Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Безпека спілкування з дикими та бездомними тваринами

Мета: формувати уявлення про те, як потрібно поводитися, щоб не загрожувала небезпека від диких і бездомних тварин; виробляти вміння висловлювати судження, складати розповідь за ілюстраціями; розвивати мислення, спостережливість, уміння аналізувати, порівнювати, вибирати безпечний відпочинок улітку; виховувати бережне ставлення до свого здоров’я.

Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего».

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Спостереження за змінами в природі.

— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Яка температура повітря? Який стан неба? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?

ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальна бесіда.

— Що ви вивчали на попередньому уроці?

— Які місця для літніх ігор і розваг на свіжому повітрі є безпечними?

— Які розваги та ігри слід обирати влітку?

— Які ознаки сонячного удару?

— Що потрібно робити, щоб не стався сонячний удар?

— Які ознаки сонячного опіку?

— Що потрібно робити, щоб не стався сонячний опік?

— Яких правил поведінки потрібно дотримуватися під час відпочинку поблизу водойм?

— Які місця на вашому подвір’ї є безпечними для розваг?

— Як потрібно одягатися для літніх прогулянок?

IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Чи доводилося вам зустрічатися з дикими або бездомними тваринами? (Відповіді учнів.)

— Яку небезпеку вони становили для вас?

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які тварини можуть становити небезпеку для людини, як поводитися з дикими та бездомними тваринами, щоб вам не загрожувала небезпека. Ви навчитеся розпізнавати небезпечних тварин.

Тема сьогоднішнього уроку: «Безпека спілкування з дикими та бездомними тваринами».

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про диких тварин, які можуть становими небезпеку для людини, та правила безпечної поведінки під час зустрічі з ними.

— Яких тварин називають дикими? (Відповіді учнів.)

На подвір’ї, городі, вулиці, у парку чи лісі вам можуть трапитися дикі тварини. Зустріч із деякими з них може бути небезпечною для життя і здоров’я.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 111 у підручнику.

1-ша група розглядає й описує осу;

2-га група — джмеля;

3-тя група — бджолу;

4-та група — гадюку. (Учитель /учителька вислуховує відповіді та робить узагальнюючу розповідь.)

Оса — комаха завдовжки до 2 см, забарвлена в чорно-жовті смужки. На голові є пара вусиків. На грудях розташовано дві пари прозорих перетинчастих крил і три пари ніг. На кінчику черевця є жало з отрутою, яке комаха використовує для самозахисту. При укусі оса проколює шкірні покриви ворога, випускає крапельку отрути та витягує жало назад. Так оса може жалити багато разів і без шкоди для себе.

Бджола — комаха завдовжки до 2 см. Має жовто-чорне забарвлення, вкрите волосинками. На голові є пара вусиків і довгий хоботок, за допомогою якого бджоли всмоктують нектар, який збирають з квіток. На грудях розташовано дві пари прозорих перетинчастих крил і три пари ніг. На кінчику черевця є жало з отрутою, яке комаха використовує для самозахисту. При укусі бджола проколює шкірні покриви ворога, випускає крапельку отрути. Жало залишається в тілі укушеного, а сама комаха гине.

Джміль — комаха, більша за осу та бджолу. Тіло товсте й волохате, чорне з жовтими чи помаранчевими смужками. На голові є пара вусиків і довгий хоботок, за допомогою якого джмелі всмоктують нектар, який збирають з квіток. На грудях розташовано дві пари прозорих перетинчастих крил і три пари ніг. На кінчику черевця є жало з отрутою, яке комаха використовує для самозахисту. При укусі джміль проколює шкірні покриви ворога, випускає крапельку отрути і витягує жало назад. Так джміль може жалити багато разів і без шкоди для себе.

Отже, джмелі, оси, бджоли, шершні — це комахи, які можуть ужалити. Самі комахи на людину не нападають, а жало випускають лише для захисту. Тому, якщо їх не турбувати, вони не нападатимуть. Якщо бджола, джміль чи оса залетіли в дім, відчиніть вікно, щоб комаха вилетіла.

Багато хто боїться змій, вважаючи, що всі вони отруйні. В Україні отруйних змій не багато. Найпоширенішою отруйною змією в Україні є гадюка звичайна, яка живе в лісах з густою травою. Довжина тіла може сягати до 1 м. Її легко впізнати по темній зигзагоподібній смузі на спині. Голова трикутна, чітко відмежована від тулуба. Зіниця ока у вигляді щілини.

Якщо раптом зустрінете на своєму шляху гадюку, відійдіть убік і дайте можливість тварині втекти. Гадюка може вкусити лише заради захисту, наприклад, якщо на неї наступити. Тому, щоб вберегтися від укусів гадюки, у лісі потрібно бути уважними та обережними, ходити лише стежками.

2. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про правила безпечної поведінки під час зустрічі з бездомними тваринами.

Небезпечними для вас можуть бути зустрічі з бездомними собаками, особливо якщо їх ціла зграя. Намагайтеся обходити місця, де можлива зустріч із ними.

Якщо напад собак неминучий, не виказуйте страху та не тікайте. Якщо нема куди заховатися, намагайтеся стати спиною до стіни, щоб захиститися від нападу ззаду. Візьміть палицю чи камінь і бийте собаку по носі, голові, відбивайтеся руками та ногами, як зображено на малюнку в підручнику на с. 112.

Щоб вам не загрожувала небезпека від диких і бездомних тварин, дотримуйтеся таких правил:

✵ добирайте для прогулянок у природу одяг і взуття, які захистять ваше тіло від укусів гадюки та комах;

✵ уникайте місць, де збираються бездомні собаки, а в разі нападу — кличте на допомогу й захищайтеся;

✵ не наближайтеся до диких і бездомних тварин, не торкайтеся їх, щоб не заразитися небезпечними хворобами;

✵ якщо вкусила або подряпала дика чи бездомна тварина, обов’язково повідомте про це дорослих. — Звідки беруться бездомні собаки та кішки?

Бездомні собаки та кішки, яких багато розвелося через недбальство людей, становлять небезпеку не лише тоді, коли нападають. Часто можна бачити, як діти, пожалівши бездомну тварину, гладять її чи граються з нею. Це дуже небезпечно. Ніколи не чіпайте бездомних собак і кішок. Від них можна заразитися різними небезпечними хворобами. Якщо ж ви все таки контактували з бездомними тваринами, одразу ретельно вимийте руки з милом.

Отже, щоб вам не загрожувала небезпека від диких і бездомних тварин, дотримуйтеся правил безпечної поведінки з ними.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 в зошиті на с. 56.

— Що пропонується зробити? (З’єднати лініями та прочитати правила спілкування з дикими та бездомними тваринами.)

VІІ. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

VІІІ. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 111-112.

Підготувати розповідь про загрозу, яку становить спілкування з однією із диких чи бездомних тварин (на вибір).

Щоб запам’ятати все, що дізналися про літо, створіть, попрацювавши в парі (групі), лепбук «Літо в природі».