Інтегровані уроки курсу «Я досліджую світ» у 2-му класі Частина 1 - Ягупа І. Д. 2019


Які зміни відбулися зі мною протягом року (у моєму тілі, у моїх знаннях, у моїх інтересах)?
Тиждень 1

Мета:

· дати учням уявлення про неповторність кожної людини (зовнішність, поведінка, здібності, характер);

· ознайомити учнів з поняттями «емоція», «настрій»,

· розкрити їхнє значення і вплив на здоров'я людини;

· учити розпізнавати емоції та вказати на значення посмішки для збереження здоров'я;

· розвивати вміння поліпшувати свій настрій, спілкуватися з однокласниками, дорослими людьми;

· розширювати та поглиблювати уявлення дітей про розмаїття людських відчуттів та почуттів;

· розповісти учням про правила догляду за одягом та взуттям;

· поглибити знання про значення гігієнічних навичок;

· учити дбати про свою зовнішність; учити складати розповідь за опорними фразами;

· закріплювати знання про звуки мовлення;

· вправляти учнів у поділі слів на склади, наголошуванні складу;

· закріплювати читацькі навички учнів, розуміння прочитаного;

· розвивати каліграфічні навички письма;

· збагачувати словниковий запас учнів відповідно до тематики тижня;

· закріплювати вміння порівнювати числа в межах 100;

· закріплювати знання про властивості геометричних фігур;

· активізувати пізнавальну діяльність дітей: розвивати самостійне мислення, уяву, доказове мовлення;

· розвивати емпатію, уміння виявляти позитивні емоції, контролювати їх, зв'язне мовлення дітей, пам'ять, увагу, фантазію, дрібну моторику руки, критичне мислення; естетичні смаки, акторські, декламаторські здібності, навички вільного спілкування;

· виховувати бажання доглядати за кімнатними рослинами, використовувати набуті гігієнічні навички у повсякденному житті за різних умов, турботу про власне здоров'я, повагу, ввічливість, доброзичливість, удячність, тактовність, щирість у спілкуванні з іншими, естетичні смаки, повагу до людей.

Очікувані результати навчання:

· з увагою сприймає усні репліки вчителя й однокласників й доречно реагує на усну інформацію в діалозі;

· сприймає монологічне висловлення;

· ставить запитання до усного повідомлення й відповідає на запитання;

· ділиться своїми почуттями та емоціями від прослуханого висловлення;

· розповідає про те, що його вразило;

· звертається, вітається, дотримуючи норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;

· спілкується з однокласниками та з учителем;

· організує своє робоче місце для навчання;

· об'єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;

· називає учасників спілкування, їхні дії та ознаки дій, робить висновок про настрій, емоції учасників спілкування;

· читає правильно та виразно вголос різні тексти, залежно від мети читання;

· розповідає, про що текст, відповідає на запитання за змістом прочитаного;

· обговорює зміст і форму простого медіатексту (мультфільм), виявляє (з допомогою вчителя / вчительки) очевидні ідеї у простих медіатекстах;

· створює невеликі висловлення на добре відому тему з різною метою спілкування; записує їх розбірливо рукописними буквами;

· аналізує звуковий склад слова (кількість складів, наголошений та ненаголошені склади, голосні та приголосні звуки);

· уміє порівнювати числа в межах 100;

· розрізняє геометричні фігури;

· здійснює вимірювання величин, маючи вільний доступ до необхідних вимірювальних приладів;

· уміє визначати час за годинником;

· коментує виконувані дії, вживаючи у мовленні відповідні математичні терміни;

· встановлює логічну послідовність подій або дій;

· знає правила догляду за кімнатними рослинами та умови їхнього розвитку;

· уміє розпізнавати емоції;

· знає вплив позитивних і негативних емоцій на здоров'я людини;

· описує зміни власних емоцій;

· досліджує і представляє (на прикладі однолітків і родини) неповторність кожної людини, беручи до уваги зовнішність, поведінку, характер, уподобання;

· використовує доречно поширені графічні зображення смайлів;

· дотримує правил щодо догляду за своїм тілом, одягом, особистими речами;

· добирає конструкційні матеріали відповідно до їхніх властивостей для виготовлення виробу: папір, тканину, нитки та інші матеріали;

· розрізняє види паперу, картону, ниток та визначає сфери їхнього застосування;

· уміє пришивати ґудзики.

