Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Отруйні рослини

Мета: формувати уявлення про їстівні й отруйні лісові ягоди, отруйні трав’янисті рослини, вміння висловлювати судження, описувати та розпізнавати їстівні та отруйні ягоди й отруйні трав’янисті рослини; розвивати мислення, спостережливість, уміння аналізувати, порівнювати, бажання пізнавати рідний край; виховувати любов до рідного краю, бережне ставлення до рослин лісу.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», ілюстрації із зображенням їстівних і неїстівних лісових ягід, отруйних трав’янистих рослин.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Спостереження за змінами в природі.

— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Яка температура повітря? Який стан неба? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?

ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

1. Фронтальна бесіда.

— Що ви вивчали на попередньому уроці?

— Які рослини називають лікарськими?

— Які рослини використовують для зняття жару, лікування кашлю, зміцнення організму?

— Які рослини використовують для загоєння ран?

— Які рослини використовують для лікування хвороб шлунка та кишечника?

— Де ростуть лікарські рослини?

— Як заготовляють лікарські рослини та як їх у подальшому використовують?

2. Дидактична гра «Упізнай за описом».

Учень, який виходить до дошки, отримує ілюстрацію із зображенням лікарської рослини. Не показуючи класу, що зображено на малюнку, він має описати її так, щоб можна було впізнати та розповісти, для чого використовують. Коли діти впізнають рослину та назвуть її, учень демонструє ілюстрацію. Хто першим упізнав рослину, займає місце ведучого.

IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Щоб дізнатися, про що йтиметься сьогодні на уроці, вам потрібно відгадати загадку.

✵ Є у кошику суниці, і ожина, і чорниці.

Спробуйте слівце дібрати, щоб разом усе назвати. (Ягоди)

— Які ягоди люди збирають у лісі? Які з них вам доводилося збирати та куштувати?

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які лісові ягоди є їстівними, а які — отруйними, які трав’янисті рослини є отруйними та як вони виглядають. Ви навчитеся описувати та розпізнавати отруйні лісові ягоди й отруйні трав’янисті рослини.

Тема сьогоднішнього уроку: «Отруйні рослини».

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами практичної роботи з використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про їстівні лісові ягоди.

У лісі влітку достигає багато корисних їстівних ягід.

— Відгадайте загадки про їстівні лісові ягоди. Опишіть ці рослини.

✵ Не лінуйся у лісочку зазирати під листочки.

Назбираєш у долоні стиглі ягідки червоні. (Суниця)

Суниці ростуть на сонячних лісових галявинах. У травні вони починають цвісти білими квітками. У червні достигають смачні й духмяні плоди суниць.

✵ На кущах вона росте, руки гілками дере.

Червоніє, дозріває, лікувальну здібність має. (Малина)

Стебла малини прямі, укриті тонкими шипами. У липні достигають червоні соковиті ягоди. Росте малина в мішаних лісах, на галявинах, вирубках, часто утворює суцільні зарості.

✵ Рвали ягоди малята, годі їх тепер впізнати.

Лиш блищать очиці, бо їли... (чорниці).

Навесні на кущиках чорниці розкриваються маленькі ніжні зеленувато-білі квітки, схожі на дзвіночки. У липні достигають ягоди — дуже смачні та корисні.

✵ Дуже схожа на малину, має чималу родину.

В лісі, на кущі зростає, темно-синій колір має. (Ожина)

Стебла ожини густо вкриті шипами. Листки трійчасті. Квітки досить великі, білі, зібрані в суцвіття. Ягоди тьмяно-чорні, укриті сизим нальотом.

2. Бесіда з елементами роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про отруйні лісові ягоди.

Та не всі ягоди в лісі можна куштувати. Серед них є не лише їстівні, а й отруйні, які в жодному разі не можна зривати, а тим паче куштувати.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 104 в підручнику.

1-ша група розглядає й описує вовчі ягоди;

2-га — розглядає й описує вороняче око;

3-тя — розглядає й описує конвалію. (Учитель /учителька вислуховує відповіді та робить узагальнюючу розповідь.)

Вовчі ягоди — це невисокі кущики з дрібними шкірястими листками. У травні вони приваблюють пахучими рожевими квітками. У липні — серпні достигають яскраво-червоні овальні ягоди. Не зривайте та не нюхайте квіток, не вживайте ягід. Всі частини вовчих ягід дуже отруйні.

Вороняче око має чотири листки, розміщені хрест-навхрест на верхівці стебла. Кожна рослина утворює лише одну квітку на рік, яка довго цвіте, а пізніше визріває куляста синювато-чорна, із сизуватим нальотом ягода. Вона нагадує вороняче око, звідси і назва рослини.

Конвалія росте в лісі під деревами і кущами. У травні серед пишного зеленого листя піднімаються квіткові стрілки, а на них висять білі духмяні квітки. Улітку, коли квітки відцвітуть, визрівають плоди конвалії — червоні ягоди. Своїм яскравим кольором вони наче подають сигнал: не чіпайте нас — ми отруйні.

Отруйними можуть бути не тільки ягоди, але й інші частини рослини. Отже, коли вам трапляться у лісі вовча ягода, вороняче око, конвалія, ніколи не торкайтеся до них та не куштуйте їхніх ягід.

3. Робота в парі (групі) з елементами розповіді з метою формування уявлення про отруйні трав’янисті рослини.

Серед трав’янистих рослин, які ростуть навколо нас, зустрічаються небезпечні для здоров’я. Простий контакт з деякими лісовими та польовими рослинами може обернутися важким отруєнням. Не все, що росте в природі, можна чіпати, нюхати і тим паче куштувати.

— Виконайте наступне завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 104 в підручнику.

1-ша група розглядає й описує отруйну рослину борщівник;

2-га група — отруйну рослину беладону;

3-тя група — отруйну рослину блекоту. (Учитель /учителька вислуховує відповіді та робить узагальнюючу розповідь.)

Борщівник — рослина заввишки 3-5 м з товстим стеблом і великими опушеними листками. Цвіте білими дрібними квітками, зібраними у великі зонтики. Росте вздовж доріг, річок, лісів, полів. Сік борщівника, потрапивши на шкіру, викликає сильні опіки. Ніколи не торкайтеся і не зривайте листя борщівника.

Беладона — рослина із розгалуженим стеблом заввишки понад 1 м. Росте в лісах, на узліссях. Цвіте фіолетовими квітками, подібними на дзвоники. Плоди — чорні круглі ягоди. Отруйними є всі органи рослини.

Блекота — опушена рослина з розгалуженим стеблом заввишки 20-60 см. Росте як бур’ян на пустирищах, пасовищах, поблизу будинків. Цвіте брудно-жовтими квітками з прожилками. Отруйними є всі органи рослини.

Отже, отруйні рослини спричиняють у людей захворювання, травми та навіть смерть.

Не зачіпати, не зривати та не куштувати — таке правило поводження з отруйними рослинами.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 в зошиті на с. 52.

— Що пропонується зробити? (З’єднати лініями.)

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 52.

— Що пропонується зробити? (З’єднати лініями опис отруйної рослини з її назвою.)

VІІ. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів /не зрозуміла матеріал!».

VІІІ. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 104.

Провести запропоноване після статті дослідження.