Інтегровані уроки курсу «Я досліджую світ» у 3-му класі Частина 1 - Ягупа І. Д. 2020


Які є способи мандрування?
Тиждень 1

Мета:

· розповісти дітям про різні способи мандрування, з'ясувати їхні переваги і недоліки;

· навчити дітей цінувати час;

· ознайомити з аеропортами України та українськими залізницями;

· навчити дітей правил безпечного поводження на залізниці, як діяти, коли загубився на залізниці;

· навчити розрізняти часи дієслова;

· закріпити вміння розв'язувати задачі на рух;

· повторити українську абетку; закріпити вміння записувати слова за абеткою;

· закріплювати читацькі навички учнів, розуміння прочитаного;

· збагачувати словниковий запас учнів відповідно до тематики тижня;

· активізувати пізнавальну діяльність дітей; розвивати самостійне мислення, уяву, доказове мовлення;

· розвивати зв'язне мовлення дітей, пам'ять, увагу, фантазію, дрібну моторику руки, критичне мислення; естетичні смаки, акторські, декламаторські здібності, навички вільного спілкування;

· виховувати повагу до друзів.

Очікувані результати навчання:

· звертається, вітається, дотримуючи норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;

· об'єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;

· читає правильно та виразно вголос різні тексти, залежно від мети читання;

· розповідає про що текст, відповідає на запитання за змістом прочитаного;

· знає різні способи мандрування, їхні переваги і недоліки;

· знає, у яких містах України існують аеропорти;

· знає правила поводження на залізницях;

· знає, яку інформацію можна отримати із залізничного квитка;

· уміє розв'язувати задачі на рух;

· розрізняє часові форми дієслова;

· виявляє інтерес до подорожей Україною і світом;

· читає, знаходить, аналізує, порівнює інформацію, подану в таблицях, графіках, на схемах, діаграмах;

· розрізняє емоції;

· самостійно створює виріб за зразком (шаблоном) та власним задумом із використанням паперу;

· конструює з LEGO.

Обладнання: картки для індивідуальної, парної, групової роботи; карта світу, карта України; мультфільм студії ПЛЮС ПЛЮС «Мандрівка у часі»; музична фізкультхвилинка; макети годинників; конструктор LEGO.

ХІД УРОКУ

І частина

1. Ранкова зустріч

1) Привітання.

Діти утворюють коло і разом з учителем промовляють вітання.

— Коли ми, українці, вітаємося, то зичимо здоров'я, гарного настрою одне одному. Тож, діти, подаруймо собі життєвої енергії, щастя, радості!

Я говоритиму по черзі привітання, а ті з вас, хто може визначити свою приналежність до зазначених категорій людей, відповідають «Добрий день!».

Зрештою «Добрий день!» говоримо всі разом.

— Добрий день, веселі!

— Добрий день, успішні!

— Добрий день, здорові!

— Добрий день, щасливі!

— Добрий день, веселі, успішні, здорові, щасливі!

2) Психогімнастика.

— Прислухайтесь до себе. Що ви відчуваєте: радість чи сум, спокій чи тривогу? Чому? Якого кольору ви уявляєте свій настрій?

3) Гра «Чарівні окуляри».

— Передайте одне одному окуляри і розкажіть тільки все гарне, що бачите у своєму однокласникові.

4) Повідомлення проблемного запитання, яке буде досліджуватися.

— Сьогодні ми дізнаємося про різні способи мандрування.

5) Вправа «Очікування».

— Чого ви очікуєте від сьогоднішнього заняття?

— Яким, на вашу думку, воно має бути?

— А якими на занятті мають бути діти?

— Отже, сподіваюся, ми разом проведемо цікаве, творче, корисне заняття, на якому кожен з вас дізнається багато нового.

6) Заповнення щоденних новин.

· Дата...

· Місяць...

· Сьогодні... (день тижня).

· Який день тижня за порядком?

