Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Тварини влітку
Мета: розширити й узагальнити уявлення про тварин; формувати уявлення про особливості життя тварин улітку, вміння висловлювати судження, описувати та розпізнавати тварин; розвивати спостережливість, бажання пізнавати природу рідного краю; виховувати любов до рідного краю, бережне ставлення до тварин лісу.
Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», ілюстрації із зображенням отруйних лісових ягід та отруйних трав’янистих рослин, тварин рідного краю.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Спостереження за змінами в природі.
— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Яка температура повітря? Який стан неба? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?
ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
— Що ви вивчали на попередньому уроці?
Дидактична гра «Упізнай за описом».
Учень, який виходить до дошки, отримує ілюстрацію із зображенням їстівних і отруйних лісових ягід та отруйних трав’янистих рослин. Не показуючи класу, що зображено на малюнку, він має описати зовнішній вигляд рослини так, щоб можна було її впізнати, повідомити, їстівна чи отруйна вона. Коли діти впізнають рослину і назвуть її, учень демонструє ілюстрацію. Хто першим упізнав рослину, займає місце ведучого.
IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Щоб дізнатися, про що йтиметься сьогодні на уроці, вам потрібно відгадати загадки.
✵ Між листям і гілками
по лісових доріжках
біжить клубок з голками
на коротеньких ніжках. (Їжак)
✵ Заповзята трудівниця,
вона праці не боїться.
Дуже сильна ця комаха
називається... (мураха).
✵ Може скрізь вона літати,
бо нема своєї хати.
Яйця іншим підкидає,
скільки кому жити — знає! (Зозуля)
✵ Я сірий хижак лісовий,
для звірів я дуже страшний.
Живу я в глибокій норі,
полюю і вию вночі. (Вовк)
✵ В нього крила, в нього вуса,
трохи я його боюся.
Як летить — так чути звук.
Бронзовий великий. (жук).
✵ Відкриваються щоночі
величезні її очі.
Землю темрява вкрива —
полювать летить. (сова).
— Як одним словом можна назвати слова-відгадки? (Тварини.)
— У які групи можна об’єднати цих тварин? (Комахи (мураха, жук), птахи (зозуля, сова) і звірі (їжак, вовк)).
— Які зміни відбулися в житті комах, птахів і звірів навесні?
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як тваринам живеться влітку, якими є основні літні явища в житті тварин. Ви навчитеся описувати і розпізнавати тварин.
Тема сьогоднішнього уроку: «Тварини влітку».
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про життя комах улітку.
Літо — це пора комах. Велика їх кількість пов’язана з розквітом та цвітінням багатьох рослин.
З усіх тварин улітку найбільше комах. Вони живуть у ґрунті, траві, на деревах і кущах. Серед комах є такі, які живляться рослинами, а є й такі, які поїдають інших комах.
Джмелі, бджоли, метелики, мухи кружляють над квітами, ласуючи нектаром.
— Розгляньте на світлині (с. 105 у підручнику) метелика перламутрівку, який живиться нектаром, перелітаючи з квітки на квітку.
Літо — це період масового розмноження комах. Із яєць, які відкладають комахи, влітку розвиваються їхні личинки — гусінь. Травою та листям дерев і кущів живиться гусінь метеликів, жуки-листоїди та їхні личинки.
— Розгляньте на світлині (с. 105 у підручнику) гусінь метеликів, яка живиться листям.
Під час масового розмноження гусінь у порівняно короткі терміни здатна розповсюджуватися на великі території і завдавати лісам значних пошкоджень, викликаючи втрату приросту, сильне ослаблення і загибель дерев.
2. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про життя птахів улітку.
— Яких птахів можна зустріти в нашому краї?
З птахів у нас можна зустріти зозулю, дятла, горобця, сороку, грака, голуба, сойку, ластівку, серпокрильця, вивільгу, сову, яструба, шишкаря, соловейка, чижа, припутня, дрозда, горлицю, синицю, зяблика та багато інших.
У житті птахів літо — напружена пора виведення й вигодовування пташенят. Влітку у птахів з яєць вилуплюються пташенята. Червень — місяць тиші в лісі. Птахам не до співів, потрібно вигодовувати пташенят.
У сойки, сови, ластівки, горобця, шпака, соловейка, дрозда пташенята вилуплюються голими, сліпими та безпорадними, тому потребують тривалого батьківського піклування. Такі пташенята довгий час перебувають у гнізді, батьки їх вигодовують та охороняють. Пташенята багато їдять і швидко ростуть. Більшість птахів вигодовують пташенят комахами та їхніми личинками. Щоб пташенята добре росли, батькам доводиться часто літати на полювання і здобувати їжу, яку прожогом з’їдають малюки. Наприклад, шпаки- батьки приносять пташенятам їжу близько 300 разів на день. Вигодовуючи пташенят комахами, вони їх знищують у величезній кількості. Цим самим приносять велику користь лісам, полям, садам, городам.
— Розгляньте на світлині (с. 105 у підручнику) гніздо дрозда. Зверніть увагу на жовті дзьобики пташенят, за що їх називають жовторотиками. Завдяки такому забарвленню батькам легше бачити пташенят і годувати їх.
Коли пташенята підростають, вони вилітають із гнізда та починають самостійно добувати корм.
У червні в багатьох дрібних птахів пташенята вже залишають гнізда. Розпочинається друга яйцекладка. Горобці, синиці за літо виводять потомство 2-3 рази за літо.
У лебедів, крижнів, гусей пташенята відразу після появи на світ можуть плавати, бігати та живитися самостійно. Дорослі птахи їх навчають та оберігають від небезпеки.
— Розгляньте на світлині (с. 106 у підручнику) крижня з каченятами. Зверніть увагу на каченят, які вкриті густим пухом і вправно плавають за батьками.
3. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про життя звірів улітку.
У більшості звірів улітку підростають малята та переходять до самостійного способу життя. Батьки піклуються про них, вигодовують молоком, привчають ховатися від ворогів і здобувати їжу.
— Розгляньте на світлині (с. 106 у підручнику) лисенят, які вже підросли й з великим інтересом уважно вивчають усе довкола.
За літо двічі виводять потомство зайці та білки.
У середині літа народжуються малята в їжаків. Їжачиха влаштовує гніздо в заростях кущів і піклується про дитинчат.
— Розгляньте на світлині (с. 106 у підручнику) новонароджених їжачат. Зверніть увагу, що їжачата народжуються сліпими й укритими м’якими білими голочками.
Отже, розмноження, вигодовування і виховання потомства — основні літні явища в житті тварин.
VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 в зошиті на с. 53.
— Що пропонується зробити? (Позначити «+» літні явища в житті тварин.)
Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 53.
— Що пропонується зробити? (Скласти та записати ланцюги живлення у лісі влітку.)
2. Завдання на застосування знань.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 106 у підручнику. Користуючись малюнком (форзац 2), розкажіть про літні зміни в житті тварин.
VІІ. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
VІІІ. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 105-106.
Підготувати розповідь про життя влітку однієї з тварин, яка живе в лісі чи на луках у вашому рідному краї.