Я досліджую світ 3 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Ставлення до інших
Мета: продовжувати формувати уявлення про доброзичливе ставлення до людей, його переваги; розвивати логічне мислення, вміння спостерігати, аналізувати, робити висновки, правильно висловлювати думки, приймати правильні рішення, працювати в парі (групі); формувати вміння поводитися з людьми в різних життєвих ситуаціях; виховувати доброту та милосердя, ввічливість, шанобливе ставлення до старших, повагу до однокласників.
Обладнання: ілюстрації, підручник, робочий зошит.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
ІІ. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.
1. Індивідуальне письмове опитування на картках.
2. Фронтальне опитування.
— Де з’явилися перші школи? Чого в них навчали?
— Хто заснував перші школи на території нашої країни? Чого там навчали?
— Які традиції існують у школах України?
— Які правила шкільного розпорядку діють у школі?
— Презентуйте повідомлення про свою школу.
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— За які риси характеру цінують і поважають людину? (Відповіді учнів.)
Кожному з вас, мабуть, не байдуже, як ставляться до вас ближні. Щоб відчувати любов, повагу, прихильне ставлення до себе, потрібно самому бути доброзичливою людиною.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як і де виникли перші школи, якими вони були та чого там навчали. Ви також довідаєтеся, які правила шкільного розпорядку є в школі та чому важливо, щоб усі їх дотримувалися.
Тема сьогоднішнього уроку: «Ставлення до інших».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди й роботою в парі (групі) з метою формування уявлення про доброзичливе ставлення до людей та риси характеру, які допомагають цього досягти.
В українського народу є такі прислів’я: «З яким хлібом ти до людей, з таким і вони до тебе» або «Хто людям добра бажає, той і собі має». Вони вчать, що потрібно поважати інших людей, ставитися до них так, як би вам хотілося, щоб ставилися до вас.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 7 у підручнику. (Учитель вислуховує розповіді кожної групи (пари) учнів і робить узагальнюючу розповідь про те, у чому проявляється доброзичливе ставлення до людей та риси характеру, які цьому допомагають.)
Ввічливість, чесність, доброзичливість, щедрість, працьовитість — це риси характеру, завдяки яким можна налагодити й підтримувати добрі стосунки.
2. Розповідь і робота в парі (групі) з метою формування уявлення про поведінку та вчинки добрих людей.
Доброзичливе ставлення до людей проявляється в поведінці та вчинках.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 8 у підручнику. (Учні читають і обговорюють по черзі, як потрібно ставитися до людей, щоб стосунки з ними були добрими; учитель вислуховує розповіді кожної групи (парії) учнів, робить узагальнюючий висновок.)
Отже, будьте чесними, доброзичливими, щедрими, ввічливими та працьовитими людьми — і ваші стосунки з іншими будуть добрими.
— Виконайте наступне завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 8 у підручнику.
V. Закріплення засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою.
— Що пропонується зробити у завданні 1 на с 5? (Про кого із зображених дітей можна сказати, що вони доброзичливі, а про кого — ні? Дописати речення, подані під малюнками.)
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що... ».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці:
✵ картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим»;
✵ картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень»;
✵ картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю на с. 7-8 у підручнику.