Обладнання: картки для індивідуальної, парної, групової роботи; цеглинки LEGO; кольоровий папір, клей, аркуш паперу формату А1; нитки, тканина, ґудзики; пісня В. Дмитрука «Посміхайтеся»; мультфільм «Ведмедик і Той, що живе в річці».

ХІД УРОКУ

І частина

1. Ранкова зустріч

1) Привітання.

Діти утворюють коло і разом з учителем промовляють вітання.

Кожному дню безхмарного неба,

Кожній дитині веселощів треба.

Нехай усміхаються люди щодня.

Доброго ранку! Доброго дня!

2) Психогімнастика.

Діти виконують пісню В. Дмитрука «Посміхайтеся»

(https://www.youtube.com/watch?v=isID9MN9zmk).

Діти виконують дії, що називає учитель.

— Посміхніться, «зніміть» посмішку зі свого обличчя долонькою та «киньте» своєму сусідові. «Спіймайте» посмішку, «прикрасьте» нею своє обличчя.

— Зобразіть на обличчі радість, «подаруйте» її своєму товаришеві.

3) Повідомлення проблемного запитання, що буде досліджуватися.

— Ми продовжуємо працювати над темою «Зміни». Дослідимо запитання «Які зміни відбулися зі мною протягом року у моєму тілі, в уподобаннях, знаннях?»

4) Вправа «Очікування».

— Чого ви очікуєте від сьогоднішнього заняття?

— Яким, на вашу думку, воно має бути?

— А якими на занятті мають бути діти?

— Отже, сподіваюся, ми разом проведемо цікаве, творче, корисне заняття, на якому кожен з вас дізнається багато нового.

5) Заповнення щоденних новин.

· Дата...

· Місяць...

· Сьогодні... (день тижня).

· Який день тижня за порядком?

· Яка сьогодні погода?

· Опади...

Учитель назначає помічників дня.

2. «Мозковий штурм»

Учитель демонструє фотографію класу.

— Погляньте на фотографію. Це — наш клас, у якому живуть 30 «Я», але кожен із вас по-своєму унікальний і неповторний.

— Як ви розумієте слова «неповторність людини»?

— А щоб краще зрозуміти це, прочитаймо казку В. Сухомлинського «Пурпурова квітка».

3. Розвиток читацьких навичок. Робота над змістом казки В. Сухомлинського «Пурпурова квітка»

Словникова робота

Пояснення значення слів: стрепенулась, затремтіли, здригнулася, розпрямилися, мерехтіли, пурпурова, червона, яскрава.

Пурпурова квітка

Посеред ночі розтулився пуп'янок троянди. Розправив ніжні пурпурові пелюстки. Народилася нова Квітка. Вона була ще не дуже красива, пелюстки ще не зовсім випрямились, а одна була й зім'ята. Квітка подивилася на зорі, що мерехтіли в небі, тихо здригнулась і прошепотіла:

— Уже світає. Треба явитися сонцю в усій красі. На нас, на пурпурові наші пелюстки, задивиться весь світ.

Пелюстки скинулися. Зім'ята пелюстка випрямилася. На пурпурову тканину впала крапля роси, затремтіла і теж стала пурпуровою. Квітка випросталася, пелюстки затремтіли, крапля здригнулась і заграла переливами пурпурового світла.

— Дивіться, — сказала Квітка пелюсткам, — навіть небо на сході стає пурпуровим. Це від нашої краси. Увесь світ буде пурпуровий.

Сказала це Квітка й завмерла в чеканні.

Але пурпурове небо блідло, ставало рожевим, а потім рожево-блакитним. І Квітка троянди здивовано подивилася навколо. Аж тут бачить зелене дерево і на ньому — білу свічку.

