Я досліджую світ 3 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Як уникнути конфлікту
Мета: продовжувати формувати уявлення про конфлікт, ситуації, за яких можуть виникнути конфлікти та необхідність їх мирного розв’язання; розвивати логічне мислення, вміння спостерігати, аналізувати, робити висновки, правильно висловлювати думки, приймати правильні рішення, працювати в парі (групі); формувати вміння уникати конфліктів або розв’язувати їх мирним шляхом; виховувати шанобливе ставлення до людей.
Обладнання: ілюстрації, підручник, робочий зошит.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
ІІ. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.
1. Індивідуальне письмове опитування на картках.
2. Фронтальне опитування.
— Наведіть приклади вчинків, у яких проявляється доброзичливе ставлення до інших.
— Які риси характеру допомагають досягти добрих стосунків з людьми?
— Як потрібно ставитися до людей, щоб стосунки з ними були добрими?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— З ким ви зазвичай спілкуєтеся в школі та вдома? (Відповіді учнів.)
— Чи виникають у вас під час спілкування суперечки? Чому?
Люди, з якими ви спілкуєтеся, дуже різні за характером, звичками, захопленнями, поведінкою. Бувають випадки, що ви не в змозі з ними про щось домовитися, порозумітися. Тоді можуть виникнути непорозуміння та суперечності, тобто конфлікти.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке конфлікт і ситуації, за яких він може виникнути. Ви також довідаєтеся, як потрібно діяти, щоб мирно розв’язати конфлікт, якщо його не вдалося уникнути.
Тема сьогоднішнього уроку: «Як уникнути конфлікту».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди та роботою в парі (групі) з метою формування уявлення про конфлікт та ситуації, які можуть до нього призвести.
Конфлікт — це суперечки, що виникають між людьми у процесі спілкування, спільної діяльності через непорозуміння або відсутність згоди.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 9 у підручнику. (Учитель вислуховує розповіді кожної групи (пари) учнів і робить узагальнюючу розповідь.)
Образи, висміювання, зневажливе ставлення, вихваляння, заперечення чиїхось поглядів, смаків і бажань можуть стати причиною виникнення конфліктів.
— Які риси характеру можуть спровокувати конфлікти? (Відповіді учнів.)
Неввічливість, недоброзичливість, жадібність, байдужість, хитрощі, нечесність, лінощі — риси характеру, які можуть спровокувати конфлікти. Конфлікти псують настрій і руйнують стосунки між людьми. Намагайтеся їх уникати.
2. Розповідь та практична робота з метою формування уявлення про необхідність мирного вирішення конфліктів.
Якщо ж конфлікту уникнути не вдалося, потрібно докласти зусиль, щоб його розв’язати.
Розв’язувати конфлікти слід мирно. Треба шукати рішення, яке задовольнить усіх. Для цього потрібно вміти домовлятися, йти на взаємні поступки.
— Виконайте практичне завдання, запропоноване на с. 10 у підручнику.
Отже, намагайтеся уникати конфліктів, а в разі виникнення, розв’язуйте їх мирним шляхом. У цьому вам допоможе доброзичливе ставлення до людей.
V. Закріплення засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою.
— Що пропонується зробити у завданні 1 на с. 6? (Пронумерувати ситуації, що склалися. Усно пояснити, якими можуть бути наслідки конфліктів.)
— Що пропонується зробити у завданні 2 на с. 7? (Прочитати вислів, починаючи з виділеного слова. Пояснити, як ви його розумієте.)
— Що пропонується зробити у завданні 3 на с. 7? (Позначити «+», як потрібно діяти, щоб уникнути конфлікту.)
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю на с. 9-10 у підручнику. Провести дослідження, запропоноване наприкінці статті.