· Яка сьогодні погода?

· Опади...

Учитель назначає помічників дня.

2. Робота над змістом тексту «Чому люди подорожують?»

— Мільйони людей у всьому світі проводять свою відпустку, подорожуючи. Вони подорожують, аби побачити інші країни і континенти, сучасні міста і руїни стародавніх міст, вони подорожують, щоб насолодитися живописними місцями, або просто для зміни обставин. Завжди цікаво відкрити щось нове, побачити інший спосіб життя, зустріти різних людей, скуштувати різну їжу, послухати різні музичні ритми і зробити багато фотографій.

Тим, хто живе за містом, подобається їздити у велике місто і проводити свій час, відвідуючи музеї та художні галереї, роздивляючись вітрини крамниць та обідаючи в екзотичних ресторанах. Міські мешканці зазвичай полюбляють тихий відпочинок у селі, або в горах, чи біля моря, гуляючи, купаючись і загоряючи на сонці.

Більшість мандрівників і відпочивальників беруть із собою фотоапарат або відеокамеру і знімають все, що їх цікавить — визначні пам'ятки міста, старі церкви та замки, види гір, озер, долин, рівнин, водопадів, лісів, різні види дерев, квітів і рослин, тварин і птахів.

Люди подорожують потягом, літаком, на кораблі та на машині. У всіх способів подорожі є свої переваги і недоліки. І люди вибирають вид транспорту згідно зі своїми планами і метою подорожі.

Якщо ми любимо подорожувати, ми побачимо і дізнаємося багато такого, що ми ніколи не зможемо побачити або дізнатися удома, хоча можна прочитати про це в книгах і газетах та переглянути по телебаченню. Кращий спосіб вивчати географію — це подорожувати, а кращий спосіб дізнатися і зрозуміти людей — це познайомитися з ними у їхніх власних будинках.

Запитання за змістом прочитаного:

— Навіщо люди подорожують?

— Що вони роблять для того, аби запам'ятати свою мандрівку?

— Чим можна подорожувати?

— Чим полюбляє подорожувати ваша родина?

3. Робота за малюнками

— Розгляньте малюнки. Як можна назвати одним словом ці об'єкти? (Транспорт.)

— За малюнками розкажіть, як люди подорожували у різні часи. Назвіть переваги і недоліки кожного способу.

— Яким транспортом найзручніше мандрувати? Від чого це залежить?

4. Мовна вправа

— Запишіть назви транспорту за абеткою.

5. Музична фізкультхвилинка «Я піду в Карпати гори»

(https://www.youtube.com/watch?v=kPyxgTP0bZA)

6. Складня та розв'язування задач на рух

— За схемою складіть умову і запитання задачі. Розв'яжіть.

Велосипедист і мотоцикліст перебували в дорозі 2 години. Велосипедист рухався зі швидкістю 12 км/год, а мотоцикліст — 60 км/год. Яку відстань подолав кожен із них? На скільки більше кілометрів проїхав мотоцикліст?

7. Опис уявної мандрівки

— Пригадайте свої мандрівки різними видами транспорту. Куди б ви хотіли зробити мандрівку у майбутньому? На чому саме? Опишіть свою уявну мандрівку.

8. Перегляд мультфільму студії ПЛЮС ПЛЮС «Мандрівка у часі»

(https://www.youtube.com/watch?v=mxwqLkQHk2o)

— Хто створив машину часу?

— Як вона працювала? Чому Квадрик забув про день народження друга?

— Чого вчить цей мультфільм?

— Про які форми часу розказала мама Квадрику? (Минулий, теперішній, майбутній.)

— Що ці форми часу означають?

9. Творча робота дітей

Учитель пропонує учням створити машину часу з конструктора LEGO і розповісти друзям у групі, як вона працюватиме.

ІІ частина

1. Віртуальна екскурсія до аеропорту «Бориспіль»

(https://kbp.aero/ru/foto-i-video/)

— Хто з вас бував в аеропорту?