— Хто ти? — запитала Квітка. — Я каштан. Каштанова Квітка.

— А чого ж ти не пурпурова? Чого ти біла, небо — блакитне, а дерево — зелене?

— Якби все в світі було однакове, то не було б і краси, — відповіла Каштанова Квітка.

В. Сухомлинський

Бесіда за змістом прочитаного

— Хто є дійовими особами в казці? (Квітка троянди, квітка каштана й автор.)

— Чому здивувалася Квітка троянди?

— Як ви розумієте слова Каштанової Квітки «Якби все в світі було однакове, то не було б і краси»?

4. Аналітико-синтетичні вправи зі словами

— Покажіть цеглинками LEGO кількість складів у словах: ТРОЯНДА, КАШТАН.

— Назвіть звуки у слові ТРОЯНДА.

5. Розвиток природничих знань. Повторення правил догляду за квітами

— Навіщо, на вашу думку, потрібні квіти? (Квіти дарують дорогим людям, їх садять біля хати для прикраси.)

— Діти, а які квіти ви знаєте? (Учні називають.)

— А зараз гляньте на малюнок. Які з цих квітів ви ще не назвали?

— А чи можна сказати, яка квітка найкраща? (Ні).

— Чому? (Тому що кожна квітка гарна по-своєму.)

— До якої природи належать квіти? (До живої).

— Чому? Доведіть це. (Вони дихають, ростуть, розмножуються, відмирають.)

— А що слід робити, аби квіти були гарними? (За квітами потрібен гарний догляд.)

6. Дослідницька лабораторія. Догляд за кімнатними рослинами

Учитель пропонує дітям допомогти дівчинці визначитися, які умови потрібні для росту кімнатних рослин. Щоб розвеселити дівчинку, вчитель пропонує розфарбувати малюнок.

Висновок. Для росту кімнатних рослин потрібні світло, тепло, вода, повітря, розпушування ґрунту, обприскування рослин.

7. Дослідницька робота в групах

Завдання для кожної групи: вишикуватися за зростом, потім — за кольором волосся (наприклад, від темніших до світліших), за кольором очей (тільки з карими очима).

— Чи є в класі два абсолютно однакові учні? (Можуть виникнути труднощі з близнюками, але можна розповісти про їхні відмінності — як психологічні, так і фізіологічні.)

— А кожна людина — це неповторна особистість. На цілій планеті немає двох однакових людей; навіть близнята, які зовні дуже схожі, насправді — різні, бо у кожного є свої відчуття, своє бачення подій, власне життя.

— А тепер кожен розгляньте уважно лінії своїх долонь. (Необхідно зазначити, що в різних людей різні відбитки пальців тощо.)

— Чим ви схожі? (Ми всі навчаємося в одному класі; живемо неподалік від школи; нас навчають одні й ті самі вчителі; ми всі живемо в сім'ях; нас лікують дитячі лікарі; країна, у якій ми живемо, — Україна.)

— А в чому полягають ваші відмінності? (Є хлопчики, є дівчатка; у нас різна зовнішність; ми по-різному навчаємося; нам подобаються різні уроки; любимо різні ігри; маємо різний стан здоров'я; різні за характером; кожен має свою улюблену страву; не всі мають батьків, у декого немає тата.)

— Діти відрізняються одне від одного бажаннями, діями, творчістю, мріями.

Пояснення вчителя

— Кожна людина має багато спільного з іншими людьми — це й однакова будова тіла, і спеціальні потреби та інтереси, і неможливість жити без інших людей, і прагнення свободи, і багато інших особливостей, що називаються загальнолюдськими. Кожен із нас наділений рисами, властивими певному співтовариству людей.

