Видовжене та сплюснуте з боків тіло мають риби, які живуть у товщі води й активно плавають.
Округле та сплюснуте зверху донизу тіло мають риби, які живуть на дні водойм.
— Що пропонується зробити в завданні 4 на с. 53? (Підписати стадії розвитку риби.)
Яйце (ікра) — личинка — мальок — доросла риба.
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
— Про що ви дізналися сьогодні на уроці?
— Яка інформація зацікавила вас найбільше?
VІІ. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 124-125. Виконати завдання 5 на с. 54 в робочому зошиті. Підготувати повідомлення про одну з риб, які населяють водойми України.