— Що це за місце?

— Хто хотів би там побувати?

— Запрошую вас на віртуальну екскурсію до Бориспільського аеропорту!

2. Робота за картою аеропортів України

— Розгляньте карту аеропортів України. Назвіть міста, у яких вони є.

3. Мовна вправа (самостійна робота)

— Запишіть назви міст за абеткою.

4. Перегляд мультфільму «Це наше і це твоє». Мрія

(https://www.youtube.com/watch?v=tWwzx06-uJc)

— Які моделі літаків ви знаєте?

— Чи знаєте ви, який найбільший літак у світі та де його створили?

Запитання після перегляду:

— Що найбільше вас вразило?

5. Читання казки «Літачок, який боїться висоти»

Одного сонячного дня в аеропорту з'явився новий літачок. Він був зовсім невеличким. А ще сильно боявся літати, бо ще ніколи цього не робив.

Літачку здавалось, що небо дуже високе, сонечко його спече, а вітер підхопить і віднесе ну дуже далеко від дому. Та найбільше літачок боявся грози. Грім і блискавку він побачив, як уперше розплющив очі. Про свої страхи новий мешканець аеропорту розказав іншим літакам.

— Це просто тому, що ти ще ні разу не літав! — промовив великий аеробус.

Він був тут найбільший, літав часто, тому всі літаки вважали аеробус головним.

— Так! Сонечко від нас дуже далеко, тому воно не спече, а лагідно гріє. Тим паче, що у небі значно холодніше, — продовжив ще один літак.

— А вітер має бути дуже сильним, щоб підхопити літак. І, коли псується погода, нас бережуть — забороняють літати, — підхопив третій.

Новий літачок уважно слухав товаришів.

— А хочеш, полетимо разом перший раз. Щоб ти не боявся, — запропонував аеробус.

Страх перетворився на щось таке мале і непомітне, що літачок погодився.

Тому наступного ранку з аеропорту один за одним почали підійматися вгору літаки: великі і малі, аби допомогти своєму новому товаришу подружитися з небом.

А літачок, коли вдало злетів, оглянувся довкола: містечко неподалік перетворилось на якусь картинку з маленькими коробками-будиночками, дороги-смужки неслись десь за обрій; ліс виблискував зеленню на сонці.

— Яка краса! — вигукнув літачок.

— Заради цього і хочеться підійматись у небо, — підтримав товариша аеробус.

З того польоту минуло вже багато днів. Маленький літачок почав літати сам. З кожним разом усе далі, щоб побачити чарівність землі з неба.

А ти його ніде не помітив? Глянь у небо, може саме той літачок летить зараз над нами?

М. Солтис-Смирнова

Завдання: розфарбуй смайлики, які відповідають емоціям літачка; проаналізуй, як змінювалися емоції героя казки; познач їх числами по порядку.

6. Виготовлення паперового літачка за схемою

7. «Перегони літаків» на шкільному подвір'ї

ІІІ частина

1. Відгадування загадки

— Відгадайте загадку — і дізнаєтеся, куди ми сьогодні здійснимо віртуальну подорож.

• Ця драбинка лежить,

А паровоз по ній біжить. (Залізниця)

— Хто з вас подорожував залізничним транспортом?

— З ким ви подорожували?

— Куди була ваша подорож?

— Чому саме потяг обрала ваша сім'я для подорожі?

2. Робота з інфографікою Укрзалізниці. Вивчення правил подорожі з дітьми різного віку

— Розгляньте у групах інфографіку Укрзалізниці. Про які правила дізналися?

Безкоштовно подорожують діти до 6 років. Для цього потрібно взяти із собою документ, який посвідчує вік дитини. Варто врахувати, що малюкам не надають окремого місця у потягу, тому вам доведеться спати на одній полиці вдвох. Якщо з вами подорожують кілька дітей до 6 років і вони не поміщаються на одному (вашому) місці, доведеться окремо заплатити за ті місця, які вони займуть.