Отже, у людей багато схожого, і водночас кожен із нас унікальний. Якщо гончар зробить 10 000 абсолютно однакових за розміром, за формою, за малюнком ваз, то ціна кожної такої вази буде не надто високою. Але якщо майстер виготовить вазу неперевершеної краси, форми й стилю, нанесе на неї унікальний малюнок — її ціна буде значно вищою. Кожен із нас схожий на таку особливу, унікальну вазу, створену за особливим задумом. Ваша особистість є дорогоцінною, насамперед, тому, що не існує на світі нікого, хто повторював би вас до дрібниць.

Отже, кожен має властиві тільки йому індивідуальні риси. Відрізняються й наші характери. Як у природі кожна квітка має свою красу, так і кожна людина неповторна.

Висновок. Кожна людина (дитина) є індивідуальною, унікальною та неповторною. Це поєднання зовнішності, поведінки, характеру та здібностей людини.

8. Вправа «Три малюнки»

— Візьміть набір кольорових олівців та намалюйте себе тричі. На першому автопортреті зобразіть себе таким, яким уявляєте самі. На другому — таким, яким бачать вас оточуючі. А на третьому — таким, яким би ви хотіли бути насправді.

Після виконання завдання вчитель звертає увагу на кольори олівців, що використовували учні. Психологи стверджують, що синій колір указує на брак дружніх стосунків; зелений — на потребу в самоствердженні; червоний свідчить про бажання досягти успіху; жовтий колір використовують оптимісти або люди, які прагнуть життєвих змін.

9. Гра «Так чи ні?»

У різних людей однакові відбитки пальців. Так чи ні?

• Деякі люди є особливими і неповторними. Так чи ні?

• Неповторність полягає лише у зовнішності. Так чи ні?

• Ми відрізняємося одне від одного бажаннями, діями, творчістю, мріями. Так чи ні?

• Кожна людина не має нічого спільного з іншими людьми. Так чи ні?

• На цілій планеті немає двох однакових людей. Так чи ні?

• Кожна людина у світі неповторна. Так чи ні?

10. Вправа «Заповни таблицю»

Ознака

Колір волосся

Довжина волосся

Колір очей

Довжина стопи

Я





Однокласник/ однокласниця





Назви спільні ознаки

Назви відмінності

11. Розвиток математичних знань. Порівняння чисел у межах 100

Учні порівнюють довжини стоп, довжину волосся, спільні та відмінні ознаки.

ІІ частина

1. Відгадування загадки

— До нас сьогодні завітав казковий герой. Хто?

• На сметані замісили,

На вікні охолодили.

Круглий бік, скок, скок —

Покотився... (Колобок).

2. Робота над зображенням емоцій Колобка

— Подивіться на Колобків. Що можна прочитати на обличчі у цих Колобків? (Їхній настрій, емоції.)

3. Розповідь учителя

— Людина реагує на світ і на те, що робить сама, а виражає почуття емоціями.

— Що таке емоція?

Емоція — це душевне переживання, почуття, хвилювання.

Настрій — залежить від емоцій.

4. Гра «Позитивна емоція»

— Емоції, що зберігають здоров'я, поліпшують стосунки між однокласниками, виражають інтерес до навчання, створюють гарний настрій — це позитивні емоції.

(Учитель називає слова, учні плескають у долоні, чуючи слова, що спонукають до позитивної емоції.)

Біг, морозиво, ласкаві слова, важкі завдання, сварка з батьками, темна ніч, мультфільм, бійка, красива квітка, хвороба, посмішка, холодна дощова погода, обзивання, самотність, комп'ютерні ігри, смачний торт, запізнення на урок, нова іграшка, погана оцінка, канікули.

5. Розповідь учителя

— У грі зустрічались предмети і ситуації, що спричиняли у вас образу, страх, незадоволення, злість, — це негативні емоції.

· Страх;

· злість;

· смуток;

· незадоволення;

· недовірливість...

6. Вправа «Мікрофон»

— Як ви вважаєте, які емоції потрібні нашому здоров'ю?

— Важливо, щоб кожен ранок починався з позитивних емоцій, гарного настрою, з посмішки.

7. Індивідуальне дослідження «Як змінюється мій настрій протягом дня?»

