Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Літні розваги. Правила поведінки на водоймах улітку
Мета: формувати уявлення про корисні літні розваги та правила безпеки, яких потрібно дотримуватися під час літнього відпочинку; виробляти вміння висловлювати судження, складати розповідь за ілюстраціями; розвивати мислення, спостережливість, уміння аналізувати, порівнювати, обирати безпечний відпочинок улітку; виховувати бережне ставлення до свого здоров’я.
Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего».
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Спостереження за змінами в природі.
— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Яка температура повітря? Який стан неба? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?
ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Фронтальна бесіда.
— Що ви вивчали на попередньому уроці?
— Як живеться комахам улітку?
— Як живеться птахам улітку?
— Як живеться звірам улітку?
— Які основні літні явища в житті тварин?
— Презентуйте повідомлення про життя влітку однієї з тварин, яка живе в лісі чи на луках у рідному краї.
IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Як ви проводите влітку свій вільний час? (Відповіді учнів.)
— У які ігри можна грати влітку на свіжому повітрі?
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як потрібно поводитися влітку, щоб розваги були корисними та безпечними для вашого здоров’я, яких правил безпечної поведінки потрібно дотримуватися на водоймах улітку. Ви навчитеся обирати безпечні місця для розваг і правильно вибирати одяг для літніх прогулянок.
Тема сьогоднішнього уроку: «Літні розваги. Правила поведінки на водоймах улітку».
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами практичної роботи з використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про правила безпечної поведінки під час літнього відпочинку на свіжому повітрі.
Літні канікули — чудова пора. Вам, як і всім дітям, подобається відпочивати на канікулах. Корисним для вашого здоров’я є безпечний відпочинок, який зміцнить здоров’я, щоб з новими силами сісти за шкільні парти.
Найкращий відпочинок під час літніх канікул — це ігри та розваги на свіжому повітрі. Для цього потрібно обирати безпечні місця і безпечні розваги.
— Які місця є безпечними для розваг улітку на свіжому повітрі?
Щоб відчути всю радість літніх розваг та отримати користь від відпочинку на свіжому повітрі, потрібно знати й виконувати правила безпеки.
— Розгляньте малюнок на с. 109 у підручнику та дайте відповіді на запитання.
— Які літні розваги вибрали діти?
— Яких правил безпеки потрібно дотримуватися під час літнього відпочинку? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь.)
Корисні літні розваги на свіжому повітрі — це спортивні ігри (футбол, баскетбол, бадмінтон, волейбол), катання на самокаті, велосипеді, роликах, гойдалках тощо.
Подвір’я, дитячий чи спортивний майданчик — це місця, де ви можете гратися в рухливі ігри, кататися на велосипеді, скейтборді, роликах.
Будівельний майданчик, кар’єр, пустир, лісопосадка, вулиця, горище, підвал — це небезпечні місця для розваг. Проте навіть у безпечних місцях треба бути обачними й обережними, щоб не вдарила гойдалка, не впасти на слизькій стежці, не стати жертвою кривдників.
Для прогулянок обирайте вільний одяг, який не заважає рухатися. Взуття, навпаки, повинно відповідати розміру стопи, надійно захищати ноги від пошкоджень. Незручне взуття може нанести шкоди здоров’ю.
Для прогулянок влітку найкращим є одяг із легких бавовняних чи лляних тканин, які добре вбирають вологу та пропускають повітря. Літнє взуття має бути легким (сандалі, босоніжки). Не слід довго гуляти у спеку в кедах чи кросівках, бо пітніють ноги.
Улітку Сонце, вода, повітря загартовують організм. Проте сонячні промені можуть завдати шкоди вашому здоров’ю. Якщо у вас заболіла голова, почервоніло обличчя, ви відчуваєте слабкість і нудоту — це ознаки сонячного удару.
Якщо у вас почервоніла шкіра, яка болить, коли до неї доторкнутися, — це ознаки сонячного опіку.
Щоб уникнути сонячного удару, носіть у сонячну погоду головний убір і пийте багато води. У сильну спеку грайтеся в тіні дерев чи під навісом.
Щоб не отримати сонячних опіків, не засмагайте з 11 до 16 години.
Якщо під час літніх канікул ви відпочиваєте в селі чи на дачі, поблизу яких є ліс, то кращого місця для відпочинку годі знайти. Щоб відпочинок у лісі був корисним для вашого здоров’я, ви маєте знати правила безпечної поведінки в ньому.
✵ Ніколи не вирушайте до лісу без дорослих.
✵ Не відходьте далеко від дорослих, щоб не заблукати.
✵ Якщо в лісі вам трапляться дикі тварини, не робіть різких рухів, відійдіть убік і не чіпайте їх. Тримайтеся подалі від мурашників, бджолиних та осиних гнізд.
✵ Не збирайте й не куштуйте невідомі плоди та інші частини рослин. Пам’ятайте, що серед лісових рослин є отруйні.
✵ Не збирайте грибів, серед них є отруйні.
✵ Не завдавайте лісу шкоди. Не розпалюйте вогнище, не смітіть, не знищуйте рослин і тварин.
2. Бесіда з елементами роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про отруйні лісові ягоди.
У спеку приємно скупатися у воді. Проте тих, хто не дотримується правил поведінки на воді, підстерігає небезпека.
— Які водойми є у нашому краї? Чи можна в них купатися?
— Розгляньте малюнок на с. 110 у підручнику та дайте відповідь на запитання.
— Яких правил безпеки потрібно дотримуватися під час відпочинку поблизу водойм? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь.)
Щоб на воді не загрожувала небезпека:
✵ купайтеся тільки під наглядом дорослих;
✵ не пустуйте у воді, не запливайте далеко від берега;
✵ не підпливайте близько до катерів, водних мотоциклів;
✵ не пірнайте в незнайомих місцях із мостів, причалів.
Отже, щоб розваги влітку були корисними для вашого здоров’я, дотримуйтеся правил безпечної поведінки.
VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 в зошиті на с. 54.
— Що пропонується зробити? (Зафарбувати кружечки в зелений колір, якщо діти вибрали безпечне місце для літніх розваг, а в червоний — якщо ні. Пояснити, що загрожує дітям.)
Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 55.
— Що пропонується зробити? (Підписати за зразком, які правила безпечної поведінки на воді порушили діти.)
VІІ. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
VІІІ. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 109-110.
Провести запропоноване після статті дослідження.