Я досліджую світ 3 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Тварини - організми
Мета: формувати уявлення про тварин як частину живої природи, їх різноманітність і способи живлення, відмінність тварин від рослин; розвивати вміння зіставляти, робити висновки, встановлювати причинно- наслідкові зв’язки; виховувати прагнення до пізнання тваринного світу, дбайливе ставлення й любов до тварин.
Обладнання: ілюстрації із зображенням тварин різних груп і способів живлення, підручник, робочий зошит.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
ІІ. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.
1. Індивідуальне письмове опитування на картках.
2. Фронтальне опитування.
— Що є середовищем існування рослин?
— Які пристосування допомагають рослинам виживати в умовах нестачі вологи?
— Які пристосування допомагають рослинам виживати в умовах надлишку вологи?
— Які пристосування допомагають рослинам виживати в умовах нестачі світла?
— Які ознаки мають світлолюбні рослини?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
— Відгадайте загадки.
✵ На подвір’ї ходить птах
і співає по складах. (Півень)
✵ Хоч мала сама на зріст,
та великий маю хвіст.
Пухова руденька шуба,
із сосни стрибну на дуба. (Білка)
✵ По квітучих садах літаю,
солодкі дарунки збираю. (Бджола)
— Як одним словом назвати півня, білку та бджолу? (Відповіді учнів.)
— До якої природи належать тварини? (Відповіді учнів.)
Півень, білка, бджола та багато інших організмів є тваринами. Тварини — частина живої природи. Сьогодні на уроці ми розпочинаємо вивчати різноманітний світ тварин. Ви дізнаєтеся, де живуть тварини, чим вони відрізняються від рослин, у які групи об’єднують тварин за способом живлення, навчитеся їх порівнювати.
Тема сьогоднішнього уроку «Тварини — організми».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про різноманітність тварин у природі, середовище їхнього існування та будову.
Тварини живуть скрізь, де для них є їжа, схованка від ворогів і місце для влаштування житла: у воді та на суші, під землею і в повітрі. В усіх куточках нашої планети можна зустріти тварин, навіть там, де життя здавалося б неможливе.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 118 у підручнику.
На Землі налічується понад мільйон видів тварин. Тварини відрізняються розмірами тіла (наприклад, найбільша з тварин — синій кит — має довжину 30 м і масу 150 т, а найменших істот неможливо побачити без мікроскопа), формою та будовою тіла, що залежить від середовища проживання.
— Де живуть тварини? (Відповіді учнів.)
✵ В умовах вічного снігу та льоду живуть білі ведмеді, моржі, пінгвіни.
✵ У жарких пустелях живуть змії, ящірки, верблюди, джейрани, тушканчики.
✵ Усе життя проводять у воді, не виходячи на сушу, риби, раки, дельфіни, кити.
✵ У ґрунті живуть кроти, землерийки, дощові черви, деякі комахи.
✵ У повітрі літають птахи, комахи, летючі миші.
— Чим схожі між собою тварини?
Якими різноманітними не були б тварини, спільним для них є те, що вони дихають, живляться, ростуть, розвиваються, розмножуються і відмирають.
Тіло тварин складається з органів, які мають різне призначення. У більшості тварин тіло складається з голови, тулуба, кінцівок (ніг, крил) і хвоста.
Тварини, на відміну від рослин, здатні пересуватися. У них є органи руху, за допомогою яких вони можуть бігати, стрибати, літати, плавати. Дельфіни, окуні, акули — плавають; граки, горобці, метелики — літають; жаби, зайці, білки, коники — стрибають; лисиці, вовки — бігають.
— Поміркуйте, для чого тваринам потрібно переміщуватися. (Відповіді учнів.)
Тварини, на відміну від рослин, змушені пересуватися в пошуках їжі та з метою порятунку від ворогів.
У тварин є органи дихання, які забезпечують надходження кисню в організм і виділення з нього вуглекислого газу. Тварини, що живуть на суходолі, дихають легенями, а ті, що живуть у воді, — зябрами.
— Пригадайте, як живляться рослини. Де вони беруть їжу?
Рослини самі виробляють їжу. У листках на світлі утворюються необхідні їм поживні речовини. Поживні речовини вони виробляють із води, мінеральних солей і вуглекислого газу, які беруть із повітря і ґрунту.
— А як живляться тварини?
Тварини не можуть самі собі виробляти поживні речовини, вони живляться готовою їжею, поїдаючи рослини та інших тварин. Живлення тваринам забезпечують органи травлення.
Отже тварини, на відміну від рослин, ...
✵ мають іншу будову тіла;
✵ здатні переміщуватися з місця на місце;
✵ живляться готовою їжею.
2. Робота в парі (групі) з елементами бесіди та використанням ілюстрацій з метою формування понять «рослиноїдні тварини», «хижі тварини», «всеїдні тварини».
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 118 у підручнику.
— Поміркуйте, за якою ознакою різних тварин об’єднали в групи. (Відповіді учнів.)
Тварин об’єднали в три групи за способом живлення.
Тварин, які живляться рослинами, називають рослиноїдними.
— Наведіть приклади рослиноїдних тварин. (Відповіді учнів.)
Крім колорадського жука, снігура та зайця, до рослиноїдних належать попелиця, метелик, бджола, краснопірка, тетерук, глушець, товстолобик, шишкар, козуля, лось.
Тварин, які живляться іншими тваринами, називають хижими.
— Наведіть приклади хижих тварин. (Відповіді учнів.)
Крім вовка, гадюки, акули, до хижих належать бабка, турун, окунь, орел, сова, лисиця, тхір, щука, куниця.
Тварин, які живляться і рослинною, і тваринною їжею, називають всеїдними.
— Наведіть приклади всеїдних тварин. (Відповіді учнів.)
Крім ведмедя, мухи, горобця, до всеїдних належать тарган, мураха, плітка, короп, дятел, грак, дикий кабан, борсук.
Отже, за способом живлення тварин об’єднали в три групи: рослиноїдні, хижаки та всеїдні.
V. Закріплення засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою.
— Що пропонується зробити в завданні 1 на с. 50? (Використовуючи слова для довідки, доповнити таблицю.)
|
Середовище існування тварин |
Представники тварин, що населяють середовище |
Спосіб пересування |
|
Вода |
Дельфін, короп, кит, камбала. |
Плавають. |
|
Вода та суходіл |
Морж, бобер, крокодил, тюлень, тритон, жаба. |
Плавають, плазують, стрибають. |
|
Повітряний простір |
Синиця, грак, муха, кажан, качка, сорока, куріпка. |
Стрибають, літають, бігають. |
|
Відкритий простір |
Ховрах, верблюд, кінь, коник, миша, ящірка. |
Бігають, стрибають. |
|
Лісові хащі |
Лось, їжак, козуля, заєць, вовк, ведмідь, білка, шимпанзе. |
Бігають, стрибають. |
|
Підземний простір |
Землерийка, кріт. |
Ходять. |
— Що пропонується зробити в завданні 2 на с. 51? (Розгадати кросворд «Тварини».)
— Що пропонується зробити в завданні 3 на с. 51? (Розподілити слова-відгадки (завд. 2) на групи і заповнити таблицю.)
|
Рослиноїдні тварини |
Хижі тварини |
Всеїдні тварини |
|
заєць |
тигр |
ведмідь |
|
миша |
лисиця |
горобець |
|
сонечко |
VІ. Підсумок уроку.
— Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався /дізналася, що... ».
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 118-119.