Учитель роздає дітям картки, за якими вони протягом дня спостерігають за своїм настроєм.

Завдання. Проведи дослідження «Як змінюється мій настрій протягом дня?». Поспостерігай за собою протягом дня, відзнач смайликами свій настрій. Обміняйся спостереженнями з однокласниками, знайди схоже й відмінне. Що може впливати на зміни твого настрою?

Наприкінці дня підбивають підсумок: як змінювався настрій і що впливало на його зміну.

8. Розвиток математичних знань. Визначення часу за годинником

— Покажіть на макеті годинника 7:30 ранку, 12:00 дня, 17:00 вечора.

— Подивіться на зелений годинник. Котру годину на ньому зображено?

— Котру годину зображено на фіолетовому годиннику?

— Котру годину ранку зображено на жовтому годиннику?

Робота учнів із макетом годинника

— Покажіть час, о котрій годині ви прокидаєтеся? О котрій годині розпочинаються заняття у школі?

— Покажіть час, о котрій годині дитина повинна лягати спати.

Визначення форми годинників

— Якої форми ці годинники?

— Які властивості має трикутник? квадрат? чотирикутник?

— Які геометричні фігури не мають кутів?

9. Розв'язування проблемного запитання

— Що може поліпшити настрій? (Посмішка, добре справа, лагідне слово, весела музика, комплімент.)

10. Хвилинка відпочинку. Гра «Комплімент»

Мета: розвивати емпатію, вміння виявляти позитивні емоції, контролювати їх.

Хід гри

Діти утворюють коло. Ведучий тримає в руці м'ячик, який кидає дитині, яка його ловить, після чого говорить їй комплімент. Потім дитина, яка має м'ячик, вибирає іншу дитину і повторює процедуру. Гра триває, поки кожна дитина не отримує комплімент.

11. Гра «Відгадай емоцію»

(Учні зображають за допомогою міміки загадану емоцію, відгадують.)

Радість, гнів, сум, страх, задоволення, здивування...

12. Перегляд уривка із мультфільму «Ведмедик і Той, що живе в річці»

(https://www.youtube.com/watch?v=9D4jDhpCmK4)

— Чому злякався Ведмедик?

— Як він переміг свій страх і подружився з Тим, що живе в річці?

(За порадою мудрого їжака посміхнувся і зробив чудовий подарунок своїй матусі.)

13. Розвиток каліграфічних навичок письма. Вправа «Склади прислів'я». Робота в групах

Учні в групах із двох частин складають прислів'я. Складені прислів'я читають уголос.

• Ласкаве слово, що весняний вітер.

• Добрі слова дорожчі за багатство.

• Серце радіє і обличчя квітне.

• По-доброму сміятися — корисно для здоров'я.

(За вибором учнів 2 прислів'я записують у зошит біля дошки з коментуванням.)

14. Колективна творча робота. Виготовлення годинника із долоньок дітей

ІІІ частина

1. Психологічна вітальня

Ознайомлення із законом бумеранга

— Усі знають, що бумеранг повертається до того, хто його кинув. Виявляється, такий самий закон діє і в людських стосунках.

Підготуйте: відрізки гумової тасьми (резинки). Додатково: бумеранг, іграшку «йо-йо» або язичок-гудок, що розкручується, коли в нього дмуть, а потім знову скручується.

Дослідіть. Обмотайте гумову тасьму навколо пальця, тримаючи її зовнішній кінець пальцями другої руки. Спробуйте кілька разів розтягнути й відпустити тасьму.

— Що станеться, якщо відпустити один кінець тасьми?

— Що ви відчуваєте?

Натягніть тасьму, витягнувши одну руку вперед, і скажіть приємні слова своєму другові. А тепер відпустіть її дальній кінець. Тасьма повернеться до вас. Так само повертаються до нас наші добрі слова та вчинки.

А тепер розтягніть тасьму й скажіть щось образливе. Відпустіть. Бачите? Вона також повернулася до вас. Так до нас завжди повертаються і наші погані думки, слова та вчинки.