75 % вартості квитка доведеться сплатити за дитину, старшу 6 років, але меншу 14-ти. Для того аби скористатися знижкою, не забудьте документ, який підтвердить вік юного пасажира.

Повну вартість квитка купують для дітей, старших за 14 років. Вони вже можуть подорожувати і без супроводу дорослих.

Вік пасажирів, який дає право на знижку, визначається станом на день від'їзду!

Документи, які свідчать про вік дитини

· Свідоцтво про народження (або його нотаріально (!) завірена копія);

· паспорт одного з батьків, де є запис про народження дитини;

· паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

3. Аналіз залізничного квитка

— Розгляньте залізничний квиток. Які відомості можна знайти на квитку?

4. Визначення часу за годинником

— Позначте на макеті годинника час відправлення та прибуття потяга, зазначені у квитку.

— Визначте, скільки часу знаходиться у дорозі потяг.

5. Робота з графічним організатором «Коло вибору» за темою «Чи добре було б мати квиток будь-куди?»

— Уявіть, що ви отримали квиток, за яким один раз можна поїхати у будь-яке місце. Поміркуйте, чи добре було б мати квиток будь-куди. Оберіть у «Колі вибору» свою відповідь.

6. Музична фізкультхвилинка «Чух-чух-чух»

(https://www.youtube.com/watch?v=Gkzi_kAe6a4)

7. Виразне читання вірша

Потяг

Ось над лісом хмаркою

Білий дим повис.

Їде потяг з Харкова,

Їде через ліс.

Через міст над річкою,

Луки та поля.

Свіжою травичкою

Вкрилася земля.

На деревах квітами

Вбралися гілки.

Угорі між квітами

Пурхають пташки.

Їде потяг весело,

Паровоз гуде.

Стукотить колесами,

Наш вагон веде.

Дим пускає хмаркою,

Мчиться повз садки.

Це на дачу з Харкова

Їдуть малюки.

— Про яку пору року йдеться у вірші?

— Які ознаки весни помітили у рядках вірша?

8. Розв'язування задач на рух

— Користуючись схемою-підказкою, пригадайте, як обчислити час, відстань, швидкість.

Задача. З однієї станції в протилежних напрямках одночасно вирушили два потяги. Один рухався зі швидкістю 50 км/год, інший — 40 км/год. Яка відстань буде між ними через дві години?

9. Подорож на залізницю. Вивчення правил безпечної поведінки

Перегляд фільму «Безпека Дітей на залізниці» (3 хв 50 с)

(https://www.youtube.com/watch?v=wyjDI97PyCU)

Учитель зупиняє перегляд фільму на 1 хв 46 с. Пропонує дітям у групах передбачити, що почув хлопчик від працівників залізниці. Після версій дітей продовжує перегляд фільму. Наприкінці ставить запитання: «Чи справдилися ваші передбачення?»

10. Робота з електронним додатком журналу «Джміль» (2014. — № 3) «Я загубився! Я знайшовся!»

(https://jmil.com.ua/2014-3/security)

— Як слід діяти, якщо загубився на залізниці?

11. Перегляд відеосюжету «Львівська дитяча залізниця»

(https://www.youtube.com/watch?v=0CL4_mfrG_k)

— Про які професії людей, пов'язаних із залізницею, дізналися?

— Чи мріє хтось із вас стати у майбутньому працівником залізниці?

12. Конструювання з LEGO. Робота в групах

Учитель пропонує дітям у групах створити казкову залізницю.

13. Підсумок уроку

1) Рефлексія.

— З яким настроєм завершуєте заняття?

— Чи було вам цікаво подорожувати?

— Про що дізналися?

2) Робота у Щоденнику вражень.

— Що корисного й нового ви дізналися?

— Чи стануть у пригоді здобуті знання? Як саме?