Розтягніть тасьму знову й промовте слово «любов». Тасьма також повернулася!

Поекспериментуйте з іншими іграшками, що створюють «ефект бумеранга».

Поміркуйте. Ви дізналися про один із законів нашого життя: все, що ми випускаємо у світ — думки, слова, дії, — обов'язково повертається до нас (туди, звідки почало свій шлях).

Даруючи людям поряд з нами дружні думки, лагідні, привітні слова і роблячи для них щось добре, ми отримуємо те саме від них. Якщо ми самі добрі й ладні допомогти іншому, то обов'язково зустрінемо людей, які допоможуть нам.

Дуже добре зміст «закону бумеранга» передає прислів'я «Що посієш, те й пожнеш».

2. Запис прислів'їв у зошит. Робота над змістом прислів'їв

• Що посієш, те й пожнеш.

• Слово — не горобець, вилетить — не спіймаєш.

3. Проведення досліджень

1) «Слово — не пташка».

Підготуйте: склянку або чашку з водою, сільничку, сіль «Екстра», чайні ложки (за кількістю дітей).

Поміркуйте. Вода у склянці — людина, на яку ми сердимося, а сіль — наші слова.

Сіль розчинилася у воді, зробила її солоною. Так буває і тоді, коли наші сердиті слова потрапляють у серце іншої людини — їй стає гірко. Часто ми промовляємо образливі слова імпульсивно, а потім шкодуємо. Тоді хочеться зробити так, ніби ми ніколи їх не промовляли. Звісно, можна перепросити у людини, яку ми скривдили. Але, на жаль, одразу повернути свої слова неможливо, як і вилучити сіль, що розчинилася у воді. От чому варто завжди добре подумати, перш ніж щось говорити, зважити — подарують ваші слова співрозмовникові радість чи завдадуть болю.

Дослідіть. Випийте трохи води зі склянки. Яка вона на смак? Чи подобається він вам? Чи приємно пити воду?

Тепер пригадайте, на кого ви сердиті. Наберіть солі у ложку, промовте сердиті слова й висипте сіль у склянку. Перемішайте.

Відчуйте і запам'ятайте. Я зважую свої слова та думки. Намагаюся не ображати інших.

Чи змінилася вода на вигляд? Покуштуйте її. Якою вона стала? Чи приємно її пити?

Вода стала солоною, майже гіркою. Це допоможе вам побачити те, що зазвичай приховане від наших очей. Проведіть досліди та зробіть висновки, що стосуються не лише предметів, але й взаємин між людьми.

2) «Головне — всередині».

Підготуйте: повітряні кульки різних форм і кольорів (за кількістю учасників).

Дослідіть. Погляньте на ненадуті кульки. Що ви можете про них сказати?

Візьміть кожен по одній кульці та надуйте їх. Як вони змінилися?

Поміркуйте. У кожного з вас — своя кулька. Вони різняться за кольором, формою, розміром. Уявіть, що всі ці кульки — люди. Кожен з нас наповнений диханням життя, немов надута кулька. Часто, дивлячись на людей, ми сприймаємо тільки їхній зовнішній вигляд, ніби це повітряні кульки. Іноді навіть вважаємо, що це найважливіше.

Та якщо випустити повітря з кульки, вона перетвориться на безформний клаптик гуми. Надмемо кульку знову — і от вона набуває об'єму, форми...

Висновок: те, що всередині, важливіше. Саме внутрішній вміст надає форми повітряній кульці. А як у людей? Так само! Саме внутрішній світ — думки, почуття, бажання — головне, бо в них проявляються характер людини, її сутність.

Відчуйте і запам'ятайте. Я розумію, що внутрішній світ людини важливіший за її зовнішність.

4. Вправа «Мокрий песик»

— Ця вправа допоможе позбутися негативних емоцій, прихованих образ та смутку.

Уяви, що ти песик, який потрапив під дощ і дуже змок. Тобі потрібно якомога ретельніше струсити із себе краплі води. Починай робити це поступово. Спочатку голова, потім плечі, спина, живіт, ноги, а потім уже все тіло. Уяви, що ти струшуєш із себе всі образи, погані думки, тривоги — все, що заважає тобі бути спокійним і впевненим. Після цього заспокойся, заплющ очі й відчуй, яким легким та оновленим стало твоє тіло.

5. Групова робота «Розподіли»

На картках зображено різні емоції.

Завдання: розподіліть емоції на 2 групи — позитивні та негативні. Позитивні обведіть зеленим олівцем, негативні — червоним.

6. Розвиток математичних знань. Порівняння чисел у межах 20

— Скільки всього смайлів зображено?

— Назвіть сусідів числа 12.

— Назвіть кількість десятків та одиниць у цьому числі.

— Яким є це число? (Двоцифровим.)

— Яку кількість позитивних (негативних) емоцій визначили?

— Яких емоцій більше і на скільки?

7. Вправа «Намалюй емоцію»

Завдання: намалюйте на обличчях дітей різні емоції, підпишіть їх.

IV частина

1. Бесіда про світ захоплень

— Нумо з'ясуємо, що таке захоплення, або хобі.

— Як ви розумієте значення цього слова? Правильно, захоплення, хобі — це те, що нам подобається робити у вільний час.

— А чи може хобі людини змінюватися?

— Що впливає на зміну ваших захоплень?

— Виконайте завдання на картках та обговоріть у групах, чи змінилися ваші уподобання.

Завдання: пригадайте і порівняйте, як було раніше і як стало тепер; обведіть синім те, що вам подобалося раніше, а зеленим те, що подобається робити зараз.

Картка для дівчаток

Картка для хлопчиків

2. Складання діаграми захоплень

Учні класу колективно заповнюють (зафарбовують клітинку) діаграму захоплень. Аналізують її. (Спорт, туризм, танці, спів, малювання, моделювання, плавання).

3. Розвиток математичних знань. Порівняння чисел у межах 30

— Скільки дітей люблять малювати?

— Скільки дітей захоплюються танцями?

— Скільки люблять співати?

— На скільки більше дітей захоплюються танцями, ніж туризмом?

— Скільки учнів захоплюються плаванням?

— На скільки менше дітей люблять плавати, ніж моделювати?...

4. Хвилинка відпочинку. Музична фізкультхвилинка «Раз, два, три»

(https://www.youtube.com/watch?v=9GU7Kn_b6oc)

5. Рубрика «В гостях у книги». Робота в групах

Обговори з товаришами схожі й відмінні книжкові уподобання.

· Які книжки є улюбленими з дитинства?

· Які книжки довелося прочитати за літо?

· Що у книзі може змінюватися з часом?

· Що залишається незмінним? Запиши.

6. Розвиток каліграфічних навичок письма. Колективна робота

— Запишіть назви комп'ютерних ігор, про які ви дізналися влітку, та мультфільмів, які переглянули на канікулах.

7. Вправа «Вибери й обведи»

— З часом людина стає дедалі вправнішою. Прочитай. Обведи вміння, тепер притаманні тобі.

Картка

Сервірувати стіл, нарізати фрукти, вигулювати хатнього улюбленця, складати портфель, ходити за покупками, виносити сміття, застеляти ліжко, складати одяг у шафу, вибирати подарунки, прасувати, пилососити.

8. Складання речень за матеріалом попередньої вправи

9. Розповідь учителя

— Чи не забули ви сьогодні вмитися, причесатися, почистити одяг і взуття? Чи всі ґудзики на місці? Перевірте, чи маєте ви носову хустинку, гребінець.

— Охайна людина має чисте тіло, акуратно одягнена. Їй симпатизують, з нею приємно спілкуватися. А людина в зім'ятому одязі, брудному взутті, з немитим волоссям має непривабливий вигляд. Людина, яка має доглянутий зовнішній вигляд, почувається впевненіше. Охайність свідчить про повагу людини до себе і до оточуючих. Ба більше, охайність і повсякденний догляд за чистотою тіла сприяють зміцненню здоров'я. Щоб бути чистим і охайним, потрібно не тільки старанно піклуватися про чистоту тіла, але й знати, як обирати потрібний одяг і взуття, як утримувати їх у чистоті та порядку. Від цього теж залежить здоров'я. Адже одяг і взуття захищають наше тіло від холоду й спеки, від дощу й вітру, від травм та інших ушкоджень. Передусім одяг і взуття мають відповідати розміру, бути зручними, не заважати рухам, не стискати будь-яку частину тіла. Речі слід добирати відповідно до пори року, погоди, події, статі, віку тощо. Одягатися відповідно до погоди означає не тільки носити влітку кофтинки, короткі спіднички чи шорти, легкі сорочки, футболки, а взимку — шубу чи пальто і тепле взуття. Головне — не одягатися занадто тепло, аби не перегріватися. В одязі слід почуватися комфортно: щоб було не спекотно і не холодно. Не варто завчасно одягатися занадто легко, а взимку ходити без шапки. Для різних видів діяльності потрібний різний одяг і взуття. Так, для занять у школі призначено шкільну форму, для спорту — спортивну. Вам слід постійно стежити за своїми речами, щоб одяг і взуття були завжди чистими, непошкодженими. Перевірте, чи всі ґудзики є на ваших речах, чи небрудні вони, чи немає плям, чи випрасувані. Знявши одяг, не забувайте вішати і складати його до шафи. Доглядайте за своїм взуттям. Його треба чистити, якщо воно вологе, — слід просушити. Не надягайте мокрого одягу і взуття — це шкодить здоров'ю. Не ходіть цілий день у спортивному взутті — кедах, кросівках. Не забувайте, що вони призначені для занять спортом. Щоб одяг і взуття довго слугували — бережіть їх.

10. Бесіда «Одяг і здорова шкіра»

— Чим укрите наше тіло?

— Якою є шкіра?

— Яку роль вона виконує для організму людини?

— Як одяг допомагає зберегти шкіру здоровою?

— Який одяг ми вдягаємо на ніч?

— Як називають одяг для уроків фізичної культури?

— Чому потрібно перевдягатися після школи?

— Які предмети верхнього одягу ви знаєте?

Запам'ятайте! Чистий одяг допомагає зберегти шкіру здоровою.

11. Аналітико-синтетичні вправи зі словами

Впишіть назви одягу у клітинки друкованими літерами, поділіть слова на склади, поставте наголос.

12. Бесіда «Як доглядати за одягом?»

— Чому з бавовни виготовляють натільну білизну?

— Чому з вовни виготовляють верхній одяг, трикотаж, шкільну форму?

— Як доглядати за шкільною формою?

— Як доглядати за спортивним одягом?

13. Пришивання ґудзиків

1) Ознайомлення з правилами безпечної роботи з голкою.

Правила безпечної праці під час роботи з голкою та ножицями

· Зберігати обов'язково у гольниці.

· Використовувати за призначенням.

· Передавати кільцями вперед.

· Тримати на столі із зімкненими лезами.

· Якщо зламалась, згорнути у папір і викинути.

· Не підносити близько до обличчя.

2) Показ зразка пришивання найпростішого ґудзика.

3) Практична робота дітей.

14. Розвиток математичних знань. Геометричні фігури

— Подивіться на свої ґудзики.

— Чи всі вони однакові?

— Чим вони відрізняються?

— А чим схожі?

— Якої вони форми?

— Яку геометричну фігуру вони вам нагадують?

— Що ми називаємо колом?

15. Підсумок уроку

— З яким настроєм закінчуєте заняття?

— Про що дізналися?

— Чи справдилися ваші очікування?

— У чому полягає неповторність людини?

— Яку цінність для України становить кожний із нас?

16. Рефлексія. «Щоденник вражень»

Запиши про себе (твої захоплення, інтереси, досягнення, про що мрієте...). Доведи, що ти — неповторний.